Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Topolánek uhájil funkci předsedy, jeho kritici ho sesadit z čela ODS nedokázali

  8:03aktualizováno  22. listopadu 1:56
Mirek Topolánek ustál snahu kritiků sesadit ho z čela ODS. Pro návrh, aby se hlasovalo o důvěře v Topolánka zvedlo ruku jen 142 delegátů kongresu, 315 jich bylo proti. Změna vedení ODS před volbami by podle něj byla cestou do pekel. Topolánek to řekl v úvodním emotivním projevu. Ústecká ODS chce ještě v neděli přesto navrhnout, aby se v únoru volební kongres konal.

Topolánek ještě před klíčovým hlasováním přiznal, že na nějakou dobu podlehl pocitu zmaru. „Teď jsem zpátky, jsem připraven předložit svou vizi, jsem připraven vás vést k volbám,“ řekl s tím, že odmítl výrazně pohodlnější řešení jít dělat eurokomisaře do Bruselu.

Ve straně musí podle Topolánka dojít v budoucnu ke generační výměně. Změna ale nesmí být jen kosmetická. „Noví lidé musejí nahradit starou gardu, ale musejí si to vydobýt v otevřeném souboji. Musí nejdřív ukázat své vize, své ideje,“ řekl Topolánek. „Já tu teď takového bojovníka v lesklé zbroji nevidím,“ dodal.

Topolánkův projev byl velmi emotivní, v úvodu popsal situaci uvnitř ODS, jak ji vnímá, dvěma sny. Varoval před rozbroji ve straně, které podle něj nahrávají sociální demokracii a TOP 09. Strana by se tak mohla stát „kulisami hodnému králi Miroslavovi a knížeti Karlovi“. Narážel tím na zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga.

Dokument: Úvodní Topolánkův projev

Přepis projevu předsedy ODS při zahájení 20. kongresu 

Padl návrh, aby byl kongres volební

Krátce po Topolánkově vystoupení navrhl delegát z Prahy 9 Pavel Žďárský, aby se hlasovalo o důvěře v předsedu ODS. Rokycanský delegát Milan Jaroš přišel dokonce s tím, že by se kongres měl změnit ve volební. K nelibosti Topolánkových odpůrců ale neprošlo, aby se o tom mohlo hlasovat na kongresu tajně. „Je to zhodně vláštní,“ řekl třeba šéf jihočeské regionální organizace ODS Martin Kuba.

Žďárský Topolánka kritizoval, že odešel ze Sněmovny a nechal tam přitom poslanecký klub ODS. Přirovnal to k situaci, kdy kapitán opustí posádku lodi. Pak podle Žďárského nemá právo být ani plavčíkem.

Oba návrhy, které měly sesadit Topolánka, ale získaly jen menšinu hlasů. Pro Žďárského návrh bylo jen 142 delegátů, proti 315, změnu kongresu na volební podpořilo dokonce jen 14 účastníků kongresu, proti jich přitom bylo 385.

Topolánek dal už dříve najevo, že by jako projev nedůvěry vůči němu bral i rozhodnutí kongresu vůbec o něm nechat hlasovat.

Ústecká ODS zkusí zítra zabojovat o volební kongres

Během nedělního pokračování kongresu se ale šéf ústecké ODS a primátor Ústí nad Labem Jan Kubata chystá navrhnout, aby se v únoru přece jen konal volební kongres. „Jsem zavázán svou organizací, abych nechal hlasovat o uspořádání volebního kongresu,“ řekl Kubata. 

iDNES.cz to potvrdil i místopředseda strany Petr Gandalovič. Severočeši příliš nevěří tomu, že by návrh prošel, nemíní pro něj ani hledat spojence. Jedna z nejméně nespokojených buněk, plzeňská ODS vedená Jiřím Pospíšilem ruku pro návrh nezvedne. Pospíšil MF DNES sdělil, že svým lidem nebude doporučovat, aby podpořili návrh, který by zpochybňoval Topolánkův mandát.

Hlavním problémem Topolánkových odpůrců je ovšem fakt, že i v neděli se o usneseních kongresu bude hlasovat veřejně. A v takovém případě se část delegátů, kteří mají jinak k šéfovi ODS výhrady, nenechá do otevřeného souboje s Topolánkem zatáhnout.

„Je to marné, neprojde to, pro nás už kongres prakticky skončil,“ řekl iDNES.cz jeden z kritiků, bývalý europoslanec Jaroslav Zvěřina z jihočeské ODS, která nejvíce volala po volebním kongresu.

Kongres se koná v Praze ve vysočanském hotelu Clarion. Podle stanov byl od začátku plánován jako nevolební, nálada mezi občanskými demokraty byla přesto napjatá. Část krajských organizací totiž předem avizovala, že bude chtít, aby si Topolánek a případně celé širší vedení ODS nějakým způsobem obnovili důvěru. 

