Pronásledovaná starostka odchází z radnice. Chce pryč z dosahu ctitele

  9:42aktualizováno  9:42
Podnikatel Ladislav Janoušek vyhrál. Zamilovaný a odmítnutý podivín se tak dlouho mstil starostce Horního Slavkova Janě Vildumetzové a otravoval jí život, až se rozhodla odejít z radnice. Ve středu zastupitelům oficiálně oznámila to, co všichni už pár týdnů tušili. V říjnu se přesune do Prahy.

Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. | foto: archivMF DNES

Vyhrála konkurs na výkonnou místopředsedkyni Svazu měst a obcí. Tím se dostane z dosahu svého pronásledovatele.

"Už před rokem a půl se to ve mně zlomilo. Kolegům jsem oznámila, že když se mi naskytne jiné místo, budu se o něj ucházet. Nemůžu už dál čelit psychickému nátlaku a útokům. Nikdo se neumí vžít do mé role, nikdo neví, čím jsem si prošla," uvedla jako jeden z hlavních důvodů.

Komplikací je, že ve Slavkově za sebe nenašla náhradu. Nikdo z koaličních zastupitelů neprojevil o post starosty zájem. Bylo by to jen na rok, jen tolik času zbývá do komunálních voleb. A nový starosta by neměl jistotu, že ho pak zaměstnavatel přijme zpět na původní místo.

Pro řízení radnice proto vymyslela slavkovská koalice plán, který v kraji a možná ani v celé zemi nemá obdoby. Šestitisícové město, deváté největší v regionu, povedou politici při svém zaměstnání.

Starostkou Jana Vildumetzová zatím zůstane, už ale jen z Prahy na dálku - tedy na částečný úvazek a jako neuvolněná. Dojde k tomu zřejmě v září po schůzi zastupitelstva.

K prvnímu neuvolněnému místostarostovi Vidoru Mandelíkovi už ale zastupitelé ve středu zvolili druhého - Martina Kasala. Širší vedení má přinést lepší rozložení sil.

"Vím, že tento model je neobvyklý. Nechci ale zklamat občany. Rozpracovali jsme spoustu projektů. Pokud bych teď úplně odešla, stejně by mi denně telefonovali a ptali se na spoustu věcí. Informace a kontakty mám v hlavě já," vysvětlila Vildumetzová, proč jednou nohou zůstává.

S místostarosty chce vyzkoušet, jak bude radnice tímto stylem fungovat. "Uvidíme, jestli se dá řídit město, aniž by starosta nebo místostarostové pracovali na radnici celý den. Jsme domluveni, že tu budeme fyzicky přítomni odpoledne a dále podle potřeby," řekl nový místostarosta Kasal, jinak tiskový mluvčí krajských hasičů.

Možná se křesla vzdá definitivně

Město na změně paradoxně ještě ušetří 10-20 tisíc korun měsíčně. Pokles odměny pro starostku je totiž výraznější než přírůstek v podobě odměny pro nového místostarostu. Ten bude brát 12 500 korun.

Pokud by provoz města trpěl, je Vildumetzová připravena se křesla definitivně vzdát. Už do funkce nehodlá znovu kandidovat. Ráda by po příštích volbách zůstala řadovou zastupitelkou.

Psycholožka Kateřina Štěpánková považuje odchod Jany Vildumetzové do značné míry i za věc jejího rozvoje. "Má schopnosti a dovednosti pro širší pole působnosti, než je komunální politika."

Štěpánková nedokáže odhadnout, zda Janoušek pustí starostku z dohledu. "Větší vzdálenost by mohla pomoci, ale je to tak padesát na padesát."

To já jsem oběť, hájil se Janoušek u soudu

Rošádu na radnici způsobil do značné míry právě Ladislav Janoušek. Nejdříve se do starostky zamiloval, posílal jí desítky zvláštních esemesek.

Když ho odmítla, začal ji všemožně stíhat. Soud ho ale obžaloby z nového trestného činu nebezpečného pronásledování (stalking) zprostil (více čtěte zde). Politik, který dá veřejně k dispozici telefonní číslo, musí podle soudců strpět od občanů i nepříjemné intimní narážky a zprávy přicházející uprostřed noci.

Podnikatel pak začal slavkovskou radnici bombardovat desítkami žádostí o informace. Mnohé se týkaly přímo Jany Vildumetzové, maskoval je zájmem o město (více čtěte zde).

Touha po pomstě vyvrcholila loni před krajskými volbami, kdy Janoušek na stěnu viaduktu u hlavní silnice napsal devět metrů dlouhý nápis Vildumetzová = mafie. Byl ale přistižen, odsouzen k podmíněnému trestu a verdikt nedávno potvrdil i Krajský soud v Plzni (více čtěte zde).

Janoušek na svou obhajobu prohlašoval, že vše je naopak a že on se cítí být obětí. "Paní starostka mě terorizuje. Snaží se zakrýt rozsáhlou trestnou činnost na radnici a chce mě zničit," uvedl už dříve.

Podnikatel, který má ve Slavkově obchod a zároveň řídí těžké důlní stroje v těžařské firmě, se právě kvůli těmto veřejně rozhlašovaným výrokům brzy může dočkat i dalšího trestu. Vildumetzová na něj podala trestní oznámení pro pomluvu, případ teď projednává okresní soud.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Lennonovu zeď v Praze znovu přemalovali, tentokrát kvůli výročí „sametu“

Zahájení oslav 30 let svobody v České republice. Dvě desítky českých a...

Slavnou malostranskou Lennonovu zeď v Praze pomalovalo novými obrázky a nápisy několik umělců z Česka i zahraničí....

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz