Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. března 2021 Miroslav

Dejte nám dva týdny, prosí Babiš. Jeho jednání o nouzovém stavu zkrachovalo

  5:30aktualizováno  19:40
Premiér Andrej Babiš požádal Sněmovnu o nouzový stav alespoň do konce února. „Dejte nám dva týdny,“ řekl poslancům. Vláda původně chtěla o nouzový stav do 16. března. Nyní je schválen do 14. února. Babiš se pokoušel ještě na poslední chvíli najít podporu pro prodloužení nouzového stavu u opozice. Jednání s ní ale zkrachovalo.

„K dohodě nedošlo a mě to mrzí. Řekněte, co máme udělat, abyste schválili nouzový stav,“ žádal Babiš poslance.

Popsal poslancům, k čemu to povede, když nebude prodloužen nouzový stav. „Nutné přesuny pacientů s Covid-19 by byly možné jedině na základě dobrovolné dohody nemocnic. Skončila by organizovaná pomoc armády a možnost povolat do služby v nemocnicích další zdravotníky. Nemocnice by musely vrátit od státu zapůjčené přístroje a zařízení, zdravotníky by nebylo možné za jejich úsilí navíc odměnit, naopak by začal opět plně platit jen zákoník práce a jím stanovená pracovní doba včetně přesčasů a další. Navíc by ze dne na den byla neúčinná a nevymahatelná většina opatření státu a krajů, přijatých k omezení šíření nákazy, což by vedlo k úplnému uvolnění kontaktů mezi lidmi,“ vyjmenoval premiér.

Plné nemocnice a sousedi zavřou hranice, nastínil katastrofu Blatný

Komunista Zdeněk Ondráček oponoval Babišovi, že k nasazení armády do nemocnic nemusí být schválený nouzový stav. „Menšinové vládě dáváme šanci, aby se nemusela vždy opírat o KSČM,“ řekl Ondráček. Pokud by vláda znovu vyhlásila v pondělí nouzový stav, osobně na ministry podá trestní oznámení pro zneužití pravomocí úřední osoby.

Bartoš: Světlo na konci tunelu není v nouzovém stavu

„Světlo na konci tunelu není v nouzovém stavu,“ reagoval na předsedu vlády šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Je to bianco šek, který umožňuje vládě z hodiny na hodinu měnit parametry, které se týkají 10 milionů lidí,“ řekl šéf momentálně podle průzkumů nejsilnější opoziční strany Bartoš.

Když nouzový stav neprojde, bude to podle premiéra i podle ministra zdravotnictví kolaps zdravotnictví. Babiš jednal s opozicí dvě hodiny, když přiznal, že nemá zajištěnou podporu pro delší nouzový stav.

„Chci požádat předsedy opozice, předsedy parlamentních stran a hnutí celé opozice, abychom zkusili najít nějaký kompromis, abychom zamezili a zabránili této katastrofě, která by podle našeho názoru nastala v případě neprodloužení nouzového stavu,“ řekl Babiš.

Babišovo jméno nebrala opozice jako bernou minci

K průlomu při jednání ale podle ně, ale ani podle opozice nedošlo. „K žádné dohodě ve věci nouzového stavu na schůzce nedošlo,“sdělil iDNES.cz Bartoš.

„Jako záruku navrhl premiér mimo jiné své jméno, což patrně všichni účastníci nepřijali jako bernou minci. Požádal jsem ho, aby v médiích sdělil občanům, že nouzový stav, ať již je nebo není, je pouze právní forma, že pandemie je tu s námi a je důležité být zodpovědný a dodržovat opatření, která v naprosté většině nejsou na samotné existenci nouzového stavu závislá. Stále hovořil o nutnosti represí a bohužel se nám nepodařilo vysvětlit mu, v čem právě on sám dělá největší chyby,“ uvedl šéf Pirátů.

Ani podle předsedy ODS Petra Fialy schůzka průlom nepřinesla. Opoziční blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vládě nepomůže.

Další jednání nemají podle šéfa lidovců Mariana Jurečky bohužel smysl.

