Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Do 20 let můžou k hranicím ČR dorazit velká sucha, varují Američané

  10:24
Americká zpravodajská služba National Intelligence Council vydala publikaci, která shrnuje globální trendy a možné směry vývoje do roku 2030. Obsáhlá zpráva mimo jiné varuje před možným vysycháním východní Evropy poblíž českých hranic. Ohrožena je i jižní Morava.

Poměrně velké sucho zažila v září 2012 Dalešická přehrada na Vysočině. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Autoři publikace

Global Trends 2030

Publikaci Global Trends 2030: Alternative Worlds (najdete ji zde, samozřejmě v angličtině) vydala americká zpravodajská služba National Intelligence Council. Ta se zabývá středně- a dlouhodobými strategickými výhledy.

Jejím úkolem je poskytovat podklady pro zásadní politická rozhodnutí bez ohledu na momentálně vládnoucí garnituru v USA.

Celá publikace je velmi rozsáhlá, i s předmluvou má přes 150 stránek.

Na veřejně dostupnou verzi zprávy upozornil na Českém rozhlasu Leonardo geolog a publicista Václav Cílek (záznam pořadu najdete zde).

Varování, že okolo roku 2030 může být voda ve světě větším předmětem sporů než nerostné bohatství a energie, by ještě nebylo nic nového. Čas od času se taková informace objeví z různých zdrojů a důvodem je mimo jiné populační růst v suchem ohrožených oblastech.

Zajímavý - mimo jiné i pro Českou republiku - je možný suchý pás, jehož vznik zpráva předvídá ve východní Evropě. Zasahuje Bulharsko, část Rumunska a západ Ukrajiny a přechází přes východní Polsko k Baltskému moři.

"Sucho z té oblasti čekal málokdo, na rozdíl od sucha z oblasti Středozemního moře a severní Afriky. S pravděpodobností nad 30 % Česká republika leží či bude ležet na okraji vysychavého pásma, v němž jsou potenciální dopady sucha považované za závažné až velmi závažné. To může znamenat více uprchlíků z Ukrajiny i dražší potraviny," řekl na Leonardu ke zprávě Cílek.

Mapa oblastí, kterým hrozí vyschnutí. Čím tmavší barva, tím vážněji je oblast ohrožená.

Problematice s uprchlíky a migračními vlnami se můžeme věnovat někdy příště. Jak je to s tím zemědělstvím a dražšími potravinami?

Proměny cen podle Cílka mohou zasáhnout zejména pšenici. "Vzhledem k tomu, že se napříč Evropou používá méně druhů osiva, se také snáze mohou šířit škůdci," vysvětlil to v pořadu stanice Leonardo.

A poněkud pochmurně dodal, že zatímco v roce 2030 bude svět potřebovat o pětatřicet procent více potravin, růst zemědělské produktivity je čím dál tím pomalejší. "Důvodem je eroze zemědělské půdy a klimatické změny. Eroze půdy - a to mi vyrazilo dech - způsobila, že od druhé světové války byla na světě opuštěna zemědělská půda o rozloze Indie," řekl.

Důležitosti půdy si je vědomo i české ministerstvo zemědělství. "Základním předpokladem soběstačnosti je především zachování produkčního potenciálu zemědělské půdy tak, aby jí byl jednak dostatek, jednak aby byla kvalitní a bylo na ní možné dosáhnout konkurenceschopných výnosů hospodářských plodin," nastínil pro iDNES.cz prioritu resortu mluvčí Jan Žáček.

České zemědělství může sucho na východě oživit

Vysychání krajiny se může dotknout i České republiky, přestože to podle mapy ohrožených oblastí nevypadá dramaticky. 

Jak vysychání východní Evropy ovlivní ČR

Ukrajina vyváží především obilí a řepku a úrodný rok znamená velký export na světové trhy a ovlivnění cen. Česko je však u obou komodit přebytkové (u obilovin činí soběstačnost 150 %, u řepky 120 %).

Obchodně významné není ani Rumunsko, je to ale velká země. Snížení její produkce by pro země EU včetně Česka byly příležitostí pro vlastní agrární produkci.

Největší vliv má Polsko, které s ČR sousedí a navíc je jediným novým členem EU s vysokou úrovní zemědělské výroby, jejíž významnou část vyváží. Česko loni z Polska dovezlo hovězí, vepřové a drůbeží za 3,8 miliardy Kč, sýry za 2,1 mld. Kč a pečivo za dvě miliardy. Dovozu z Polska nedokážou čeští zemědělci cenově konkurovat a pokles polského vývozu by jim dal více prostoru.

Zdroj: Agrární komora České republiky

"Problémy se nevyhnou ani nám, obdobná situace se zřejmě vyvine i na jižní Moravě a je třeba se na ni připravit. Urychlit práce na šlechtění plodin odolných vůči suchu, urychleně připravit projekty úsporných závlah," řekl iDNES.cz prezident Agrární komory Jan Veleba.

Sucho na východ od českých hranic by podle něj také bylo "v každém případě příležitostí pro oživení produkce českého zemědělství", které nyní nedokáže konkurovat polskému. Polsko je totiž zemědělskou velmocí. Jen masa, sýrů, pečiva a tabákových výrobků z něj Česko loni dovezlo za 10 miliard.

