Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Kam mohou jít Romové z Přednádraží? Ubytovny na vlastní oči

  4:18aktualizováno  6:18
Domy v ostravském ghettu Přednádraží stále stojí, ale nikdo neví, jestli se nakonec nebudou muset zbourat. Třicet romských rodin už se na pokyn radnice přestěhovalo. Kam odešly? Reportér iDNES.cz Patrik Banga prošel několik ubytoven, v nichž Romové mohou najít nové útočiště.
Pokoj, ubytovna Božkova, Ostrava (16. srpna 2012)

Pokoj, ubytovna Božkova, Ostrava (16. srpna 2012) | foto: Patrik Banga, iDNES.cz

"Co tu chceš s tím foťákem? Okamžitě odsud vypadni!" zakřičel na mě chlápek s postavou basketbalisty a přízvukem naznačujícím, že kdysi bydlel v Sovětském svazu. Když si pro mě došel a chtěl mě chytit za košili, rychle jsem odešel, přeci jen jsem nechtěl hned první minuty v Ostravě strávit na ošetřovně.

Udělal jsem totiž velkou chybu. Pokusil jsem se dostat do jedné z ostravských ubytoven hlavním vchodem s fotoaparátem v ruce, a to se nemusí vyplatit. Novináře tam nemají rádi.

Do Ostravy jsem se vydal podívat se do míst, kde se za jeden pokoj platí i patnáct tisíc korun. To vše na doporučení ostravské sociálky, která romské obyvatelstvo z Přednádraží posílala právě do ubytoven, kde platí za tyto obyvatele podobné peníze. Začal jsem tedy improvizovat a na pomoc si přizval několik lidí znalých místního prostředí.

Díky nim jsem se mohl vydávat za žadatele o bydlení, případně přijít na návštěvu za kýmkoliv, koho průvodci znali. Tak jsem se dostal do světa, kde za "byt" velikosti větší koupelny zaplatíte tolik, co za dvou- až třípokojový byt v centru města.

Jako bezdomovec jsem se mohl projevit hned na první ubytovně v Mariánských Horách, kterou vlastní soukromý majitel.

První v pořadí: ubytovna Bedřiška v Ostravě - Mariánských Horách.
Menší pokoj na Bedřišce
Pokoj v Bedřišce

Aktivní správce nemovitosti mi ihned ukázal jeden z pokojů. Ten největší, čtyřlůžkový, jsem odhadl zhruba na 16 metrů čtverečních. Plastová okna, síť proti komárům, peřiňák, stůl a židle. Cena 4 100 korun za osobu, při požadovaném ubytování pro dva dospělé a dvě děti se dostáváme na sumu kolem 14 000 korun, děti mají slevu.

Na jednu osobu doplácí sociálka 3 500 Kč, skutečný náklad na jednoho tedy šest stovek.

Když jsem vytáhl fotoaparát, přestal jsem se líbit. Výmluva, že chci prostor ukázat rodině, ale zabrala. Nakonec prohlídka sprchovacích místností a kuchyňky - vše velmi nuzné (mírně řečeno), na ubytovnu však asi přijatelné.

V Přívozu mě nenechali fotit

Na další ubytovně Přívoz už to tak jednoduché nebylo, správcová mě vyhazovala hned, jak mě zahlédla. Vadilo jí i pouzdro, ve kterém jsem měl uložen fotoaparát. Bohužel i ona měla na pomoc několik chlápků, kteří nevypadali zrovna přátelsky. Tentokrát zabrala výmluva, že jdeme navštívit známou, jejíž jméno zahlédla moje průvodkyně na nástěnce. Dovnitř nás pustili, ale s doprovodem, foťák musel zůstat v pouzdře.

Vchod do ubytovny Přívoz v Ostravě

V posledním patře domu jsme se dostali konečně dovnitř. Zjevně levně zrekonstruovaný třípokojový byt, uprostřed prostoru kuchyňka, společné sociální zařízení, jedna sprcha. Byt však nebyl obýván jednou rodinou, ale hned třemi. Dovnitř nás pustila jen jedna z obyvatelek, která bydlela spolu s šesti dětmi v prostoru 3,5 x 2 metry, navíc zkoseným střechou. Dovnitř se nevešlo nic víc než několik dek, sloužících jako postel i prostor k sezení na zemi, stoleček a skříňka. Za tento prostor platila na místní poměry směšných 11 000 Kč. Sociálka doplácí rovných deset.

Raději jsme rychle odešli, náš "doprovod" nás bedlivě sledoval, už méně však sledoval zhruba pětiletého chlapce brousícího velký kuchyňský nůž o schody, které už dlouho neviděly vodu. Ostatně jako většina místních prostorů.

Ubytovna Božkova: špína a smrad

Ubytovna v Božkově ulici v Ostravě
Pavlač ubytovny, Božkova ulice v Ostravě (16. srpna 2012)
Kuchyň ubytovny v Božkově ulici v Ostravě (16. srpna 2012)

Špína a smrad nás přivítaly v další z ostravských ubytoven, tentokrát v ulici Božkova. Ta patří městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Moje průvodkyně tam byly dobře známé, proto jsem se dovnitř dostal snadno.

Už u vchodu jsem měl pocit, že jsem kdesi ve válečném prostoru. Cestu lemovala neuvěřitelná špína, na zdi opálené fleky kolem spálených vypínačů, některé dosud funkční. Ubytovna je rozdělena do dvou částí: jedna s elektřinou, druhá bez. Jakmile jsem vytáhl fotoaparát, seřvala mě jedna z místních Romek. Šlo do tuhého. Doufal jsem, že nezavolá příbuzné, focení se jí opravdu nelíbilo.

