Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ctitel starostky je nevinen. Stovky telefonátů a SMS mu u soudu prošly

  17:36
Ze stalkingu neboli nebezpečného pronásledování se u Krajského soudu v Plzni zpovídal Ladislav Janoušek z Horního Slavkova. Podle obžaloby zahrnul tamní starostku Janu Vidumetzovou stovkami telefonátů a SMS, ve kterých jí mimo jiné vyznával lásku i vyhrožoval. Soud mu však žádný trestný čin neprokázal.

Ladislav Janoušek, obžalovaný ze stalkingu, čelí obvinění že pronásledoval starostku Horního Slavkova Janu Vildumetzovou, která odmítla jeho city. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Soudci řekli, že obžalovaný nespáchal trestný čin a tím potvrdili rozsudek Okresního soudu v Sokolově z loňského října, kdy byl Janoušek obžaloby zproštěn.

Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová.

Od ledna 2010 do května 2011 muž starostce volal podle jejích slov nejméně čtyřistakrát, a posílal ji krátké textové zprávy, z nichž některé byly nevkusné a intimní. Jen jejich přepis vydal na sedm stran A4.

I když Janoušek u soudu tvrdil, že chtěl pouze řešit nešvary ve městě, s nimiž jeho vedení nic nedělá, posílal starostce zprávy i ve dvě hodiny v noci a obtěžoval ji i o víkendech, ve zprávách se přiznal k tomu, že se do ní zamiloval.

Z Janouškových SMS starostce

16. 3. Dobrý večer, paní starostko, domnívám se, že jste měla v dětství špatný příklad, a proto permanentně inklinujete k nevhodným lidem bez perspektivy. Domnívám se, že největší výhrou je moci žít s tím správným partnerem, milovat a být milován. Momentálně bych potřeboval tři hlavy jako drak - jednu na vás, druhou na běžný život a třetí pro radost.

8. 4. (2.05 hodin) Dobré ráno, paní starostko Jano. Nespím a myslím na vás. Moc se těším na naše osobní soukromé setkání. Opravdu se nemusíte bát, nekoušu, za lásku k vám se nestydím. ... Cožpak vám někdo zakázal osobní šťastný život? Moc vás prosím, poslechněte si, co vám chci říci, kdo jsem a co jsem, neschovávejte se na hoře Ararat. Přeji dobrou noc a krásný den. Zavoláme si už konečně? Váš milující nespavec.

17. 4. Velice mě mrzí, že jste mi nedala možnost a prostor pro to, abych se vám představil jako člověk. Takřka na žádnou sms jste mi neodpověděla a za poslední měsíc žádný můj telefonát nepřijala. Jsem z vás nešťastný. Na závěr jsem nucen konstatovat, že město Horní Slavkov vám nepatří, není to vaše soukromá firma.
Zdroj: Jana Vildumetzová

Začal ji zvát na polopracovní schůzky a procházky mimo radnici. Zpočátku se vymlouvala, pak ho ale jasně odmítla a to muže zřejmě vyprovokovalo.  Starostka tvrdí, že jí začal vyhrožovat.

Psal jí zprávy, že je neschopná, že jí nařeže proutkem. Dostala strach a podala trestní oznámení. Soud sice jednání Janouška kritizoval, ale za trestný čin to nepovažuje. 

"Jednání obžalovaného nemohlo u poškozené vzbudit obavy. Psal jí sice zprávy a volal, ale nikdy jí ani jejím blízkým nevyhrožoval ublížením na zdraví. I když jeho jednání soud považuje za nevhodné a obtěžující, nelze jej považovat za trestný čin," řekl předseda odvolacího senátu Jiří Šilhavý.

"Paní starostka si myslela, že jsem pronásledovatel, ale důkazy chybí. A soud posuzuje věcné důkazy, ne vykonstruované, a nemůže rozhodnout podle toho, jak si kdo přeje," řekl po jednání soudu Janoušek. U soudu dříve uvedl, že chtěl upozornit na trestné činy na radnici, nyní tvrdí, že má pouze nepřímé důkazy.

Starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová s verdiktem není spokojená.

"Snažila jsem se na radu policie zarazit obtěžování co nejdříve. Teď mám obavy, co bude z jeho strany následovat, když podle soudu nic nespáchal," řekla Vidumetzová. Tvrdí, že od té doby, co podala trestní oznámení, Janoušek velmi zatěžuje městský úřad. Naposledy podal 17 žádostí o nejrůznější informace, na které mu úřad musí odpovědět.

Stalking je v Česku zařazen mezi kriminální delikty od ledna 2010. Zákon ho definuje jako stupňované pronásledování či slídění. Pronásledovatel svou oběť zpravidla "bombarduje" SMS, e-maily, telefonáty či nechtěnými dárky. Psychologové to označují za psychoteror. Pachatelům hrozí maximálně rok vězení, ale někteří zákonodárci přišli loni s myšlenku maximální sazbu zdvojnásobit (čtěte zde).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Než soudci rozhodli o parkovacích místech, sporný dům v Plzni zkolaudovali

24. června 2024

Premium Koncem dubna soudci Nejvyššího soudu v Brně rozhodli, že úředníci plzeňského magistrátu budou muset...

Plzeň získala útočníka Bella natrvalo, zkouší i odchovance PSG

24. června 2024  13:56

Do Viktorie Plzeň přestoupil nigerijský fotbalista James Bello. Devatenáctiletý útočník už na jaře...

Opilý mladík vyhrožoval nožem policistům, zpacifikoval ho příbuzný

24. června 2024  8:49

Policisté vyjížděli o víkendu do Stříbra na Tachovsku, kde jejich kolegům vyhrožoval muž nožem. Než...

Byl bych blbec, kdybych si myslel, že v Plzni není konkurence, hlásí Vašulín

23. června 2024  17:37

V zápise má uvedené čtyři trefy, sám se ale hlásil k hattricku. „Ten první gól prý byl vlastní. Ale...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...