„Možná někdo krade už i dnes ráno,“ zahájil představení předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek balíčku 13 protikorupčních legislativních opatření.
Primátor Zdeněk Hřib, který také přišel na tiskovou konferenci Pirátů ve Sněmovně, prohlásil v souvislosti s korupční kauzou v Praze, že nejen ve STAN, ale i v dalších politických stranách jsou problémoví lidé. Zmínil například Jiřího Pospíšila z TOP 09, který podle něho bránil přijímání protikorupčních opatření.
Peníze lidí kolem Redla šly na stranická konta. Nejen STAN, ale i ANO a ODS![]() |
„Korupce je krakatice, které je potřeba useknout co nejvíce chapadel,“ popsal Michálek korupční kauzu. I v souvislosti s aktuální kauzou chtějí Piráti zvážit opatření, aby ministři, primátoři či hejtmani měli možnost požádat o prověrku konkrétního člověka, kterého někdo chce dosadit do městské či státní firmy. „Provedl by ji Národní bezpečnostní úřad ve zrychleném a zjednodušeném režimu. Tam by bylo možné dohledat pochybné vazby,“ uvedl Michálek.
Přes prázdniny udělat spoustu práce
Mimořádnou schůzi chtějí Piráti svolat ke třem předlohám novel zákonů, které již leží ve Sněmovně. Týká se to novely o evidenci skutečných majitelů, kterou chtějí Piráti projednat do prázdnin, novely o svobodném přístupu k informacím, která by podle Michálka měla do prázdnin projít druhým čtením, a novely o střetu zájmů.
„Museli jsme udělat mezikrok, zatím jsme prosadili opětovné zveřejňování majetkových oznámení politiků. Té myšlenky zákona se nevzdáváme, je na ní koaliční shoda, chceme ji prosadit do konce prázdnin,“ doplnil Michálek.
KONTEXT: Kauza Hlubuček jsou ukázkové devadesátky, míní reportéři MF DNES![]() |
Ve Sněmovně už je připravená také novela zákona o veřejných zakázkách. Připravené pro projednání vládou jsou podle Pirátů zákony o lobbingu a o ochraně oznamovatelů a opatření zavádějící průhledné financování politických stran, rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu a větší nezávislost státních zástupců.
Zákon o lobbingu má podle Michálka dopracovat ministerstvo spravedlnosti, průhledné financování stran pak připravuje ministerstvo vnitro. U ochrany oznamovatelů vládní koalice dle Michálka „hledá shodu na rozsahu toho, které všechny oznamovatele má zákon chránit“. Na návrhu větší nezávislosti státních zástupců pak pracuje ministerstvo spravedlnosti.
Piráti připravili také několik opatření v takzvaném dlouhodobém plánu. Patří mezi ně vizualizace rozpočtu s detailními daty, jednotná veřejná evidence dotací ve veřejném sektoru a systém zpětné kontroly a hodnocení efektivity vynaložených výdajů.
Evidenci dotací a vizualizaci rozpočtu podle Michálka zpracovává náměstek ministra financí Jiří Valenta. Zpětné hodnocení výdajů doporučuje OECD, uvedl. „Znamená to, pojďme se podívat na to, jak resort utrácel peníze, a hledat možnosti, jak ušetřit,“ uvedl s tím, že se věc také připravuje na ministerstvu financí.