Pašeráci vozí vietnamské děti do Evropy, jejich cesty vedou i Českem

  18:29aktualizováno  18:29
Stále více vietnamských dětí končí ve spárech obchodníků s lidmi, kteří je vozí do evropských států, aby je přinutili pracovat v místních nehtových salonech či nevěstincích. Vyplývá to z nové studie, podle které mohou za osud obětí také tranzitní státy, které svalují odpovědnost za záchranu dětí na ostatní země. Jednou z nich je podle vědců také Česko.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dívku Dung unesla z Vietnamu žena, která jí předtím nabídla jídlo. Po něm děvče omdlelo a probudilo se o několik hodin později v Číně. Ani to však nebyla konečná destinace a pašeráci po několika dnech přinutili Dung, aby se společně s nimi vydala na cestu. Nakonec se ocitla v Evropě, únosci jí však nikdy neřekli, v jaké zemi vlastně skončila.

Fotogalerie

Dung se nedočkala záchrany ani ve chvíli, kdy automobil s unesenými dětmi zastavila na hranicích francouzská policie. Ačkoli dívka chtěla policii o své situaci říct, neměla k dispozici žádného překladatele. 

Úřady ji brzy propustily a ona se znovu dostala do spárů svých únosců. Její cesta skončila ve Velké Británii, kde ji donutili k prostituci, aby zaplatila pomyslný dluh za dopravu.

Tento příběh je typický pro tisíce dětí, které pašeráci buď unesli nebo je nalákali na vidinu lepšího života za hranicemi Vietnamu. Mnohé z těchto příběhů publikovali nedávno vědci ve studii s názvem Nejisté cesty: Mapování zranitelnosti obětí obchodování s lidmi z Vietnamu do Evropy. Zprávu financovalo britské ministerstvo vnitra, píše stanice Deustche Welle.

Vědci problematiku pašování lidí z Vietnamu do Velké Británie a dalších zemí Evropy zkoumali rok a půl. Předmětem jejich zájmu bylo například Polsko, Česká republika, Francie nebo Nizozemsko. Podle posledních údajů britského Národního referenčního mechanismu, který má za úkol identifikovat a chránit oběti, padlo v té době za oběť pašerákům asi 3 100 Vietnamců.

Za nelegálním přistěhovalectvím stojí podle odborníků nejen chudoba, ale také sílící tlak vůči mladým lidem, aby zlepšili finanční situaci svých rodin. „Touha po postavení, které poskytuje hmotný majetek, pohání mnoho Vietnamců, kteří hledají lepší kvalitu života, aby riskovali se zprostředkovateli práce. Z těch se mohou vyklubat obchodníci s lidmi, kterým budou dlužit za pomoc obrovské peníze,“ uvádějí autoři studie.

Pašeráci nárokují po dětech za cestu astronomické částky

Typická cesta z Vietnamu podle nich vede letadlem do Ruska. Odtud pašeráci pokračují se svými klienty či oběťmi po zemi přes Bělorusko, Ukrajinu, Polskou, Českou republiku, Německo, Nizozemsko a Francii. Autoři však upozorňují, že další cesty do Evropy vedou také přes Jižní Ameriku.

Děti po příjezdu do cílové destinace kontrolují pašeráci, kteří jim účtují za dopravu z Vietnamu a zajištění dobré práce vysoké částky. Většina slibovaných pracovních míst se však velmi liší od původního očekávání a oběti jsou mnohdy nuceny pracovat za příšerných podmínek, aby splatily své dluhy.

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

„Rozsah zneužívání dětí pašovaných z Vietnamu do Evropy je ohromující. Většina z nich zažije vykořisťování ještě než dorazí do Velké Británie,“ popisuje Jasmine O’Connorová z organizace Anti-Slavery International’s zabývající se novodobým otroctvím.

Příběh vietnamské dívky Dung podle autorů studie upozorňuje na vládní politiku týkající se „tranzitních zemí“ v Evropě, které považují oběti pašeráků za odpovědnost ostatních států. V mnoha případech se sice děti ocitly ve středu zájmů úřadů, ty je však považovaly za migranty nebo zločince.

„Podle mezinárodního práva mají státy povinnost chránit děti před obchodováním s lidmi a vykořisťováním. Je nepřijatelné, aby státy považovaly pašované vietnamské děti za problém jiné země,“ uvádí ve zprávě Debbie Beadleová z britské organizace ECPAT bojující proti obchodu s dětmi. “Kdyby to byli vaše děti, neignorovali byste to. Děti nejsou zločinci,” uzavírá.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Hledání útočníka z Lyonu pokračuje, policii se přihlásily desítky svědků

Vojáci francouzské protiteroristické skupiny "Vigipirate Mission" poblíž místa...

Muž, který v pátek útočil v Lyonu, je stále na útěku. Francouzské úřady tak „nasadily všechny prostředky k rychlému...

Kanada si po výhrůžkách Filipín vezme zpět své odpadky. V Manile tlely roky

Ilustrační snímek

Kanadská vláda se ve středu zavázala, že na vlastní náklady odveze tuny odpadu, který je už od roku 2013 nelegálně na...

Vybral si dívku, unesl ji, její rodiče zastřelil. Muž v USA dostal doživotí

Únosce a vrah Jake Patterson u soudu v USA (27.března 2019)

Dalo by se to přirovnat k námluvám z doby kamenné. Dívka se mu hodně líbila a tak se rozhodl, že ji unese. Její rodiče...

Najdete na iDNES.cz