Studenti vyjdou před školu, kde se budou podepisovat pod výzvu, kterou poté odnesou nebo zašlou organizátorům stávky. Studenty může podpořit také veřejnost tím, že vyjde před svá pracoviště nebo se připojí ke studentům před školami.
Akci svolali přes Facebook studenti Akademie múzických umění (DAMU). Zatímco některé školy na poledne vyhlásí polední pauzu, jinde budou muset nezletilí žáci přinést omluvenku od rodičů.
„Studentská výstražná stávka je svolána za účelem obrany ústavních hodnot. Domníváme se, že ústavní zvyklosti a hodnoty jsou dlouhodobě porušovány, konkrétně například tím, že vláda v demisi bez důvěry Sněmovny má téměř neomezeně dlouhou dobu a volné pravomoci navzdory tomu, jaké dříve byly zvyklosti. Dále nám vadí například urážení novinářů, devalvace důvěry ve veřejná média. To jsou jedny z mnoha věcí, se kterými jsme nespokojeni a proč jsme se rozhodli vyjít ven do ulic,“ vysvětlil iDNES.cz jeden z organizátorů, student DAMU Václav Strýček.
„Stávka na naší škole probíhá na popud studentů. Šli jsme za vedením školy, které s tím souhlasilo. Jsme tu kvůli tomu, aby prezident republiky nejmenoval premiérem trestně stíhaného člověka,“ sdělila iDNES.cz studentka pražského gymnázia Jana Palacha.
Kromě studentů před budovami škol stojí také pedagogové. „Mám pocit dejavu. Stejně jako před téměř třiceti lety, kdy jsem demonstroval na přeplněné albertovské křižovatce, teď opět stávku organizují studenti. I stejně jako tenkrát jsme se sešli, protože máme pocit, že se děje něco zásadním způsobem špatně, dochází k ohýbání ústavních zvyklostí,“ uvedl profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Černý.
Studenti pražského gymnázia Na Zatlance se sešli v parku Betramka, kde zazněly projevy studentů, státní hymna a symbolicky také píseň Modlitba pro Martu.
Po skončení stávky se studenti v půl druhé odpoledne sešli na pražském Náměstí Václava Havla, kde shrnou průběh stávky. Školy se do výzvy mohou zapojit jakkoliv, pokud použijí hashtag #vyjdiven. Mohou toto heslo například napsat křídou na chodník a fotku následně sdílet na sociální sítě. Souběžně se budou rozdávat klasické podpisové archy, které potom pošlou organizátorům. V pondělí pak organizátoři předají výzvu senátorům i Kanceláři prezidenta republiky.
„Pokud se ukáže, že studenti mají stejné názory a nebojí se je říct nahlas, aktivity této iniciativy by měly nějakým způsobem pokračovat, v budoucnu bychom rádi přinášeli témata pro celorepublikovou diskusi,“ dodal Strýček.
Stávka proběhla také například před Katolickým domovem studujících v pražské Černé ulici. „Je nepřijatelné, aby 70 let po komunistickém puči a 29 let po Sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhaný člověk, agent StB. Stávkou dáváme najevo, že nám tato situace není jedno a sám předpokládám, že budou další protesty,“ sdělil jeden ze studentů Benjamin Roll.
V krajích se sešly tisíce lidí
Také na brněnském náměstí Svobody se v poledne shromáždilo přes tisíc lidí. Jedná se převážně o studenty vysokých a středních škol i starší účastníky. Někteří mají transparenty namířené proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi.
Výstražnou stávku podpořily studentské komory některých akademických senátů. Například studenti Janáčkovy akademie múzických umění dostali děkanské volno. Masarykova univerzita, největší vysoká škola v Brně, podle své mluvčí dlouhodobě podporuje a vítá občanskou angažovanost svých studentů i akademiků, účast každého z nich je věcí individuálního rozhodnutí.
Asi stovka převážně studentů se sešla u rektorátu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „Jedna ze studentek přečetla obecný text zdůvodňující, proč se sešli a co chtějí. Poté zazněla píseň Modlitba pro Martu,“ hlásila z místa reportérka MF DNES. Mezi protestujícími jsou i starší lidé včetně několika pedagogů. Na jediném transparentu je text proti prezidentu Zemanovi a premiéru Babišovi.
V Českých Budějovicích se sešli studenti Jihočeské univerzity a středních škol v Jihočeském divadle. Také v Hradci Králové se sešly stovky studentů, které se zapojily do výstražné stávky na obranu ústavních hodnot.
