Jezídky se vymanily ze spárů IS a zakládají čistě ženskou komunitu

  20:00aktualizováno  20:00
Ženy, kterým se po mnoha letech podařilo konečně vymanit ze spárů bojovníků Islámského státu, se opět postavily na vlastní nohy. Na severovýchodě Sýrie budují společnými silami výhradně ženskou komunitu Jinwar, která nabízí útočiště obětem války i domácího násilí. Nově postavenou vesnici kromě jezídek obývají také kurdské a arabské ženy.

Jezídové v uprchlickém táboře u Sindžáru. (4. února 2019) | foto: Reuters

Patnáctiletá Berivan prožívá v Jinwaru nejšťastnější období svého života - chodí do školy, odpoledne tráví se svými kamarádkami a společně tančí v rytmu populárních kurdských písní. Ne vždy tomu tak bylo. Berivan a její matka pocházejí z města Sindžár v Iráku, odkud je společně s dalšími tisíci jezídů unesli v roce 2014 bojovníci Islámského státu (IS).

Fotogalerie

Ti nyní svádí na východě Sýrie nelítostnou bitvu o svou poslední baštu ve vesnici Baghúz u irácké hranice, kde už několik týdnů odolávají arabsko-kurdským jednotkám a silám mezinárodní koalice. 

Bojovníci IS na počátku syrského konfliktu vyvraždili stovky jezídských mužů a jejich ženy odvlekli, aby je na trzích prodali jako sexuální otrokyně.

Jezídky se musely během let v zajetí potýkat s fyzickým týráním, sexuálním zneužíváním či hrozbami smrti. Ačkoli se některým z nich podařilo utéct, čekal na ně život bez jakýchkoli příjmů a možnosti získat doklad totožnosti. Berivan a její matka přišly o všechny členy své rodiny. V nové ženské komunitě poblíž města Kámišlí na severovýchodě Sýrie však mají šanci na nový začátek.

„Mám to tady ráda. Jsem nadšená ze školy, kde mě baví matematika. Až vyrostu, chtěla bych se stát kadeřnicí,“ popisuje Berivan pro list The Guardian. Komunitu Jinwar určenou pouze ženám založily dobrovolnice z místní kurdské administrativy. Chtějí tak ženám poskytnout prostor, ve kterém „by mohly žít bez utlačující mocenských struktur, patriarchátu či kapitalismu“.

Bojovníci Islámského státu jsou v úzkých, střílí na vlastní rodiny na útěku

Komunita se otevřela loni v listopadu a ve dvanácti z celkem třiceti cihlových domů bydlí kurdské, jezídské a arabské rodiny. Ženy jsou tady zcela samostatné - staví domy, pečou vlastní chleba, starají se o zemědělské pozemky i hospodářská zvířata. Také vaření a stolování probíhá společně.

„Postavily jsme tohle místo úplně samy, cihlu po cihle,“ popisuje pětatřicetiletá Barwa Darwishová, která přišla do Jinwaru se svými sedmi dětmi poté, co byla její vesnice v provincii Dajr az-Zaur osvobozena od IS. Jejího muže zabili islamisté, když se proti nim rozhodl bojovat.

„Pod nadvládou IS jsme trpěli, nyní jsme svobodní. Ještě předtím, než přišel IS, však musely ženy zůstávat doma a nemohly jít ven a pracovat. V Jinwaru jsem poprvé viděla, že se ženy mohou postarat samy o sebe,“ popisuje Darwishová.

05.dubna 2018 v 13:11, příspěvek archivován: 26.února 2019 v 13:44

Velká část kurdské společnosti stále vyznává hluboce konzervativní hodnoty, kvůli kterým se musí ženy často podřídit vůli mužů. Některé ženy se do Jinwaru uchýlily proto, aby se vymanily z dohodnutého manželství nebo utekly od domácího násilí.

„Když sem rodiny poprvé přijely, arabské děti si nechtěly hrát s těmi kurdskými. Po dvou měsících ale můžete vidět změnu. Děti jsou mnohem šťastnější,“ popisuje Nujin, která je jednou z mezinárodních dobrovolnic pracujících ve vesnici. To potvrzuje také Berivan, jejíž matka v důsledku prožitých traumat oněměla. „Vesnice je tou nejlepší rehabilitací,“ dodává Nujin.

Komunita v Jinwaru má však před sebou stále velké množství práce. Zahrady čekají na vysazení květin, v knihovně chybí knihy a za místním vzdělávacím centrem ženy vybudovaly bazén, který plánují v létě napustit. Mnoho z nich si tak bude moci poprvé zaplavat, protože na Blízkém východě je tato výsada často určena pouze mužům.

29.července 2018 v 23:44, příspěvek archivován: 26.února 2019 v 14:16

Ženy se chtějí také naučit řídit auto a dohodly se na podnikání v šití oděvů. Jejich snem je vytvoření další komunity v arabské provincii Dajr az-Zaur, která je však stále místem bojů proti IS. Také v Jinwaru si jeho obyvatelky uvědomují, že by mohly snadno o všechno přijít. Až americké jednotky opustí za několik měsíců Sýrii, mohlo by podle nich dojít k obnovení bojů.

„Toto místo je oázou klidu a útočištěm před válkou. Nemůžeme sem přinést zbraně, abychom se bránily. Doufám, že tomu Jinwar nikdy nebude muset čelit,“ uzavírá Nujin.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Na Facebooku se prodávají ukradené artefakty. Třeba mozaika z Aleppa

Syrská armáda vjíždí do historického města Palmýra. (1. 4. 2016)

Sociální sítě urychlují a modernizují praxi známou tisíce let - plenění památek a vykrádání hrobek. Podle odborníků na...

TÝDEN OBRAZEM: Španělská korida, volby u jižního pólu a dav Beethovenů

VOLBY U PÓLU. Členové expedice z Austrálie na Davisově výzkumné stanici v...

Ve Francii slavili výročí Eiffelovy věže, v Německu zase narození Ludwiga van Beethovena. Náročnější program měli...

Autobus s turisty v Egyptě zasáhla exploze. Nejméně 16 lidí bylo zraněno

Bombový útok na autobus se zahraničními turisty na předměstí Káhiry. Nejméně 16...

Nejméně 16 zahraničních turistů bylo zraněno při explozi, která zasáhla turistický autobus blízko pyramid v Gíze v...

Najdete na iDNES.cz