Místopředseda ODS Petr Gandalovič, který patří ke kritikům Mirka Topolánka, ale už před začátkem kongresu přiznal, že ve volební se stoprocentně nezmění. „Pokud by se ale konal další kongres v únoru, kandidoval bych na předsedu,“ řekl Gandalovič.

Již po hlasování o programu kongresu však bylo zjevné, že Topolánkovi odpůrci nemají ve straně sílu, aby jeho postavení ohrozili.

Na kongresu vystoupili i hosté - kandidát na předsedu TOP 09 Karel Schwarzenberg, předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda a šéf Strany zelených Ondřej Liška. Všichni kladně hodnotili bývalou Topolánkovu vládu, kterou ovšem dokázala opozice svrhnout právě v době, kdy Česko předsedalo Evropské unii.

Odpoledne se dostali ke slovu i místopředsedové ODS. David Vodrážka mluvil o tom, že v Topolánkovi má strana předsedu, který má srdce a je schopen ODS vést, naopak Gandalovič Topolánkovi vytkl, že „střílí“ do vlastní strany, když mluví o regionálních „kmotrech“, kteří ze zákulisí chod strany ovlivňují. - Projevy místopředsedů čtěte zde

Diskusi o „černých duších“ museli odložit

Až do pozdních večerních hodin se protáhla diskuse o vizi ODS pro příští desetiletí. Přihlásilo se do ní totiž více než sedm desítek delegátů. Velmi obecně formulovaný materiál s názvem „Vize 2020“ má být po kongresu hlavním ideovým dokumentem strany.

Čtrnáctistránkový text je rozdělen do čtyř kapitol nazvaných Obrana svobody, Česká republika v Evropě a ve světe, Vzdělaná a konkurenceschopná země a Nové civilizační výzvy - řešení pro budoucnost. Rozpracuje ho třiadvacetičlenný tým, který v minulých dnech představil Topolánek. Pozoruhodné je, že je v něm jediná žena - bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.

Až v neděli se uskuteční s napětím očekávaná diskuse o vnitřní situaci ve straně i o náboru „černých duší“ v některých regionech. Když to vedení ODS chtělo probírat už v první den kongresu, nebylo v sále dost delegátů a kongres proto nebyl usnášeníschopný.

Diskuse o černých duších má být uzavřená pro média - „špinavé prádlo“ nechtějí občanští demokraté prát před televizními kamerami.

Večerní párty s Šinkorovou a Zeťovou

První den kongresu ODS zakončila na večírku v hotelu Clarion, který moderovala herečka Daniela Šinkorová. Bylo naplánováno, že občanským demokratům zazpívá mimo jiné Helena Zeťová a že kolegům politikům zahraje i poslanec Walter Bartoš s kapelou.

Ozvláštněním večírku, na který dorazil Topolánek společně se svou partnerkou, místopředsedkyní Sněmovny Lucií Talmanovou, byl „rudý koutek“, kde se delegáti mohli vyfotografovat s dívkami v pionýrském kroji. A aby si delegáti připomněli, v čem do roku 1989 žili, nechyběla busta Klementa Gottwalda, obraz posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka, budovatelský plakát a kytice rudých karafiátů.

Hotel má ODS celý rezervovaný pro sebe. Po celý den měli delegáti k dispozici nealko nápoje a kávu. Stoly v předsálí byly doplňovány studeným občerstvením - obloženými houskami, sendviči či zákusky. A k obědu si mohli delegáti kongresu ODS vybrat z několika variant - podávala se třeba šunka od kosti či grilované ryby. - více čtěte Na večírku ODS si se Zeťovou zazpíval i Mirek Topolánek

Autoři: , ,

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policejní detektivové prohledali sídlo ČEZ, zátah mířil mezi manažery

Policisté z elitní Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý od brzkých ranních hodin prohledávali několik...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Silnice v celé zemi zasypal sníh. Cestáři nabádají k opatrnosti

Sníh na některých komunikacích v Česku působí od rána dopravní komplikace. V kombinaci se silným větrem se mohou ve...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Nevraceli jsme se k minulosti, řekl Bek u Zemana. Baxa chce peníze na kulturu

Prezident Miloš Zeman přijal dva kandidáty do vlády Petra Fialy. Do Lán za ním odpoledne přijel senátor Mikuláš Bek,...

Lék antivaxerů způsobil muži nakaženému covidem mrtvici, tvrdí lékař

Nepříjemný zážitek má za sebou lékař plzeňské fakultní nemocnice. Když spolu s kolegy ze záchranné služby přijel k muži...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...