V Pardubicích se stávka uskutečnila u lavičky Václava Havla v areálu tamní univerzity. Zúčastnilo se jí přibližně dvě stovky studentů a pedagogů. Za mikrofonem se vystřídala řada řečníků, nejstarší z nich byla pardubická chartistka Jarmila Stibicová. „Doufám, že se nenecháte zastrašit sprostotami, hnusem a tím, co máme na Hradě,“ řekla například jedna ze studentek Anna Křížková, která zakončila shromáždění přáním, aby se dařilo ctít heslo Václava Havla, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
Ke stávce se připojily také asi tři stovky studentů z havlíčkobrodského gymnázia a střední zdravotní školy. Někteří přišli s transparenty kritizujícími prezidenta a premiéra, jiní s červenými kartami nebo pravítky v rukou. Obdobná byla situace v Jihlavě, kde se před budovou gymnázia sešlo asi dvě stě protestujících. Ke stávce se přidali i středoškolští studenti ve Žďáru nad Sázavou, Třebíči, Telči na Jihlavsku nebo Moravských Budějovicích na Třebíčsku.
Stovky studentů středních škol se připojily také v Karlovarském kraji. Protestovalo se v Karlových Varech, Chebu, Sokolově, Ostrově i dalších městech. V Karlových Varech se pak studenti vydali na Náměstí Milady Horákové. „Každá generace si musí znova vybojovat svoji svobodu. Nikdo to za vás neudělá. Chtěl bych, abychom žili v zemi, kde nám vládnou slušní a vzdělaní lidé a ne banda estébáků, fízlů, mlátiček, udavačů a oligarchů,“ řekl studentům bývalý učitel ze zdravotnické školy a husitský farář Lukáš Bujna.
V Hradci Králové se demonstrovalo na třech místech - ve Výukovém a výzkumném centru Univerzity Karlovy, na Gymnáziu Boženy a na Masarykově náměstí. Pod památníkem Boženy Němcové se sešlo 250 studentů, největší počet protestujících dorazil na Masarykovo náměstí, kde se sešlo zhruba 750 studentů středních a vysokých škol. Svůj názor vyjadřovali skandováním, na cedulích měli například nápisy: „Nechceme komunistickou mlátičku nebo Jsme tak nas*aní, že jsme vyrobili tuhle ceduli“.
K čtvrteční protestní akci za dodržování ústavních zvyklostí se připojili také studenti VŠB-TU Ostrava a Ostravské univerzity, kteří se v poledne sešli na Masarykově náměstí, kam jich dorazilo okolo dvou set.
V Olomouci se sešlo několik stovek studentů Univerzity Palackého i některých středních škol, zaplnili například prostranství před sochou T. G. Masaryka před Pedagogickou fakultou. Někteří si přinesli vlajky či transparenty s hesly jako „Babiše do koše“, „Vládo snad to víte, nás si jízdným nekoupíte“, „Ústava platí pro všechny“ nebo „Nepřipomínejme si rok 1948 jeho opakováním“. Přítomní chvílemi skandovali, zvonili klíči a zazněla také česká hymna. Odpoledne program pokračuje diskusí o demokracii v Divadle na cucky.
Na dvě stě studentů se sešlo na Univerzitním náměstí v areálu Technické univerzity Liberec. „Chceme, aby se zvolení politici, především prezident republiky a premiér v demisi, chovali jako zástupci občanů České republiky. Aby se vyjadřovali slušně, věcně a v zájmu většin i menšin,“ hlásala k davu studentka prvního ročníku architektury a zároveň hlavní pořadatelka univerzitní stávky Markéta Červinková.
Studenti se přesunuli k Hradu i Národnímu divadlu
Někteří pražští studenti se po skončení stávky vydali na Pražský hrad, podle fotografa jich mohlo být několik set. U Hradu skandovali hesla jako „Putinova děvka nebo „Bureše do koše“. Většinu ale odradily bezpečnostní kontroly.
Jiní zamířili v půl druhé k Národnímu divadlu, kde z reproduktorů pouštěli písně z filmu Pelíšky. Studenti sem přinesli podepsané výzvy a měli možnost promluvit za jejich školu. Studenti s sebou přinesli vlajky i transparenty.
„Odmítám přihlížet sympatizaci s neonacisty a vykonávání státního úřadu lidmi, jejichž minulost je přímo spojená se zvěrstvy totality. Očekávám sjednocení národa, vítězství morálky nad tupou neúčastí,“ uvedl jeden ze studentů.
„Jsem ráda, že studenti a studentky dnes ukázali, že my jsme sjednoceni. Víme, co je naše Ústava, dokážeme se za ni bít. Dokážeme zastávat principy, které jsou základními kameny naší demokracie. Přeji si, abychom se tu už scházet nemuseli, ale když to bude nutné, věřím, že se tu uvidíme znovu,“ pronesla studentka Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.