„My jsme navrhovali, abychom dostali čas do 1. 3., abychom se mohli skutečně domluvit velice konkrétně ve prospěch našeho zdravotnictví, ve prospěch našich občanů. A já jsem to bral smrtelně vážně,“ popsal jednání s opozičními stranami Babiš.

Okamura odmítl podpořit dohodu všech stran

Lídr SPD Tomio Okamura řekl, že při jednání opozice s Babišem odmítl, aby dohoda o prodloužení nouzového stavu byla dohoda všech stran. Chtěla to tak podle něj opozice, ale Okamura na to nepřistoupil.

„Všechny politické strany kromě SPD navrhly prodloužení nouzového stavu, chtěly jednat o prodloužení nouzového stavu. Navrhly to všechny politické strany kromě SPD. Ale tyto ostatní opoziční strany měly podmínku, že s prodloužením musí souhlasit všechny politické strany,“ řekl Okamura.

„Nemám ve zvyku komentovat obsáhle to, co kdo řekl na uzavřených jednáních, zpravidla jsem zvyklý, že všichni sdělují pouze ten výsledek toho jednání, a asi to neudělám ani teď. Jenom snad řeknu, že to, co zde říkal místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura o průběhu toho ranního jednání a o postoji ostatních politických stran k SPD, prostě není pravda,“ reagoval šéf ODS Petr Fiala.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se rozčílil nad tím, že představitelů jedné z klíčových opozičních politických stran na jednání řekl - my jsme ochotni podpořit hlasování o nouzovém stavu za předpokladu, že to učiní všechny opoziční strany.

Okamurovu verzi podporuje i Babišovo vystoupení. „Jednali jsme dvě hodiny a byl jsem obviňován, že vlastně moje slovo neznamená nic, že je potřeba usnesení vlády. Tak já jsem řekl - fajn, tak uděláme usnesení vlády. Ale k dohodě nedošlo, protože bylo potřeba vlastně souhlasu všech,“ popsal jednání s opozicí Babiš.

Konec nouzového stavu by otevřel obchody i služby

Pokud nouzový stav neprojde, otevřou se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného všechny obchody, služby i bazény.

Co lze zakázat bez nouzového stavu? Téměř vše, ale hůř a s rizikem soudů

„Uděláme tak všechno pro to, aby se britská mutace šířila ještě rychleji,“ varoval všechny Blatný již po jednání vlády, která zakázala lidem z okresů Cheb, Sokolov a Trutnov cestovat jinam, a lidem odjinud cestovat do těchto okresů. Důvodem je nekontrolované šíření koronaviru v těchto oblastech.

Vláda v takovém případě bude řešit možnost prodloužení opatření proti šíření koronaviru podle zákona o ochraně veřejného zdraví.  „Neumožňuje to celostátní plošná opatření,“ uvedl Blatný. 

Nouzový stav platí v zemi už od 5. října. Žádost vlády je v pořadí šestá. V minulých případech ji pomohli poslanci KSČM. Na ně už kabinet spoléhat nemůže. Naposledy totiž nesplnil podmínky KSČM - návrat žáků prvního stupně do škol od února a otevření zimních středisek.

„Jednotlivá opatření může vláda řešit podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ doporučil vládě předseda Vojtěch Filip. Ministr vnitra Jan Hamáček už řekl, že vláda s takovou variantou počítá.

„Pokud někdo neschválí nouzový stav, tak bude přímo odpovědný za smrt našich spoluobčanů. Přímo odpovědný. Pokud se zvýší smrtnost u nás, tak ať si to opozice vezme na triko,“ řekl ve středu premiér Andrej Babiš při návštěvě Srbska, kam jel kvůli zkušenostem s ruskou vakcínou Sputnik V. 

ODS, KDU-ČSL a TOP 09 už daly najevo, že nepodpoří prodloužení nouzového stavu. Dospěly k tomu poté, co vládní strany odmítly jednat o odškodňovacím zákonu, o kompenzačním bonusu a hnutí ANO podle nich porušilo dohodu všech stran o postupu při změně volebního zákona.

