Práci našlo v Česku 81 tisíc uprchlíků, to je úžasné číslo, řekl Rakušan

  • 240
Situace kolem ukrajinských uprchlíků je v Česku pod kontrolou, nezhoršuje se a vláda ji zvládá, oznámil v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan po jednání ústředního krizového štábu. Sdělil, že 81 tisíc lidí, kteří dostali v Česku ochranu, sehnalo v republice také práci. Rakušan to označil za úžasné číslo.

Krizový štáb se bude po ukončení nouzového stavu, který vyprší s koncem června, scházet jednou za dva týdny. Situace s ukrajinskými uprchlíky, kterým Česko vydalo od počátku března víc než 382.000 speciálních víz, je podle Rakušana pod kontrolou a nezhoršuje se.

„Z čeho jsem zklamán je fungování evropského registračního systému. Už jenom proto, že tu myšlenku přinesla právě Česká republika. Je zklamání, jak málo údajů v tom systému je. Protože aby systém fungoval, pak na něm musí spolupracovat opravdu všechny země,“ komentoval nedostatek spolupráce ostatních zemí EU na systému evidence uprchlíků s udělenou ochranou.

„Beru si to jako první úkol v rámci českého předsednictví a ještě do poloviny července bych se rád setkal se svými protějšky, kteří ten systém z jakéhokoliv důvodu odmítají,“ dodal Rakušan.

Nouzový stav bude do konce června. Naposledy, ujišťuje premiér Fiala

Nouzový stav pro zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny potrvá k pátku celkem 119 dnů. Platí od 4. března. Jeho prodloužení umožnila Sněmovna poprvé koncem března po zhruba devítihodinové debatě, a to o dva měsíce. Pak vláda požádala ještě o 30 dnů s tím, že během měsíce připraví legislativu pro přechod k fungování v rámci běžných pravidel.

Policie podle policejního prezidenta Martina Vondráška neudělila ve 2 330 případech souhlas o dočasnou ochranu žadatelům. „A to buď proto, že šlo buď o člověka se dvojím občanstvím nebo o člověka, který už měl dočasnou ochranu poskytnutou v jiné zemi EU,“ vysvětlil Vondrášek. Kontrol dvojího občanství provedla více než šest tisíc.

Obavy ze zvýšení kriminality byly zbytečné

Policie v souvislosti s uprchlíky z Ukrajiny nezaznamenala nárůst trestné činnosti, řekl po zasedání Ústředního krizového štábu Vondrášek. „Zaznamenáváme ve větším rozsahu maximálně přestupky spojené s rušením nočního klidu, jízdu pod vlivem alkoholu a podobná jednání zpravidla spojená se správní odpovědností,“ uvedl Vondrášek. Podíl trestné činnosti spáchané cizinci se podle něj nezměnil.

Policie se musí zaměřit na budování důvěry uprchlíků, míní socioložka UK

Policie dostala 780 podání, která směřovala většinou na projevy na sociálních sítích. Relevantních bylo 253 podnětů a příslušné orgány se jim věnují, doplnil Vondrášek. „V souvislosti s válečným konfliktem byly zahájeny úkony trestního řízení ve 211 případech,“ uvedl. Ve 30 bylo zahájeno trestní stíhání nebo vedeno zkrácené trestní řízení, doplnil.

Do zahraničí vyslala v souvislosti s migrací policie 280 svých příslušníků. Zvládat nelegální migraci po balkánské trase pomáhali policisté na hranicích Severní Makedonie s Řeckem a Maďarska se Srbskem. „Ad hoc jsme vyslali několik kontingentů na slovensko-ukrajinskou hranici,“ uvedl. Dalších 250 policistů vypomohlo agentuře Frontex na vnější evropské hranici.

Bezprecedentní rozsah migrační vlny

Rakušan už dříve hodnotil dosavadní přístup státu k řešení migrační krize smíšeně. „Vláda neudělala všechno dobře a určitě nás mnoho těžkého ještě čeká. Některé věci se daly udělat lépe, a dají se dál zlepšovat za pochodu, včetně například komunikace s neziskovým sektorem,“ řekl před týdnem Rakušan.

Na konferenci při příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků tak připustil, že ne všechno šlo při zvládání migrační krize hladce. „Pokud bychom neměli neziskový sektor, tak bychom nebyli schopní to zvládnout takovým způsobem,“ dodal Rakušan.

Vláda se chystá přivřít ruku při vyplácení humanitární dávky uprchlíkům

Také zdůraznil, že migrační vlna byla bezprecedentní a její intenzita neočekávatelná. Rakušan připomněl, že až 77 tisíc uprchlíků z Ukrajiny si už našlo v Česku práci. „Svědčí to o tom, jací lidé sem míří. Nepřicházejí sem zneužívat sociální systém, přicházejí sem žít a začít novou etapu jejich životů,“ řekl ministr.

Za čtyři měsíce trvání války na Ukrajině dostalo víza dočasné ochrany už přes 382 tisíc uprchlíků. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Hřib otáčí Prahu ukrajinským uprchlíkům zády. Kampaň, obvinil ho Rakušan

Přesný počet ukrajinských uprchlíků v Česku nelze určit, někteří z republiky odjíždějí do jiných zemí nebo se vrací domů. Podle odhadu úřadů nyní pobývá v Česku asi 280 tisíc až 300 tisíc uprchlíků, převážně žen s dětmi.

Nejvíce uprchlíků zůstává v Praze. Vedení města rozhodlo kvůli přeplněnosti Prahy a nedostatečným kapacitám o uzavření Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, které odbavilo od začátku války na Ukrajině téměř sto tisíc uprchlíků. Zavřelo ho v polovině června.

Kauza Dozimetr v hnutí STAN

Vládním hnutím STAN otřásla korupční kauza bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka. Rakušan jako předseda hnutí a ministr vnitra o důvěru premiéra Petra Fialy nepřišel. Ten řekl, že o důsledcích kauzy a o tom, jak podobným situacím předcházet, budou jednat lídři koaličních stran ve formátu K5. Pádu vlády během předsednictví se neobává.

PŘEHLEDNĚ: Hlava skupiny nebo osobní řidič. Kdo je kdo v kauze Hlubuček

Ani sám Rakušan nevidí důvod pro odchod z politiky, neuvažuje ani o rezignaci na pozici ve vládě. „Nejsem žádným způsobem s kauzou spojen,“ uvedl Rakušan v Otázkách Václava Moravce na České televizi. Poznamenal, že poslední týden je nejtěžší v jeho politické kariéře. Kvůli krizi v hnutí se mimořádný sněm neuskuteční na podzim, jak bylo původně plánováno, ale již v polovině prázdnin.

Je možné, že bude STAN trestně stíhán kvůli kauze kolem DPP, řekl Vondráček

V rámci kauzy ze svého postu odstoupil i ministr školství Petr Gazdík. Rezignoval poté co média upozornila na jeho styky s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku.

Právě za styky s Redlem se Gazdík v prohlášení omluvil. „Pokud někde cítím vinu, pak možná v přílišné otevřenosti k některým lidem. Ano, stýkat se s Michalem Redlem byla chyba. Nebo naivita, což je u politika také chyba. To je vše, čím se cítím být vinen. Nic jsem neukradl, nikomu jsem nepřihrál žádný byznys,“ napsal.

Gazdík oznámil, že skončí i jako místopředseda STAN. Ve Sněmovně však bude pokračovat dál. Ze čtveřice řadových místopředsedů zvolených na loňském sněmu tak zůstane Starostům pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. V březnu na post rezignoval europoslanec Stanislav Polčák, poslední z místopředsedů Věslav Michalik v polovině června náhle zemřel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video