Pašeráci vozí vietnamské děti do Evropy, jejich cesty vedou i Českem

  18:29aktualizováno  18:29
Stále více vietnamských dětí končí ve spárech obchodníků s lidmi, kteří je vozí do evropských států, aby je přinutili pracovat v místních nehtových salonech či nevěstincích. Vyplývá to z nové studie, podle které mohou za osud obětí také tranzitní státy, které svalují odpovědnost za záchranu dětí na ostatní země. Jednou z nich je podle vědců také Česko.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dívku Dung unesla z Vietnamu žena, která jí předtím nabídla jídlo. Po něm děvče omdlelo a probudilo se o několik hodin později v Číně. Ani to však nebyla konečná destinace a pašeráci po několika dnech přinutili Dung, aby se společně s nimi vydala na cestu. Nakonec se ocitla v Evropě, únosci jí však nikdy neřekli, v jaké zemi vlastně skončila.

Fotogalerie

Dung se nedočkala záchrany ani ve chvíli, kdy automobil s unesenými dětmi zastavila na hranicích francouzská policie. Ačkoli dívka chtěla policii o své situaci říct, neměla k dispozici žádného překladatele. 

Úřady ji brzy propustily a ona se znovu dostala do spárů svých únosců. Její cesta skončila ve Velké Británii, kde ji donutili k prostituci, aby zaplatila pomyslný dluh za dopravu.

Tento příběh je typický pro tisíce dětí, které pašeráci buď unesli nebo je nalákali na vidinu lepšího života za hranicemi Vietnamu. Mnohé z těchto příběhů publikovali nedávno vědci ve studii s názvem Nejisté cesty: Mapování zranitelnosti obětí obchodování s lidmi z Vietnamu do Evropy. Zprávu financovalo britské ministerstvo vnitra, píše stanice Deustche Welle.

Vědci problematiku pašování lidí z Vietnamu do Velké Británie a dalších zemí Evropy zkoumali rok a půl. Předmětem jejich zájmu bylo například Polsko, Česká republika, Francie nebo Nizozemsko. Podle posledních údajů britského Národního referenčního mechanismu, který má za úkol identifikovat a chránit oběti, padlo v té době za oběť pašerákům asi 3 100 Vietnamců.

Za nelegálním přistěhovalectvím stojí podle odborníků nejen chudoba, ale také sílící tlak vůči mladým lidem, aby zlepšili finanční situaci svých rodin. „Touha po postavení, které poskytuje hmotný majetek, pohání mnoho Vietnamců, kteří hledají lepší kvalitu života, aby riskovali se zprostředkovateli práce. Z těch se mohou vyklubat obchodníci s lidmi, kterým budou dlužit za pomoc obrovské peníze,“ uvádějí autoři studie.

Pašeráci nárokují po dětech za cestu astronomické částky

Typická cesta z Vietnamu podle nich vede letadlem do Ruska. Odtud pašeráci pokračují se svými klienty či oběťmi po zemi přes Bělorusko, Ukrajinu, Polskou, Českou republiku, Německo, Nizozemsko a Francii. Autoři však upozorňují, že další cesty do Evropy vedou také přes Jižní Ameriku.

Děti po příjezdu do cílové destinace kontrolují pašeráci, kteří jim účtují za dopravu z Vietnamu a zajištění dobré práce vysoké částky. Většina slibovaných pracovních míst se však velmi liší od původního očekávání a oběti jsou mnohdy nuceny pracovat za příšerných podmínek, aby splatily své dluhy.

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

„Rozsah zneužívání dětí pašovaných z Vietnamu do Evropy je ohromující. Většina z nich zažije vykořisťování ještě než dorazí do Velké Británie,“ popisuje Jasmine O’Connorová z organizace Anti-Slavery International’s zabývající se novodobým otroctvím.

Příběh vietnamské dívky Dung podle autorů studie upozorňuje na vládní politiku týkající se „tranzitních zemí“ v Evropě, které považují oběti pašeráků za odpovědnost ostatních států. V mnoha případech se sice děti ocitly ve středu zájmů úřadů, ty je však považovaly za migranty nebo zločince.

„Podle mezinárodního práva mají státy povinnost chránit děti před obchodováním s lidmi a vykořisťováním. Je nepřijatelné, aby státy považovaly pašované vietnamské děti za problém jiné země,“ uvádí ve zprávě Debbie Beadleová z britské organizace ECPAT bojující proti obchodu s dětmi. “Kdyby to byli vaše děti, neignorovali byste to. Děti nejsou zločinci,” uzavírá.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Poláci pálili slaměného Jidáše, nápadně připomínal karikaturu Žida

Velikonoční tradici soudu nad Jidášem obnovili ve východopolském městě...

Židé ostře kritizují velikonoční tradici „soudu nad Jidášem“, kterou letos obnovili ve východopolském městě Pruchnik....

Notre-Dame je opět v ohrožení - kvůli lijákům. Natahují na ni plachtu

Chrám Notre-Dame, poničený požárem, zakrývají sítě v rámci chystaných...

Nad pařížskou katedrálu Notre-Dame, které minulý týden shořela střecha i s krovem, začínají v úterý lezci natahovat...

KLDR potvrdila Kimovu schůzku s Putinem, setkají se v Rusku

Kim Čong-un (vlevo) a Vladimir Putin.

Moskva i Pchjongjang v úterý potvrdily chystanou schůzku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského vůdce...

Najdete na iDNES.cz