Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika
22:13
DIPLOMACIE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mluvil po telefonu s italským premiérem. Zdůraznil důležitost dalších sankcí vůči Rusku a odblokování ukrajinských přístavů.

21:00
DIPLOMACIE

Rusko zváží výměnu obránců Mariupolu za Viktora Medvedčuka, píše the Kyiv Independent na svém Twitteru. 

Ruský vyjednavač Leonid Sluckij řekl, že Rusko zváží výměnu ukrajinských vojáků, kteří byli Ruskem zajati jako váleční zajatci v Mariupolu, za prokremelského poslance Viktora Medvedčuka.

20:03
POMOC

Americké ministerstvo obrany zasílá na Ukrajinu 155mm středních tažených houfnic M777. Na fotkách, které zveřejnilo na Twitteru samotné ministerstvo, je vojáci zajišťují pro přepravu. 

19:00
POMOC

Portugalsko poskytne Ukrajině 250 milionů eur, píše The Kyiv Independent na Twitteru. 

 „Dar Ukrajině pomůže udržet makroekonomickou stabilitu během války a umožní nám to zotavit se dříve po našem vítězství,“ řekl ukrajinský premiér Denys Šmyhal během setkání s portugalským premiérem Antóniem Costou.

18:11
BOJE

Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusové podle něj obilí kradou. Kvůli ochromenému vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny hrozí nedostatek potravin v chudých zemích, uvádí OSN.

17:01
ČESKO

Ukrajinská hudba, poletující bublinky z bublifuku i stanoviště manikúry, vyšívání nebo vizážistek. Tak dnes vypadalo nádvoří Pražákova paláce v Brně, kde ženský vzdělávací spolek Vesna uspořádal setkání ukrajinských i českých dobrovolníků a lidí, kteří prchají z Ukrajiny.

Jen za první dvě hodiny nádvořím prošly stovky lidí, řekla za spolek Barbora Antonová. Spolek od konce února pomáhá uprchlíkům například poskytnutím materiální pomoci v podobě oblečení.

  • Sousedské česko-ukrajinské odpoledne nazvané Hrdinkám sláva! pořádané ženským vzdělávacím spolkem Vesna v Brně (21. května 2022)

    Sousedské česko-ukrajinské odpoledne nazvané Hrdinkám sláva! pořádané ženským vzdělávacím spolkem Vesna v Brně (21. května 2022) / Autor: ČTK

16:27
NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o jejich členství v Severoatlantické alianci, které Ankara odmítá.

Švédské premiérce Magdaleně Anderssonové řekl, že Ankara chce, aby Stockholm zastavil podporu a dodávky zbraní teroristickým organizacím. Finský prezident Sauli Niinistö po telefonátu řekl, že jeho rozhovor s Erdoganem byl otevřený a přímý. Uvedla to agentura Reuters.

16:24
POMOC

Do Polska přišlo od začátku ruské invaze na Ukrajinu z této země asi 3,5 milionu lidí. Oznámila to dnes polská pohraniční stráž. Ukrajinský velvyslanec v Polsku Andrij Děščycja řekl, že je Ukrajina Polsku vděčná za přijetí milionů ukrajinských uprchlíků. Vyjádřil také naději, že Evropská unie poskytne brzy Polsku peníze, aby nebyla tato pomoc poskytována na úkor Poláků.

15:48
RUSKO

Symboly, propaganda, očistná válka. Rusko je fašistické, píše historik Snyder

přečíst článek
15:45
DIPLOMACIE

Portugalský premiér Antonio Costa dnes navštívil Irpiň. „Uroveň zničení a násilí je naprosto zničující,“ řekl a dodal, že nikdy na tuto návštěvu nezapomene. 

15:36
ČESKO

Ministerstvo obrany poskytlo ubytování téměř 600 uprchlíků z Ukrajiny. Ubytovalo je ve svých objektech a v nemovitostech svých příspěvkových organizací. Zároveň několik ukrajinských žen zaměstnala příspěvková organizace VOLAREZA (Vojenská lázeňská a rekreační zařízení). Ministerstvo obrany to uvedlo na svém webu www.army.cz.

14:42
DIPLOMACIE

Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce nakrátko opustili schůzku Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří v Bangkoku, aby vyjádřili protest proti agresi Ruska na Ukrajině. Ruský zástupce pak na oplátku odešel, když hovořil americký činitel.

14:28
DIPLOMACIE

Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států, včetně prezidenta Bidena, ministra obrany Blinkena a šéfů FBI a CIA.  Podle agentury TASS to dnes oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

Rusko zakázalo vstup téměř tisícovce občanů Spojených států včetně Bidena

přečíst článek
12:49
USA

Americký prezident Joe Biden podepsal pomoc Ukrajině za 40 miliard dolarů. Je to největší balík americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let.

12:39
RUSKO

Ruský prezident Vladimir Putin promluvil o útoku na Ukrajinu jako o „speciální operaci na Donbasu“. Upozornila na to běloruská nezávislá televize Nexta. V minulosti přitom invazi oznčoval jako speciální vojenskou operaci na Ukrajině.

12:27
BOJE

Ukrajinu teď brání na 700 000 vojáků, řekl prezident Zelenskyj. Rusové podle generálního štábu od začátku invaze přišli téměř o 29 000 vojáků.

11:58
BOJE

Azovstalu se týdny snažili pomoci piloti. Ač věděli, že zemřou, řekl Zelenskyj

přečíst článek
11:27
BOJE

Ruská armáda podle mluvčího ministerstva obrany zničila u Žytomyru zbraně a techniku, kterou ukrajinským silám na Donbasu poslaly západní země. 

10:58
ČESKO

Téměř tři měsíce od ruského vpádu na Ukrajinu je podle ministerstva školství možné vyčíslit náklady na začleňování ukrajinských uprchlíků do českých škol zatím v jednotkách milionů korun. Přesnější informace bude mít úřad na přelomu června a července.

10:32
EVROPA

Británie chce poslat do Moldavska moderní zbraně, které by této balkánské zemi poskytly ochranu před případnou hrozbou ruské invaze. S odvoláním na britskou ministryni zahraničí Liz Trussovou to napsal web listu The Daily Telegraph. Šéfka britské diplomacie přitom podle deníku poukázala na to, že ruský prezident Vladimir Putin je rozhodnutý vytvořit „větší Rusko“.

Vyzbrojit po vzoru NATO. Británie chce, aby se Moldavsko ubránilo ruské invazi

přečíst článek