Poslancům VV, kteří podpoří růst DPH a restituce církvím, hrozí vyloučení

  10:15aktualizováno  10:15
Závazné hlasování proti zvyšování DPH, církevním restitucím a zákonu o důchodovém pojištění budou mít poslanci Věcí veřejných, které k tomu vyzvalo vedení strany. "Kdo se tomu nepodřídí, měl by být vyloučen ze strany," řekl iDNES.cz místopředseda VV Tomáš Jarolím. Poslanec strany Milan Šťovíček chce přitom hlasovat s vládou.

Věci veřejné se rozhodly, že poslanci by měli závazně hlasovat proti růstu DPH a církevním restitucím. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na usnesení, že se poslanci za VV nesmí odchýlit od stranické linie a že se musí při klíčových hlasováních povinně postavit proti vládě, se tento týden shodlo grémium Věcí veřejných.

"Nepodpořit zvyšování DPH vzhledem k nulovému či spíše negativnímu dopadu do státního rozpočtu, snižování růstu důchodů a církevní restituce v současném znění považuji za zcela klíčové," uvedla šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová. Ve svém vyjádření je opatrnější, než Jarolím. Nechce předjímat jakákoli další rozhodnutí strany.

"Sekta se ukazuje v plné síle. Dosud jsem si myslel, že poslanci mají hlasovat podle svého svědomí," reagoval na usnesení VV šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Poslanec VV a starosta Litvínova Milan Šťovíček, o kterého teď především jde, je pro vládu Petra Nečase extrémně důležitý. Koalice ODS, TOP 09 a platformy LIDEM, kterou od Věcí veřejných odštěpila vicepremiérka Karolína Peake, má totiž ve Sněmovně přesně 100 hlasů. A k přehlasování veta Senátu potřebuje Nečas 101 hlasů.

Poslanec Šťovíček je s vládou. A je to hlas 101 pro vyšší daně

Šťovíček, i když je členem opoziční strany, je připraven podpořit vládu a dát jí potřebný hlas jak pro církevní restituce, tak pro zvýšení DPH na 15 a 21 procent. Pokud se Nečasovi podaří udržet jednotu svých vlastních poslanců, záměr vlády by měl vyjít.

"Pro tento zákon jsem již jednou v Poslanecké sněmovně hlasoval jako člen vládní strany a nemám ve zvyku své postoje měnit," řekl iDNES.cz Šťovíček k tomu, jak bude hlasovat o církevních restitucích, kdy jde celkem o 134 miliard korun.

Poslanec Milan Šťovíček odstoupil z funkce místopředsedy Věcí veřejných. (18.

Poslanec Milan Šťovíček

"Obdobně vnímám také snahu vlády řešit dopady hospodářské krize na naši ekonomiku. Nejsem ekonom, ale návrh, který vzešel z NERVu, aby více než tři čtvrtiny ekonomických problémů byly řešeny úsporami státních a veřejných výdajů a pouze zbytek byl řešen zvýšenými daněmi, mi připadá smysluplný. I když chápu, že obojí není populární," uvedl Šťovíček (rozhovor s ním najdete zde).

Balíček s vyššími daněmi má kritiky v poslaneckém klubu ODS a postavil se proti němu i prezident Václav Klaus (více zde). Nečas to odmítl. "Vláda stojí a padá s tím, že bude snižovat deficit veřejných financí. Nebudu stát v čele vlády, která bude pouze údržbářská," řekl po jednání se senátory ODS. Později ještě přitvrdil, když v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že stažení návrhu na vyšší daně by bylo krokem "na hranici politické a ekonomické debility".

Stoupencem církevních restitucí je i exministr školství Dobeš

Hlas pro církevní restituce zvažuje dát i nezařazený poslanec Michal Doktor, který je proti růstu daní. A stoupencem církevních restitucí je také exministr školství Josef Dobeš. Ten je stejně jako Šťovíček členem poslaneckého klubu VV, ale jak Jarolím upozornil, Dobeš už ze strany odešel, a tak by ho ani strana vyloučit nemohla, kdyby vládu podpořil.

Věc má ještě jeden rozměr. Pokud ani tlakem a hrozbou vyloučení nepřimějí VV Šťovíčka, aby změnil názor, jako o posilu pro stranu LIDEM by o něj mohla usilovat Karolína Peake. Její skupina je nyní osmičlenná, k ustavení samostatného poslaneckého klubu potřebuje deset hlasů.

"Vedení strany a poslanecký klub s oběma poslanci jedná. Bezpečnostní komise strany, kterou vedu, mi ale jednoznačně uložila prosazovat vyloučení ze strany v případě těch poslanců, kteří budou u daní a církevních restitucí hlasovat jinak, než je názor Věcí veřejných," řekl iDNES.cz místopředseda VV Jarolím.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Peroutkova vnučka neuspěla. Stát se za Zemanovy výroky nemusí omlouvat

Stát se nemusí omluvit vnučce novináře Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za výroky prezidenta Miloše Zemana. Rozhodl...

Premium

Experimentujete s dětmi, varují lékaři rodiče. Bez vakcíny jsou v ohrožení

Stále více rodičů v Česku odmítá dávat své děti očkovat. Situace je přitom dost vážná. Jedním případem za všechny je...

Premium

Jak dětem sdělovat špatné zprávy? Vynechávání z problémů může uškodit

Všichni se snažíme dopřát svým potomkům hezké, bezstarostné dětství. Jenže život, který je později čeká, rozhodně...

Česká justice jako pánský klub. Soudkyně dominují, ale nahoře vládnou muži

České justici dominují ženy. Ty však soudí na nižších soudech. Čím je soudní instance vyšší, tím žen ubývá a vrcholným...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz