Pro vydání Babiše hlasovalo 123 ze 134 přítomných poslanců, pro zbavení imunity Faltýnka 120 ze 133 zákonodárců. Jak jednotliví poslanci hlasovali v případě Babiše, najdete zde, v případě Faltýnka zde. Samotnému hlasování předcházelo sedmihodinové rokování.
Klub ANO si poté vzal na třicet minut přestávku. Zástupci klubu pak oznámili, že se shodli, že do sálu na hlasování nepřijdou. „Nechceme se na tom podílet,“ řekl Radek Vondráček. Babiš a Faltýnek ale demonstrativně pro své vydání ruce zvedli.
Policie chce zákonodárce obvinit z dotačního podvodu s farmou Čapí hnízdo. Strana, která dlouhodobě vévodí předvolebním průzkumům, tak nejspíš do říjnových voleb půjde s obviněným předsedou a místopředsedou. Policejní žádost o vydání Babiše a Faltýnka přišla do Sněmovny v srpnu. S žádostí se pak seznámil poslanecký mandátový a imunitní výbor, který minulý týden plénu doporučil špičky ANO vydat (více zde).
Babiš: Žádný podvod se nestal, jde o ovlivnění voleb
Zástupci Babišova ANO stíhání považují za pokus o ovlivnění říjnových voleb. Toto přesvědčení Babiš zopakoval i ve středu ve Sněmovně. „Co všechny ty kontroly, které byly na farmě Čapí hnízdo v minulosti? Nic závažnějšího nenašly,“ ptal se exministr financí.
„Chci říct, že v kauze nebyla žádná korupce,“ uvedl s tím, že Čapí hnízdo není jeho chalupa, ale projekt sloužící veřejnosti. „Nikdo nic nevytuneloval, nikdo z toho neměl žádný zisk, žádný profit,“ prohlásil Babiš.
„Kdybych chtěl udělat dotační podvod, nebylo nic jednoduššího než zřídit offshoreovou firmu někde na Kypru. Tam by ji nikdo nedohledal,“ podotkl.
„Já v tom žádnou trestní kauzu nevidím. Vidím volby,“ řekl. Šéf ANO se obul i do vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Přesto Babiš na konci svého projevu poslance vyzval, aby ho vydali. „Žádám vás o zbavení imunity, ať pravda vyjde najevo,“ prohlásil.
Poslanci ANO dlouze hovořili a oddalovali hlasování
Faltýnek poslancům radit nechtěl. „Já sám budu hlasovat pro své vydání. Jsem životním optimistou a věřím, že žiji v právním státě,“ řekl. Stejně jako předseda ANO je přesvědčen o účelovosti žádosti. „Hlavní bylo, aby se to stihlo ještě před volbami,“ uvedl Faltýnek. Policie podle něho před Poslaneckou sněmovnou záměrně zatajuje důkazy. „Důkazy, které tu pohádku o Čapím hnízdě bourají,“ tvrdí Faltýnek.
Mezi poslanci se následně strhla slovní přestřelka. Projev Babiše a Faltýnka ocenil poslanec Huml jako „dobrou řeč“, která by ale měla být adresována soudu. Pochybnosti o policejní žádosti vyjádřili i další řečníci z řad ANO. „Proces nese výrazné známky snížit preference ANO,“ řekla bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Přesto vítá, že její spolustraníci chtějí být vydáni. „Kvalita podané žádosti je mizerná,“ řekl poté poslanec Vondráček (ANO).
Martin Plíšek (TOP 09), člen mandátového a imunitního výboru, poukázal na to, že ANO k imunitě přistupuje, jak se to hnutí hodí. V jiných případech hlasovalo pro vydání. Policejní žádost podle něj splňuje všechny náležitosti.
„Nerozhodujeme o vině a trestu, ale jenom o tom, zda tomu rozhodování dáme volný průchod. O ničem jiném,“ konstatoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Poslancům ANO za jejich projevy vynadal volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek. „Je to trapné a ta vaše ufňukanost je nedůstojná,“ sdělil. Poslance vyzval, aby diskusi k Čapímu hnízdu ukončili a věnovali se něčemu užitečnému.
Naopak zastání se Babiš a Faltýnek dočkali od komunistického zákonodárce Miroslava Grebeníčka. Stejně jako šéf ANO vytáhl kauzu OKD, v níž má podle něj být hnán k zodpovědnosti premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Do sporu se při rozpravě dostali ministři spravedlnosti a vnitra. Robert Pelikán (ANO) zopakoval, že policie jedná účelově. „Zdivočelý policista nemůže obvinit kohokoliv, nad ním je státní zástupce,“ kontroval Milan Chovanec (ČSSD) s tím, že nad případem byl i dohled Lenky Bradáčové (více o dohledu VSZ v Praze). Vyzval kolegu z vlády, aby předložil důkazy pro svá nařčení.
PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo
|
Debata se po několika hodinách začala točit v kruhu, poslanci ANO kritizovali postup v kauze Čapí hnízdo, zástupci ostatních stran hájili možnost podezření vyšetřit. „Jako právník jsem v žádosti nenašel žádné skutečnosti, které by odůvodňovaly trestní stíhání,“ uvedl ve svém dalším příspěvku ministr spravedlnosti Pelikán.
Dotací se zabývá i evropský úřad
Proti nařčením z úmyslného načasování se ohradila pražská policie (více zde) a v rozhovoru pro Hospodářské noviny i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle nějž obecně policisté a dozorující státní zástupce nemohou stíhání zdržovat.
Sněmovna si hlasování v případě úspěchu Babiše a Faltýnka v říjnových volbách zopakuje. Poslanci totiž znovuzvolením opět získají imunitu, o níž musí dolní komora rozhodnout v novém složení (psali jsme zde).
KOMENTÁŘ: Babišova imunita. Pokušení, jež prověří základy právního státu |
Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo z roku 2008. Oba tehdy byli ve vedení Agrofertu. Babiše kriminalisté podezírají z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Případem se zabývá i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který své šetření plánuje uzavřít do konce roku (více zde).
Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o devíti poslancích, které chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný. Naposledy v červnu byli vydáni poslanci Josef Novotný (za ČSSD) a Jaroslav Borka (KSČM), a to rovněž kvůli podezření z dotačních podvodů (více zde). Pokud dolní komora poslance ke stíhání nevydá, policisté ho mohou případně obvinit až potom, co mu skončí mandát.
6. září 2017 |