„Pro vládní návrh prodloužení nouzového stavu jsme již čtyřikrát nehlasovali a nehodláme pro něj hlasovat,“ sdělil iDNES.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš. Nouzový stav má být podle něj nahrazen pandemickým zákonem, který zbytečně neomezuje práva a svobody lidí a umožňuje kontrolu vlády sněmovnou.

„Neumím si podporu nouzového stavu představit,“ uvedl pro iDNES.cz i předseda STAN Vít Rakušan. I podle něj měl být nouzový stav již dávno nahrazen pandemickým zákonem. „Nouzový stav nepřináší to, co vláda slibovala při každém návrhu na jeho prodloužení,“ zopakoval ještě ve čtvrtek před schůzí Rakušan.

Ani oblečená, ani nahá. Zbytečné. Uzavřené obce se bouří proti omezení

Podle Bartoše se stav nouze stal bičem na lidi a jejich možnost svobodně žít, ne na potlačení epidemie. Spolu s Rakušanem představili vlastní plán řešení epidemie s názvem „Za pět minut dvanáct“. Obsahuje opatření pro lepší trasování, kompenzace zasaženým podnikatelům či otevření škol.

Podle ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka musí vláda zkoušet jednat s opozicí až do poslední chvíle před hlasováním.

Prohlášení hejtmanů za ODS

„Žádáme vládu a všechny poslance koaličních a opozičních stran, aby se pokusili najít řešení při jednání o nouzovém stavu. Bohužel nouzový stav se stal v politickém prostoru symbolem, o který se vede politický souboj, aniž by bylo odpovědně vysvětlováno, že nouzový stav se automaticky nerovná zavření škol, obchodů nebo restaurací.

Jako členové ODS vnímáme chybné kroky na straně vlády a respektujeme, že opozice nemůže dávat vládě opakovaně bianko šeky bez toho, aniž by vláda věcně diskutovala o problémech země, firem a občanů v souvislosti s pandemií. Jako hejtmani si však uvědomujeme, že zrušením nouzového stavu se epidemická situace jako mávnutím kouzelného proutku nezmění a stejně budeme na úrovni krajů nuceni hledat legislativní řešení.

My jako hejtmani prostě musíme zajistit fungování krajů a naše pozice je prostě jiná než pozice poslanců. Ať už koaličních, nebo opozičních.

Žádáme tedy vládu i naše poslance, aby s maximální mírou odpovědnosti hledali zodpovědná řešení, která nám všem umožní zvládnout dobu, která nás čeká a která rozhodně ještě nebude jednoduchá.

Hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová
Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek
Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

PŘEHLEDNĚ: Zakázané cestování i návštěvy rodiny, zpřísnění roušek

Vláda rozhodla omezit od půlnoci na pondělí pohyb, možné nebude navštívit ani rodinu. Rovněž bude povinné nošení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S pacienty pomohou studenti i cizina. Home office nařídit neumíme, řekl Babiš

Vláda schválila pracovní povinnost pro studenty medicíny. Premiér Andrej Babiš vyzval po jednání vlády zaměstnavatelské...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Množství podezření na vedlejší účinky vakcín stouplo za týden o desetinu

Státní ústav pro kontrolu léčiv zaznamenal za týden 1 119 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19. Je to...

O výjimky pro cestování požádalo na 40 obcí, ta nejmenší v ČR ji nedostala

O výjimku ze zákazu cestování mezi okresy požádalo ministerstvo vnitra do pátku přes čtyřicet obcí, z nichž většina je...

Rybařit v noci nakonec nepůjde, ministerstvo po jednom dni zrušilo výjimku

Pouze den platila výjimka pro rybáře, že mohou chodit na ryby i v době nočního zákazu vycházení mezi 21. a 5. hodinou....

S pacienty pomohou studenti i cizina. Home office nařídit neumíme, řekl Babiš

Vláda schválila pracovní povinnost pro studenty medicíny. Premiér Andrej Babiš vyzval po jednání vlády zaměstnavatelské...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...