Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

  17:41aktualizováno  17:41
Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za oběť jim každý rok padnou desetitisíce žen, které oklamou a prodají do indických nevěstinců. Přeživší hrůz se nyní vzepřely osudu a střeží hranice, aby zachránily další potenciální oběti.

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019) | foto: AP

Bhairchawa je jedním z třiadvaceti oficiálních checkpointů na hranicích mezi Nepálem a Indií. Každý den tudy projde více než sto tisíc lidí, kteří putují pěšky, na kolech či motocyklech. V řadách hraničních strážců jsou také ženy, které se snaží mezi zástupy rozpoznat potenciální oběti a jejich vykořisťovatele. Samy si totiž prošly peklem, když se staly obětmi pašeráků.

Fotogalerie

Jednou z nich je Pema, která očima pečlivě skenuje pohybující se masu. Asi 1 750 kilometrů dlouhá a otevřená hranice mezi oběma zeměmi je snem pro obchodníky s lidmi a noční můrou pro ty, kteří je chtějí zastavit.

Podle Národní komise pro lidská práva se v roce 2016 stalo oběťmi obchodování s lidmi více než 23 000 Nepálek. Čísla by však mohla v tomto regionu vyšplhat až na 40 000 nepálských obětí ročně. Indická pohraniční stráž zaznamenala od roku 2013 asi pěti set procentní nárůst případů obchodování s lidmi mezi Nepálem a Indií.

Pema moc dobře ví, jak rozpoznat potenciální oběť, samotnou ji v jedenácti letech propašovali přes hranice. Protože se narodila v chudé vesnici na severu země, její rodiče přijali nabídku svého přítele a poslali ji za vidinou lepší budoucnosti. Muž ji však zdrogoval a prodal do indického nevěstince. Až po letech znásilňování a mučení ji zachránila humanitární organizace Maiti Nepal, která pomáhá obětem pašování a násilí.

Muži ženám kupují dárky, aby vzbudily jejich důvěru

Pema od té doby žije v azylovém domě a stala se jednou z devětatřiceti přeživších žen, které pracují pro organizaci Maiti Nepal v řadách pohraniční stráže. Skupina působí na celkem devíti kontrolních stanovištích mezi oběma zeměmi a spolupracuje s pohraniční policií.

Nepálka se udusila s dětmi v chatrči, rodina ji vyhnala kvůli periodě

A jak probíhá odhalování potenciálních obětí? Pema si podle listu The Guardian vybírá ke kontrole například muže, který drží za ruku dívku na vysokých podpatcích. „Je oblečená příliš elegantně. Pašeráci kupují ženám oblečení, aby získali jejich důvěru,“ popisuje Pema.

Dívka nemá žádné doklady a z muže se vyklube pašerák, který se s ní seznámil na Facebooku a přemluvil ji ke společnému útěku ze země.

„Chtěl ji dostat z Nepálu a prodat do nevěstince. Děje se to každý den,“ popisuje Pema. Oklamané dívky se ujmou humanitární pracovníci, kteří ji poskytnou azyl a pomohou s návratem domů k rodině.

„Je těžké si přiznat, že váš přítel je obchodník a chce vás prodat. Mně se stalo to samé. Můj partner nejprve prodal mojí ledvinu a potom prodal mě. Jsem naživu jen proto, že mě zachránili,“ dodává Pema.

12.února 2019 v 14:54, příspěvek archivován: 13.února 2019 v 11:41

Cases of human #trafficking from #Nepal to #India had risen by 500% since 2013. In this latest from @guardian, read how #survivors are teaming up to prevent it: #NPeaceAwards https://t.co/zFPUEZhMJy https://t.co/OSxR30HXNW

Podle Anuradhy Koiralaové, která je zakladatelkou Maiti Nepal, se pašování žen a dívek rozmohlo před čtyřmi lety po zemětřesení v Nepálu, kvůli kterému ženy doufaly v lepší budoucnost v Indii.

„Zemětřesení zasáhlo mnoho míst, kde už představovalo obchodování s lidmi velký problém. Rok po zemětřesení zadržela stráž na hranicích s Indií 4 000 žen,“ popisuje Koiralaová.

Ačkoli Pema je nyní spokojená a ráda tráví čas se svými kolegyněmi, podle Koiralaové si ženy pracující na hranicích nosí svá traumata v sobě.

„Jejich smích je jen maska. Pema ztratila všechno. I když se směje, její srdce je plné bolesti. Tyto ženy mají jizvy, které nikdy nezmizí. Nemůžeme přihlížet, jak se to děje dalším ženám. Musíme jednat, a to okamžitě,“ uzavírá Koiralaová.

Hranice Nepálu x Indie

Hranice Nepálu x Indie

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:
Témata: Nepál, Indie, Facebook

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Za videem, kvůli kterému padla rakouská vláda, stojí právník z Vídně

Rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ

K videu z Ibizy, na kterém bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache domlouval spolupráci s Ruskem, se...

Nejméně sedmnáct dětí zahynulo při požáru v nákupním centru v Indii

Nejméně 15 dětí zahynulo při požáru, který vypukl v komerčním středisku ve...

Při pátečním požáru v indickém městě Surat zemřelo podle místních médií nejméně 17 dětí. Požár vypukl v patře budovy,...

KLDR odpálením raket porušila rezoluce OSN, tvrdí Trumpův poradce

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost John Bolton...

Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, Severní Korea svými nedávnými raketovými testy porušila...

Najdete na iDNES.cz