Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejsme všichni velcí a svalnatí, říká člen elitních Navy SEALs

  10:10
K elitní jednotce amerického námořnictva Navy SEALs se každoročně hlásí tři tisíce lidí. Mezi špičkové bojovníky se jich dostane jen hrstka. "Můj ročník dokončilo devatenáct lidí," říká v exkluzivním rozhovoru pro natoaktual.cz Mark Divine, který u Navy SEALs slouží už osmnáct let.

Mark Divine - Mark Divine (44), důstojník US Navy SEALs v záloze. Strávil v aktivní službě celkem 8 let, přes deset let je v záloze. V rámci SEALs působil v operacích v Jižní Koreji, v Egyptě a v Iráku. Zabývá se výcvikem nových členů SEALs. Je zakladatelem webu NavySEALS.com. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Kdy US Navy SEALs vznikly a co je jejich úkolem?
Počátky SEALs sahají do období 2. světové války, kdy vznikly úplně první formace těchto jednotek. Na základě potřeby nekonvenčních jednotek pak v době počátku konfliktu ve Vietnamu v roce 1962 prezident J. F. Kennedy formálně stvrdil vznik námořních komand SEALs, což se tedy považuje za oficiální datum vzniku.

A jelikož se jedná o komanda námořnictva, zpravidla jsme při operacích jednou nohou ve vodě, i když to neplatí vždy, jako třeba nyní v Iráku nebo Afghánistánu. Plníme tři hlavní druhy misí: takzvané přímé akce, kdy se máme někam dostat a splnit specifický úkol, například zachránit rukojmí, získat informace, odpálit nálož.

Druhým typem jsou speciální průzkumné mise, třetím pak takzvaná zahraniční vnitřní obrana, což spočívá zejména ve výcviku zahraničních jednotek. Z těchto tří velkých pak vyplývají další mise. V současnosti se zaměřujeme na operace proti šíření zbraní a na protiteroristické operace.

Jaký je rozdíl mezi jednotkami SEALs a mýty opředenými Delta?
Delta je takzvaná "tier one unit", tedy úplně nejvyšší speciální jednotka, která může vykonávat nejtajnější operace přímo pod velením prezidenta USA. V případě Delty jde o armádní jednotku a zaměřuje se tedy primárně na pozemní protiteroristické operace, například na únosy letadel.

Námořnictvo má svou "tier one unit", kterou dříve byl team SEALs, ale pak byl přejmenován. Je zajímavé, že obě tyto jednotky se zabývají velmi podobnými úkoly, ale v jiných prostředích. Námořnictvo v námořních operacích, armáda v pozemních. Ale pokud jde o jejich schopnosti, jsou nerozeznatelné, jsou obě extrémně efektivní.

. NAVY SEALS

Elitní jednotky amerického námořnictva (US Navy), které jsou nasazovány na speciální bojové úkoly. SEALs je zkratka pro SEa, Air a Land, což reprezentuje prostředí, v nichž tato komanda operují (voda, vzduch, země).

Zároveň anglické slovo "seal" znamená v překladu tuleň, což také naznačuje podmořskou specializaci těchto jednotek. Historie jednotky sahá do 2. světové války, kdy z důvodu urgentní potřeby posílení národní bezpečnosti vzniklo několik podobně zaměřených jednotek, které už dnes ale neexistují (například Army Scouts či Navy Underwater Demolition Teams).

Jejich typickou misí bylo "vyčištění" pláží před vyloděním konvenčních sil. Tehdy tyto jednotky spadaly pod Úřad strategických studií (Office of Strategic Studies), tedy předchůdce dnešní CIA. V roce 1962 prezident J. F. Kennedy oficiálně uvedl US Navy SEALs jako nekonvenční jednotku – komando námořnictva.

Dnes SEALs operačně spadají pod velitelství NAVSOC sídlící v Kalifornii, které je součástí SOCOM (Velitelství pro speciální operace) na Floridě.

Jak je jednotka SEALs velká?
Jde o velmi malou jednotku, máme zhruba dva tisíce osob v aktivní službě. K tomu je potřeba přidat podpůrné jednotky - logistiky, zpravodajské služby a jiné - celkem jde asi o pět tisíc lidí. Takže jde skutečně o velmi malou jednotku.

Zdá se, že členem SEALs se nemůže stát každý. Je to náročné?
Na tom myslím částečně stojí ta mystika, co se kolem SEALs vytvořila. Je potřeba si uvědomit, že SEALs jsou početně velmi malá jednotka, která operuje v extrémně náročných podmínkách. SEALs tedy musí být v neobyčejně dobré fyzické kondici a zároveň být velmi odolní i psychicky, aby se dokázali vyrovnat s podmínkami našich běžných misí.

Co si představit pod běžnou misí SEALs?
Tak například, když jsem sloužil v jednom z týmů, v rámci misí bylo potřeba strávit obvykle dvanáct hodin bez přestávky pod vodou. A tím nemyslím třeba v ponorce, ale přímo ve vodě, jíž jste tedy vystaveni plných dvanáct hodin - a zpravidla velmi studené vodě. Čili, aby se člověk vyrovnal se zimou a bolestí, je potřeba značné dávky psychické odolnosti.

Kolik lidí ten výcvik tedy zvládne?
Výcvikový program je založen právě na takové zásadní zkušenosti. Lidé, kteří nejsou psychicky a fyzicky připraveni na fungování v takovém prostředí, jím neprojdou. Prostě to zkusí, ale nejde jim to.

Pokud jde o čísla: každý rok přijdou na nábor do SEALs zhruba tři tisíce lidí. Ti musí jako všichni zájemci o službu v amerických ozbrojených složkách projít různými rozřazovacími testy včetně fyzických, aby se nejdříve ukázalo, jestli vůbec mají na výcvik. Je to velmi jednoduché, ale pro mnoho mladých je to velkou překážkou.

