KOMENTÁŘ: Afghánistán je hřbitovem impérií. Porazit se prostě nedá

  12:01
Znovu naplňuje svou nechvalnou pověst. Anebo ji brzy naplní, pokud se Spojené státy se svými spojenci nerozhoupají ke konečnému politickému rozhodnutí. Vojenské řešení válka s Tálibánem prostě nemá. Někteří, jako například Francouzi, to již pochopili, u jiných si to jaksi zákonitě vynutí okolnosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Snad kromě Alexandra Makedonského, jenž přes hornaté území dnešního Afghánistánu úspěšně prošel do Indie (aby u řeky Indus světovládně nalezl konec Asie), tam žádný cizí dobyvatel dlouhodobě neuspěl. Nájezdníci to proti místním bojovným kmenům nikdy neměli snadné.

Včetně Sovětů, jejichž potíže ve vyčerpávající studené válce neúměrně vzrostly s finančními, politickými a samozřejmě i lidskými ztrátami – hovoří se o nějakých čtrnácti tisících padlých – během okupace výbušného souseda.

Islamistické partyzány v multietnickém prostředí proti nim cvičil, zásoboval či mediálně podpíral kdekdo; často vzájemní konkurenti, ba úhlavní nepřátelé: USA, Čína, Pákistán, Írán a jiní.

Výsledkem byl víceméně stejný stav, s jakým se po mnohem delší vojenské přítomnosti potýkají USA a spol., tedy i my. Český kontingent, který vloni v bojích ztratil další své příslušníky. Což nám ostatně „ulehčovali“ historicky univerzální frází, že „padli, abychom my mohli žít“.

Dlouhá historie

Pokud se vrátíme na začátek spletitého afghánského vyprávění, zříme, že jeho nemalý soudobý význam je pouhopouhým odleskem geopolitické role, jaká mu byla přisuzována v 19. století.

Ruští kozáci přes něj harcovali, aby napadli Británií kontrolované kolonie na Indickém poloostrově. Londýn následně vedl dvě neefektivní ozbrojené kampaně za jeho ovládnutí (1. a 2. afghánská válka) a jistý slavný anglický maršál dlouho věřil, že očekávaný světový konflikt započne právě velmocenským měřením sil mezi ruským a britským impériem o Indii.

Padlých přibývá. Proč v Afghánistánu umírají čeští vojáci stále častěji

Poté co brežněvovský SSSR vstoupil do Afghánistánu, objevila se mimo jiné ozvěna této staré geopolitické obsese o snaze Kremlu prodrat se k Indickému oceánu. Nedomyšlené tažení na přání revoluční vlády v Kábulu přitom v Moskvě nevítali. Víceméně palácový marxistický převrat (nikoliv lidová revolta) se zbrklými sociálními reformami zamotal gerontokratům hlavy. Zhruba desetiletí oficiální přítomnosti Sovětské armády přineslo nakonec nikoliv začátek, nýbrž akceleraci konce jednoho světového konfliktu. Bipolární epochy.

Nejdelší vojna

Po „sovětském Vietnamu“, jak se afghánskému dobrodružství přezdívá, na sebe strhli moc zpátečničtí náboženští radikálové, aby nastolili své středověké představy o společnosti. Přitom není bez zajímavosti, že se jim svržení levičácké garnitury v metropoli zdařilo až poměrně dlouho po neslavném odchodu jejího patrona. Definitivní odstranění spíše modernistických proudů dlouholetými chráněnci Západu, kteří svůj zápas chápali též coby boj národně osvobozenecký, poskytlo mimo jiné bezpečné zázemí pro aktéry o úroveň nebezpečnější. 

