Smyslem projektu je, aby studenti sami pátrali a zmapovali osudy lidí ve svém okolí. "Studenti můžou narazit na příběhy přímo z místa, kde bydlí, na příběhy neznámých lidí, o které se ještě nikdo nezajímal," vysvětlila jedna z iniciátorek projektu Marta Vančurová z občanského sdružení Zapomenutí.
Studenti pátrají po lidech, kteří se nějak vzepřeli režimu, a dokumentují jejich osud. Zaznamenat by měli nejen jejich výpověď, ale i reakci okolí.
"Nejde o to tu dobu hodnotit nebo studentům říkat, jak se na ni mají dívat. Samotné příběhy i postoje lidí, ať už jsou statečné, lhostejné nebo prostě jen vyjadřují potřebu člověka přežít to období pod dnes nepopsatelným tlakem, ukáží studentům co se dělo a jaká ta doba byla," zdůrazňuje Vančurová.
Co jsou priority rezortu?
Ještě v únoru to vypadalo, že by projekt zaměřený na období komunismu, mohl odstartovat už letos. Jeho spuštění ale v březnu zablokovalo ministerstvo školství.
Ministryně Miroslava Kopicová totiž pozastavila vyplácení evropských peněz z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který byl vyhlášen loni na jaře. Stopy totality je jedním z projektů, který uspěl a s penězi počítal.
"Podmínky Evropské unie projekty plní, my analyzujeme, zda projekty plní i současné priority resortu," uvedla již dříve mluvčí Kateřina Böhmová (o tom, jak ministerstvo pozastavilo vyplácení čtěte více zde).
Analýza by měla být zpracována v průběhu května. "Posléze budou všichni žadatelé informováni o výsledku," řekla iDNES.cz Šárka Svobodová z tiskového odboru ministerstva školství.
Desítky organizací tak nyní musí čekat, zda jim ministerstvo peníze - celkem půl miliardy - přiklepne i napodruhé. Rezort je ale zároveň i blokuje, protože dokud neřekne své konečné slovo, nemohou si zažádat o jiné peníze z Evropské unie.
"Pokud ministerstvo rozhodne, že peníze dostaneme, mohl by projekt odstartovat příští školní rok," míní Vančurová.
Zmizelí sousedé
Stopy totality s důrazem na 50. léta navazují na starší projekt s názvem Zmizelí sousedé. Ten se zaměřuje na osudy Židů za druhé světové války. Princip je ale stejný. Skupinka studentů se za pomoci učitele snaží vypátrat někoho v místě jejich bydliště či studenta školy, který byl židovského původu a do života mu zasáhla druhá světová válka.
Studenti své projekty zpracovávají většinou více než rok a často jako mimoškolní aktivitu a projekt díky webu a výstavním panelu zůstává na školách trvale (viz například Popel mrtvých sypalo terezínské gestapo do Ohře, zjistili gymnazisté).
Projekt vyhlásilo v roce 1999 Vzdělávací a kulturní centrum při pražském Židovském muzeu a za tu dobu se do něj zapojily desítky základních a středních škol.
PÁTRÁNÍ PO ŽIDOVSKÝCH SOUSEDECH
Projekt Zmizelí sousedé oslavil loni deset let od svého vzniku. V roce 1999 ho vyhlásilo Vzdělávací a kulturní centrum při pražském Židovském muzeu. O šest let později spustili s podporou občanského sdružení Zapomenutí druhou fázi projektu Zmizelí sousedé - Pocta dětským obětem holokaustu. V první fázi studenti pátrali po osudech svých "židovských sousedů" z nejbližšího okolí, ve druhé fázi se zaměřili na židovské studenty. Zmizelí sousedé i Stopy totality mají pomáhat i učitelům v souladu se školskou reformou. Místo učení zbytečností a biflování se děti naučí komunikovat, vyhledávat informace a samostatně je zpracovávat. Studentům jsou zapůjčeny kamery, aby mohli své pátrání natáčet, a jedním z výstupů jsou i vlastní webové stránky, kde zveřejní výsledky svého pátrání. Více informací o projektu Zmizelí sousedé najdete na webových stránkách www.zmizeli-sousede.cz. |