Veleba dále upozorňuje, že evropští farmáři nemají přístup k biotechnologiím na bázi geneticky modifikovaných rostlin odolných proti suchu. "Tyto moderní pěstební technologie se běžně ve světě užívají, jsou vysoce efektivní a nelze je nahradit tradičními metodami a postupy. Evropa je někde v období temna a o těchto způsobech řešení není připuštěna ani seriózní diskuse. Ke škodě věci a konkurenceschopnosti evropských farmářů," lituje Veleba.

Půdy je v Česku dost

Máme se tedy do budoucna bát problémů se zásobováním potravinami? Data týkající se zemědělské půdy působí uklidňujícím dojmem: "Pro zajištění plné soběstačnosti základních komodit - maso, mléko, vejce, obilí, brambory, cukr, ovoce a zelenina - by stačilo 2,5 milionu hektarů půdy. Nyní se u nás obdělává o milion hektarů více," říká Veleba. Důležité podle něj je také dbát na další výrobní fondy - zemědělce a kapacity potravinářského průmyslu.

Soběstačnost ČR podle ministerstva zemědělství (data za rok 2011)
Rostlinná výrobaŽivočišná výroba
Pšenice161,5 %Vepřové maso60,8 %
Řepka118,9 %Drůbeží maso78,8 %
Cukrovka124,2 %Hovězí maso121,7 %
Brambory85,5 %Skopové a kozí maso90,2 %
Ovoce mírného pásma (jablka)77,9 %Mléko124,3 %
Zelenina36,9 %Vejce87,6 %

Organizace Zelený kruh nedávno připomněla, že průmyslová zástavba v Česku ukusuje zhruba 59 hektarů zemědělské půdy týdně (zemědělská půda mizí dle ministerstva životního prostředí ještě rychleji, v roce 2009 ubývalo kolem 130 hektarů týdně) a že se rychlost zástavby stále zvyšuje - například v 90. letech se zastavělo něco přes pět tisíc hektarů, v letech 2000-2010 pětinásobek.

Přijdou farmáři o podporu?

Ministerstvo zemědělství počítá s tím, že nebude možné udržet soběstačnost v produktech, u nichž nelze ani s významnou podporou ze strany státu udržet konkurenceschopnost.

"ČR musí v budoucnosti dobrovolně rezignovat na plošnou podporu všeho s nižším objemem peněz a naopak stanovit skutečně prioritně podporované komodity, kam lze napřít koncentrovanější finanční zdroje," řekl iDNES.cz mluvčí resortu Jan Žáček.

Takový přístup ale u zemědělců pochopení nejspíš nenajde. "Politikou každého rozumného státu je svou soběstačnost podporovat," říká Jan Veleba.

Ač trend zabírání zemědělské půdy namísto využití "brownfields" (opuštěných staveb a průmyslových areálů) není příliš utěšující, rezerva se podle Veleby zdá být dostatečná. "Ale rezervou se nedá ospravedlnit, jak se lidé k půdě chovají," dodává.

Určité naděje zemědělci vkládají do ministra Petra Bendla. "Do této doby nebyla zemědělská politika státu v podstatě žádná, české zemědělství bylo mimo rozlišovací schopnosti makroekonomů i politiků. Teď se konečně po dlouhých letech situace obrací," chválí ministra Veleba.

Bendlova nová strategie počítá s poklesem výměry pro pěstování obilovin a olejnin, posílit má produkce zeleniny a živočišná výroba, zejména chov prasat. Stavy hospodářských zvířat jsou na historickém minimu a Česko to "dohání" tak, že vyváží obilí do zemí, z nichž pak dováží maso. Posílení živočišné výroby by navíc podle zemědělců mělo ještě jeden příznivý efekt - dalo by lidem práci, protože je na lidské zdroje náročnější než rostlinná produkce.

Problém je, že se ministři zemědělství často mění (za posledních osm let jich bylo sedm). Strategie, kterou ministr Bendl připravil, se tak praktické realizace vůbec nemusí dočkat - cesta k jejímu schválení vládou je dlouhá a nejistá.

Autor:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Čína zprovoznila revoluční solární elektrárnu. Dokáže proud vyrábět i v noci

Už na konci letošního roku by se měla do provozu dostat první dvouvěžová (twin-tower) solární elektrárna na světě. Nachází se v Číně a ročně zvládne vyrobit až 1,8 miliardy kWh energie. Převratnou...

27. července 2024

Sestřelili jsme 21 ukrajinských dronů, tvrdí Rusko. O útoku chybí podrobnosti

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila nad Brjanskou oblastí 21 ukrajinských dronů. Podle ruskojazyčného serveru BBC to uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajinské letectvo během noci...

27. července 2024  9:01,  aktualizováno  11:55

Venezuela se opatrně nadechuje. Odpůrci Madura si chtějí volby ohlídat

Venezuelané budou v neděli volit prezidenta. Současný autoritář Nicolás Maduro opět kandiduje a hodlá vyhrát „po dobrém, nebo po zlém“. Proti nenáviděnému vládci však stojí vzácně sjednocená opozice...

27. července 2024  11:40

Izrael v Gaze nařídil další evakuaci humanitární zóny, reaguje na raketové útoky

Izraelská armáda v sobotu nařídila v Pásmu Gazy evakuaci hustě zalidněné oblasti spadající do takzvané humanitární zóny. Armáda v této souvislosti uvedla, že plánuje v Chán Júnisu operaci namířenou...

27. července 2024  11:30

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....