Aby mohli žádat o práci u SEALs, potřebují dosáhnout poměrně vysokého skóre. Po testech jdou na základní výcvik námořnictva (US Navy Boot Camp). Když projdou i jím, mohou se ucházet o službu u SEALs, v tuto chvíli jde zhruba o 900 lidí.

Takže když projdou tímto vším, tak teprve mohou na výcvik pro SEALs?
Přesně tak. Pak teprve začíná samotný výcvik SEALs označovaný zkratkou BUD/S (Basic Underwater Demolition/SEAL Training). Ten trvá 26 týdnů a je velmi obtížný. Nemá vás to odrovnat, ale připravit. Během této fáze výcviku skončí zhruba tři čtvrtiny uchazečů. To je obrovské číslo. Dobrým příkladem byla moje třída, BUD/S 170. Začínalo nás 121, kurz úspěšně zakončilo pouze 19 uchazečů.

Zajímavé na tom je, že tím jsme dokončili stále jen základní výcvik pro SEALs. Teprve pak se nastupuje do specifického výcviku (SEAL Qualification Training), který je náročnější a trvá obvykle další půlrok. Ale v této fázi výcviku už se nevyhazuje.

Takže když dokončíte svou specializaci a ještě parašutistický výcvik, stáváte se členem SEALs - dostanete trojzubec (SEALs Trident), který je naším znakem. To je zhruba osmnáct měsíců poté, co se objevíte u náboru. Ale říká se, že trvá dalších pět let, než se člověk stane skutečně profesionálním bojovníkem komanda a naučí se řemeslo.

To je poměrně dlouhá doba. Nicméně jsou nějaké předem dané požadavky, které musí uchazeč splnit? Můžete někomu hned u náboru ušetřit čas a říct: Ty se na to nehodíš? Třeba předepsaná výška?
To je zajímavá otázka. Není předepsaný výškový limit, ale existuje maximální věkový limit, ten je 28. Nicméně i ten lze prominout. Pamatuji si případ, kdy jsme měli muže, co procházel výcvikem SEALs v 18 letech a nechal toho. Pak o tom dalších 15 let přemýšlel, byl mu prominut věk a vrátil se do výcviku. Ve 40 letech ho dokončil a byl nejlepší z ročníku. Obvykle se ale začíná s výcvikem těsně po dvacítce.

Takže když přijde někdo po vysoké škole, už je to pro něj těžší?
Samozřejmě, že je možné začít později. Průměrný věk důstojníků je obvykle 23 až 24 let. Asi 35 procent členů SEALs má vysokou školu. Ale počet důstojníků u SEALs je omezený a je značně náročné se do důstojnického programu u SEALs dostat.

Přijímáme zhruba 40 důstojníků ročně, a ti pocházejí zpravidla z vojenských škol nebo už jsou v armádním důstojnickém programu (ROTC). Pokud nejste ani v jednom, je téměř nemožné se do důstojnického programu SEALs dostat.

Ale tak to přece bylo ve vašem případě...
Ano, to je cesta, kterou jsem šel já. Bylo mi 25 a byl jsem civilista, měl jsem magisterský titul a práci ve veřejné správě. Pak jsem se rozhodl, že chci jít k námořnictvu. V tom roce brali dva lidi a já měl to štěstí, že mě vybrali. Dokonce jsme měli i uchazeče, který měl vystudovaná práva na Harvardu. Ta touha stát se členem SEALs, tedy součástí elity, je velmi, velmi silná.

Takže rozhodující není jen fyzická zdatnost...
Lidé si myslí, že SEALs vypadají všichni stejně: velcí a svalnatí. Ale to není pravda, jde o různé typy. Můžete sedět v baru vedle člena SEAL a ani si nevšimnete. Možná začínající SEALs se trochu vytahují a jsou hlasitě hrdí, ale po pěti letech dospějí a jsou z nich tiší profesionálové.

Hodně z nich je ženatých a mají rodiny, i když při naší práci a době, kterou strávíme při výcviku nebo v operaci, je velmi těžké mít rodinu. Zkrátka ať už velký svalovec, nebo drobnější postavy, rozhodujícím faktorem je síla vůle a u té se jen těžko stanovují kritéria.

Co bylo pro vás osobně nejnáročnější?
Tím pro mě bylo naučit se vyrovnávat se zimou. Vzpomínám si na jednu misi, kdy jsme vypluli z ponorky někde na severu a vystoupili na pláži, kde byla obrovská zima. Na té pláži jsme pak strávili týden. Neměli jsme spacáky ani jiné vybavení, z ponorky jsme si vzali jen minimum věcí.

Doslova nám každou noc umrzaly zadky a takhle ve tři ráno jsem tam seděl, klepal jsem se tak, že mi námraza opadávala z hlavy, a říkal jsem si, že na tohle mě vláda neplatí dost (smích). Ale když misi dokončíte, jste velmi pyšní na výsledek. A lidská mysl si navíc spíše pamatuje pozitivní věci než ty negativní.

. MARK DIVINE

Mark Divine (44), důstojník US Navy SEALs v záloze. Strávil v aktivní službě celkem 8 let, přes deset let je v záloze. V rámci SEALs působil v operacích v Jižní Koreji, v Egyptě a v Iráku. Zabývá se výcvikem nových členů SEALs. Je zakladatelem webu NavySEALS.com.

Autoři:
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Střelec na předměstí Detroitu zranil devět lidí, poté spáchal sebevraždu

16. června 2024  7:11,  aktualizováno  7:21

Devět lidí, včetně nejméně dvou dětí, utrpělo zranění při střelbě na předměstí Detroitu Rochester...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...