Dveře nebo cosi, co dveře připomínalo, se kvapně zavíraly. Nahlédl jsem tedy alespoň do kuchyňky vybavené jedním (kdysi patrně dvou-) vařičem a dřezem na nádobí.

Takřka neuvěřitelná špína jen dokreslila dojem, který jsem z ubytovny měl. Ten se ještě zhoršil ve chvíli, kdy jsem se zeptal jedné z místních obyvatelek, kolik platí. Za jeden pokoj platí pět dětí a jedna dospělá žena rovných 16 tisíc korun, v jiném pokoji bydlí tři téměř dospělí lidé za 8 941 Kč. Nájemní smlouvy jen na jeden měsíc, v případě platby se prodlužují, kauce na škody tři stovky.

Ti šťastnější, ubytovaní v části s elektřinou, platí energie zvlášť. Není ani třeba dodávat, že většinu z této částky platí sociálka, která vlastně přeposílá peníze do kasy městské části. V duchu jsem počítal, že v případě obsazení čtyřiceti pokojů při průměrné částce 13 000 Kč přitéká do městské kasy slušných 520 000 Kč měsíčně za jednu ubytovnu. Ani jsem si netroufal odhadovat, kolik stojí všech šestnáct ubytoven podobného charakteru v Ostravě.

Místo špíny mě přivítalo savo

Pokoj na ubytovně v Cihelní, Ostrava
Děti uklízí na ubytovně v Cihelní ulici v Ostravě
Koupelna v Cihelní

Nejdiskutovanější ubytovnou v Ostravě je bezesporu ubytovna na Cihelní. Tu totiž vlastní jeden z místních Romů a nastěhovalo se do ní 14 rodin z lokality Přednádraží, která je momentálně jak bez kanalizace, tak bez vody. Stavební úřad tedy nařídil vyklizení budov a zákaz pobytu. Přesto tam zbylá část obyvatel zůstává. Přes varování jsem se vydal i do této ubytovny.

Lustraci mého jména i původu provedli místní Romové ještě dříve, než jsem se stihl přiblížit ke vchodu, dovnitř jsem už vcházel jako brácha Gipsyho, který pro jistotu neumí zpívat. V duchu jsem bratrovi poděkoval za luxusní vstupenku. A nestačil se divit.

Nepřivítal mne smrad, ale charakteristická vůně prostředku Savo. Uklízely snad všechny ženy, které momentálně byly na místě, nehledě na věk. Majitel v růžovém tričku na úklid dohlížel. Na ubytovně má zjevně respekt. Když mi totiž dovolil fotit ve všech prostorech ubytovny včetně pokojů, nikdo si nedovolil ani pípnout, přestože se zjevně nikomu nelíbilo, že mu můžu vlézt do soukromí.

Stejně jako jinde se na ubytovně platí vysoké nájemné - 3 500 za dospělého, polovičku za dítě. V případě rodičů se šesti dětmi zaplatí místní (respektive sociálka) 17 500 Kč. Diametrální rozdíl je ale v tom, co ubytovaní za peníze dostanou. Zrekonstruované sociální zařízení, oddělené sprchy a záchody pro ženy a pro muže. Pokoje normální velikosti, pro rodiny s více dětmi pokoje dva. Přestože je ubytovna zcela zaplněná, vládne všude pořádek.

Po cestě zpět jsem uvažoval nad tím, jak by prostory asi vypadaly, kdyby tam majitel nevládl tvrdou rukou a problémy dělající lidi okamžitě nevyhodil na ulici. Ostatně, právě se mu nastěhovali lidé z Přednádraží, kde "nešťastnou náhodou" mizely i nosné železné konstrukce a pokrytí střech.

Ubytovny jsou zjevně lukrativní byznys, sociálka totiž vždycky platí včas a pravidelně. Majitele ani nemusí zajímat, že ceny za pokoje jsou tak vysoké, že za zaplacený nájem z jediné ubytovny by mohla sociálka pro jejich nájemníky pronajmout celý činžovní dům a ještě by zbylo. Využívají díry v systému, někde více a někde méně. Jsou si totiž dobře vědomi toho, že sociálně slabým nic jiného nezbývá. Na pronájem bytu za tržní nájemné, které je zhruba poloviční co nájemné v ubytovnách, se nezmohou, a pokud ano, ztrácí nárok na finanční pomoc státu.

Autor:

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Vláda vyčlení 216 miliard na letectvo. Kvůli stíhačkám F-35 i gripenům

Na udržení a rozvoj českého nadzvukového letectva bude do roku 2036 vyčleněno 215,8 miliardy korun. Vláda ve středu...

Fiala se bude snažit odvrátit protesty lékařů. Sejde se s jejich zástupci

Odvrátit protesty lékařů se pokusí premiér Petr Fiala. Sejde se s jejich zástupci. „Budu se snažit odblokovat situaci,“...

Poslanci po roztržce mezi Stanjurou a Babišem schválili rozpočet na příští rok

Zákon roku, státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun, schválili poslanci. „Brzdíme tempo...

Pavel neodolal italskému klenotu na dvou kolech. Jízda byla radost, uvedl

Prezident Petr Pavel navštívil na konci své pracovní cesty po Itálii vesnici Varenna v Lombardii, kde se projel na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...