Česko v misích ztratilo už 29 vojáků, posledních 14 v Afghánistánu

Pro zahraniční spolubojovníky, ambiciózní mezinárodní extremisty, což jsme uvykli shrnovat pod marketingovými pojmy al-Káida nebo Usáma bin Ládin. Ten byl, již jako ryze symbolická figura, posléze zlikvidován, jenže vstali noví bojovníci. Obdobná „islamistická internacionála“, která je významným rizikem především pro Evropu, dnes figuruje v dalších zástupných válkách – v Sýrii, Jemenu a tak dále.

Poněkud zpozdilou se ve světle známých dějinných událostí hned zkraje zdála představa, že nová vlna vývozu západní ideologie bude tentokrát v Afghánistánu přijata s otevřenou náručí. 

Přesto nebylo mnoho těch, kteří se po zničení Dvojčat odvážili nahlas rozporovat sociálně-inženýrský projekt, jehož protagonistou byla jediná supervelmoc. Dokonce existovaly seriózně míněné představy, že jde o koncepci srovnatelnou s oktrojováním nového řádu poválečnému Německu a Japonsku...

Demokracie nikde

Dopadlo to opačně. O demokracii v zoufale zaostalé zemi, rozdělené národnostně i kmenově, s tradicí krevní msty či podřízené role ženy mohou mluvit pouze kábulské elity, kterýchžto reálná moc končí na dohled od hlavního města. 

KOMENTÁŘ: Čest jejich památce. Víme ale, proč naši vojáci padli?

A to se říká, kdo ví, jestli. Spolehlivou místní armádu a policii se samozřejmě vybudovat nezdařilo (opět můžeme odkázat na éru sovětské přítomnosti), z apriorně problematické postkonfliktní rekonstrukce se stal nástroj systematické korupce vyvolených.

Přítomnost cizích jednotek pomáhá překonávat spory místních polních velitelů, za nimiž příležitostně stojí rozličné velmoci a kteří mají značný příjem z raketového nárůstu (za tálibánské éry bezmála vymýcené) produkce omamných jedů. Přičemž existují jisté náznaky, že do rozmáchlého obchodu s drogami je věru zapleten leckdo.

Trump šokoval. Sovětský svaz měl na invazi do Afghánistánu právo, řekl

Ozbrojené složky Spojených států amerických, podporované ve velkém najímanými žoldnéři, jejichž smrt nefiguruje v oficiálních statistikách, vedou nejdelší vojnu vlastní historie. Vybřednout z ní lze, ovšem nesnadno a sotva bez ztráty tváře. Přítomnost v de facto neexistujícím státě nicméně stále obnáší šanci vměšovat se do života okolních, energeticky i bezpečnostně citlivých regionů. 

Nadto jsou moderní tažení, cynicky řečeno, obvykle vynikajícím obchodem. Nevybíravým vměšováním velmocí, případně zájmových skupin do nekonečného afghánského zabíjení si tudíž můžeme být jisti napořád.

Návrat jednoho z padlých českých vojáků z Afghánistánu:

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Vlak u Plzně najel do betonové překážky. Zřejmě ji někdo nastražil, míní hasiči

4. března 2024  7:49,  aktualizováno  8:52

Na železniční trati mezi Vejprnicemi a Plzní narazil dnes ráno osobní vlak do betonové překážky na...

Lipavský míří do Prahy. Delegaci uvázlou v Indii vyzvedl náhradní armádní letoun

4. března 2024  7:35

Delegace ministra zahraničí Jana Lipavského je na cestě do Prahy poté, co v neděli uvázla v indické...

Hasiči museli rozbíjet okna. V Německu hořel dům pro seniory, čtyři lidé zemřeli

4. března 2024  7:32,  aktualizováno  8:50

Při požáru domova pro seniory ve městě Bedburg-Hau v Severním Porýní-Vestfálsku nedaleko hranic s...

Haitská vláda vyhlásila výjimečný stav. Gangy osvobodily tisíce vězňů

4. března 2024  7:10

Haitská vláda v neděli večer kvůli stále se zhoršující bezpečnostní situaci vyhlásila výjimečný...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...