Zásah proti pašerákům tabáku bylo jen cvičení, hájí se vojenské komando

  17:25aktualizováno  17:25
Elitní vojáci asistovali celníkům při náročné sledovací akci na Olomoucku, která se týkala vietnamských pašeráků tabáku. Poslance zajímá, zda směli. Tyto případy totiž běžně spadají do gesce policie. Případem se bude zabývat i GIBS.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Experti ze 601. skupiny speciálních sil jsou zvyklí na akce v extrémních podmínkách. Jejich protivníky bývají ozbrojenci hnutí Tálibán v Afghánistánu nebo islámští radikálové v africkém Mali. V polovině června loňského roku však jejich veliteli přišla žádost o pomoc při sledování na území Česka.

Policejní komando vtrhlo na soutěž básníků. Šikana, tvrdí hosté

Cílem několikadenní operace na Olomoucku podle všeho nebyli obchodníci se zbraněmi nebo teroristé, ale vietnamští pašeráci tabáku, které měla v hledáčku Celní správa.

Takové sledování by měl standardně provádět speciální policejní útvar ÚZČ (Útvar zvláštních činností). Ten má na starosti nejen sledování, ale také například odposlechy. Proč celníci požádali o pomoc právě specialisty z prostějovské armádní jednotky, není zcela jasné, zdroje redakce z prostředí bezpečnostní komunity však hovoří o tom, že akce se měla odehrát na nepřístupném nebo odlehlém místě. Vietnamské gangy jsou navíc v prostředí bezpečnostních složek známé tím, že umí sledování velmi dobře odhalit.

Uvnitř Celní správy panuje přesvědčení, že za spoluprací s elitními vojáky musí být důležitější případ. „Dovedu si představit, kdyby například český voják pašoval něco z Afghánistánu do Česka, například drogy,“ uvedl zdroj MF DNES blízký Celní správě.

Sledovači, nebo pomocníci?

Poté, co se detaily akce nazvané Richard objevily na veřejnosti, se o věc začali zajímat poslanci z výboru pro obranu. Jeho předsedkyně Jana Černochová (ODS) uvedla, že dosud neví, zda měla akce celníků posvěcení státního zastupitelství. „Zatím nevíme, co konkrétně bylo předmětem takzvaného cvičení. Pokud se armáda v rámci této akce podílela na nějakém vyšetřování – bez ohledu na to, že je to vydáváno za cvičení – vážně pochybuji o její legálnosti,“ uvedla Černochová pro MF DNES. Její výbor se k akci Richard vrátí zřejmě začátkem února.

Zda celníci postupovali v souladu se zákonem, nebo nikoliv, přitom není tak jasné, jak se zdá. Celníci totiž vojáky požádali o „součinnost“ při sledování. A jak poznamenávají lidé znalí praxe, nemusí to nutně znamenat, že právě vojáci ze 601. skupiny prováděli sledování. „Čistě teoreticky to může být cokoli od zapůjčení polní kuchyně, aby se mohli sledovači od celníků při akci najíst, po zapůjčení nějaké sofistikované techniky, například termovize,“ uvedl bývalý příslušník jedné z českých tajných služeb.

Případem se bude zabývat GIBS

Proč se celníci rozhodli přizvat do akce armádu budou muset špičky Celní správy vysvětlovat na Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Ta podle zjištění MF DNES začala sledovací akci řešit. Redakci to potvrdila mluvčí generální inspekce Ivana Nguyenová. „Ano, touto záležitostí se zabýváme. V tuto chvíli shromažďujeme a vyhodnocuje veškeré informace, které jsme získali mimo jiné i z veřejně dostupných zdrojů,“ uvedla.

Žádost celníků o pomoc se sledováním byla maskovaná jako nácvik spolupráce mezi armádním komandem a Celní správou. Cvičení během jediného dne schválily špičky celníků i armády.

Tehdejší ministryně obrany Karla Šlechtová, která pod akci připojila svůj podpis tvrdí, že schválila jen cvičení. „Na základě žádosti náčelníka generálního štábu a po vyhodnocení generálním štábem jsem byla požádána o schválení společného výcviku armády a Celní správy. Jednalo se o legitimní požadavek,“ řekla k tomu Šlechtová MF DNES.

Staré křivdy

Silvestrovská razie v řetězci. Obchod skladoval více pyrotechniky, než mohl

To, že se celníci obrátili přímo na elitní vojenské komando, podle informací MF DNES vzbudilo nevoli v armádní tajné službě – Vojenském zpravodajství. Právě pod něj totiž 601. skupina speciálních sil dlouho patřila. Svou roli podle insiderů mohl sehrát i fakt, že Robert Šlachta (dnes náměstek Celní správy) ještě coby ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dohlížel na vyšetřování případu únosu pěti Čechů v Libanonu.

Mezi unesenými byl tehdy totiž armádní zpravodajec Martin Psík a je veřejným tajemstvím, že dotazy Šlachtových podřízených na účel Psíkovy mise nebyly armádním rozvědčíkům příliš po chuti. Šlachta tehdy dokonce osobně letěl do Libanonu skupinku unesených Čechů vyměněných za libanonského špiona Alího Fajáda vyzvednout.

Vyšetřování ÚOOZ tehdy nakonec vyplynulo doztracena, nikdo nebyl obviněn. Přestože se nad případem dlouhou dobu vznášelo podezření z uplácení.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz