Kauza Staněk byla od Zemana zjevné porušení Ústavy, řekli ústavní právníci

  15:30aktualizováno  16:44
Za zjevné porušení Ústavy ze strany prezidenta Miloše Zemana označil ústavní právník Jan Kysela Zemanovo počínání v kauze exministra kultury Antonína Staňka. „Kde prezident porušil ústavní pořádek, bylo protahování odvolání ministra na návrh předsedy vlády,“ řekl také ústavní právník Jan Kudrna při debatě nazvané Klíčové aspekty ústavní žaloby na prezidenta.

Zeman s odvoláním ministra kultury Staňka, které navrhl premiér Babiš na žádost ČSSD, otálel několik měsíců. Podle Ústavy má prezident odvolat člena vlády, když mu to navrhne premiér. Zeman Staňka odvolal až k 31. červenci. Nakonec se tak ministrem kultury stal Lubomír Zaorálek.

Podle ústavních právníků Kysely i Kudrny si Zeman počínal protiústavně, i když za bývalé vlády Bohuslava Sobotky otálel s odvoláním ministra financí a šéfa ANO Babiše, když o to tehdejší premiér usiloval.

Poslanci ve čtvrtek projednají návrh ústavní žaloby, kterou připravili senátoři. Podle Kudrny i Martina Štefka z Ústavu politologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy by ústavní žaloba větší šanci na úspěch měla, kdyby byla koncipována jako užší, než jak to udělali senátoři.

Pro podání žaloby k Ústavnímu soudu v červenci hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. Aby se ale ústavní žaloba dostala k Ústavnímu soudu, musela by s tím souhlasit alespoň třípětinová většina všech poslanců, tedy nejméně 120 ze 200.

„Připadá mi nedůvodné, že je tak těžké žalovat prezidenta republiky,“ řekl k tomu v pondělí při debatě ve Sněmovně Kysela. Pokud by se se žaloba nakonec až k Ústavnímu soudu dostala, stačilo by podle ústavního právníka Jana Wintra k úspěšnému impeachmentu vůči Zemanovi, pokud by byl shledán vinným byť jen v jediném bodě ústavní žaloby.

Fotogalerie

Senátoři prezidentovi vytkli celkem osm případů jednání, kdy se podle nich odchýlil od toho, co mu ukládá Ústava ČR. Vytýkají mu třeba i to , že natahoval vládnutí první jednobarevné menšinové Babišovy vlády bez důvěry.

„Prezident tak prodlužováním vládnutí vlády v demisi, aniž by hledal politické řešení, které by odstranilo překážku nezískání důvěry této vládě, vytvořil situaci, kdy vláda bez důvěry fakticky vládla bez jakékoliv odpovědnosti,“ píše se v návrhu ústavní žaloby. Výtka míří i k tomu, že Zeman loni odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho z ČSSD. Ministrem se pak stal Tomáš Petříček.

Jen jedno úspěšné sesazení prezidenta v EU: v roce 2004 v Litvě

„V Evropské unii máme pouze jeden úspěšný pokus impeachmentu v poválečné historii, proti litevskému prezidentu Paksasovi,“ uvedl Štefek. Rolandas Paksas byl ze své funkce sesazen v roce 2004.

Ale šance návrhů českých senátorů namířených proti Zemanovi zřejmě nejsou vysoké. „Když jsem žalobu četl, tak mně to připadá jako slátanina několika volebních období,“ řekl šéf poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Poslancům ANO, jichž je nejvíce, bude doporučovat, aby pro ústavní žalobu na Zemana nehlasovali. Prezident má podporu i v KSČM, která toleruje vládu Andreje Babiše, u hnutí SPD a přinejmenším u části poslanců ČSSD.

Senátoři účtují s prezidentem. Schválili návrh ústavní žaloby

Prezident Zeman označil návrh žaloby za ústavní „negramotnost“ a odmítl tvrzení, že jsou jeho kroky v rozporu s ústavou. „Obsah žaloby není podstatný, protože je to naprostá ústavní negramotnost. Kdyby se to náhodou dostalo k Ústavnímu soudu, tak pokud tam bude kvalifikovaný ústavní právník, tak jim to samozřejmě hodí na hlavu,“ řekl prezident. Žádné protiústavní kroky v jeho počínání nevidí ani premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, kterého Zeman neúspěšně navrhoval na ústavního soudce, v pondělí řekl České televizi, že by prezident kvůli zmíněným skutkům neměl čelit žalobě. „Je třeba poukázat na text Ústavy, který nepoužívá obrat ‚neprodleně vyhoví‘. Tam skutečně časová lhůta není,“ uvedl k otálení se jmenováním či odvoláním ministrů. Stejně tak podle něj není řečeno, že by byl prezident vázán návrhem premiéra. „Tady je to na tom, aby Poslanecká sněmovna a Senát, pokud mají takovou představu, aby změnily ústavní text,“ dodal.

„Na prezidenty je třeba mít zvláštní měřítka. Drtivá většina obyvatel země považuje prezidenty za nadpolitiky. My máme prezidenta, který nepatří mezi ty, kteří mají slabé pravomoci. Zkomplikovalo se nám to zavedením přímé volby,“ řekl ústavní právník Jan Kudrna při kulatém stolu ve Sněmovně, který uspořádalo sdružení nevládních organizací Rekonstrukce státu.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Ministr Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zopakoval tureckému velvyslanci, že prioritou Evropské unie je diplomatické...

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Najdete na iDNES.cz