Sledování politiků zadávala radnice Prahy 11, naznačuje interní zpráva

  7:01aktualizováno  7:01
V rozpisu úkolů detektivní agentury ABL, kterou dříve vlastnil ministr dopravy Vít Bárta, je u sledování odpůrců starosty jako klient označena Praha 11. Interní dokument získala MF DNES.
Špehování politiků Prahy 11 je v dokumentu označeno poznámkou, že klientem je „P11“, tedy radnice. Ilustrační foto.

Špehování politiků Prahy 11 je v dokumentu označeno poznámkou, že klientem je „P11“, tedy radnice. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Podrobný rozpis úkolů detektivní firmy ABL je dalším důkazem o tom, že se tato bezpečnostní agentura zapojila do sledování politiků v Praze. A nejen to - listina je návodem ke zjištění, kdo si takovou věc mohl objednat. Podle všeho to byla radnice městské části Praha 11.

Jak si detektiv nahrával shromáždění kritiků radnice Prahy 11? Fotografie ze sledování najdete v pondělním vydání MF DNES.

Dokument agentury ABL pochází z 24. dubna 2007. Firmu tehdy vlastnil dnešní ministr dopravy Vít Bárta. Listina v době svého vzniku neměla velkou hodnotu. Byl to obyčejný úkolovník pro poradu vedení firmy. A byly v něm v úhledných tabulkách naformulované úlohy, termíny plnění, klienti a zkratky pracovníků, kteří na úkolech budou pracovat.

Zato teď se z něj stává zajímavý důkaz.

Všechny akce související se sledováním komunálních politiků na pražském Jižním Městě jsou opatřeny poznámkou, že klientem pro tyto akce je ­"P11". Což je zkratka Prahy 11 čili radnice této městské části.

Bárta sledování politiků na Jižním Městě popírá a po sérii nových důkazů, které přinesla MF DNES minulý týden, odmítl cokoli komentovat. Víta Bártu vyzval k veřejnému vysvětlení i premiér Petr Nečas.

Klient "P11" si objednal sledování exstarostky Šorfové

Úkolovník detektivní agentury ABL, který má MF DNES k dispozici, není jen dalším důkazem o zapojení ABL do sledování, ale i návodem ke zjištění, kdo si ho mohl objednat. V tomto dokumentu jsou rozepsány pracovní úkoly jednotlivých sekcí a detektivů.

Pod označením "Klient: P11" byly vedeny akce proti exstarostce Prahy 11 a dnešní šéfce hlavní kanceláře ODS Martě Šorfové. Na interním dokumentu ABL je uvedeno: "Opatření Marta současný pobyt" a "Syn překupník se špínou".

Zdroj z ABL vysvětlil, že šlo o pátrání po všech místech, kde se Šorfová stýká se svými nejbližšími spolupracovníky. (Aby je mohli monitorovat.) A v dalším úkolu měli prověřit, zda jeden z jejích synů neobchoduje s informacemi z policie, kde pracoval. (Nic takového se později nepotvrdilo, takže to nikdo nemohl proti Šorfové použít.)

U bývalého místostarosty Jana Šimůnka byla poznámka, že se musí zjistit, kde pracuje, a pak nasadit Babočku, což byl v jejich hantýrce detektiv, který by ho sledoval. Takových úkolů bylo celkem čtrnáct.

ABL spolupracovala s radnicí Prahy 11 i oficiálně

Zajímavé je, že ABL měla v té době s městskou částí Praha 11 uzavřené už dva oficiální kontrakty. Podle vedoucího odboru kanceláře starosty Josefa Škvora ABL dělala pro radnici od 1. března 2007 kontrolu hospodaření devětadvaceti příspěvkových organizací. Kromě toho pro ni od stejného měsíce provozovala Informační centrum a vytvářela projekt Antikorupční program.

Za tyto dvě zakázky radnice firmě ABL zaplatila celkem 3 319 823 korun. V úkolovníku ABL jsou tyto projekty také zmíněny, a to v kolonkách s názvy Antikorupční program P11 a Optimalizace P11.

Úkoly k těmto projektům podloženým smlouvami jsou na stejné stránce jako speciální akce proti Šorfové. I tyto úkoly jsou vedeny tak, že klientem je P11, tedy radnice Prahy 11.

Starostou městské části byl od konce roku 2006 Dalibor Mlejnský z ODS. A je fakt, že Šorfová - přestože byli oba ze stejné strany - pro něj byla nenáviděná soupeřka.

Jako do té doby úspěšná starostka totiž na podzim 2006 drtivě vyhrála komunální volby. Ale protože si ji část ODS nepřála, dohodli se na jejím odstavení. A místo ní přišel Mlejnský. Z Šorfové se stala jen zastupitelka kritizující nové vedení.

Starosta Mlejnský sledování odmítá

Mlejnský tvrdí, že se sledováním politických oponentů nemá nic společného. "Naopak, oni sledovali mě," říkal dříve. Minulý týden odmítl kauzu komentovat. "Odmítám se s vámi bavit," řekl.

Bárta i Mlejnský se znají delší dobu. Mlejnský loni v říjnu potvrdil, že se spřátelili ještě v době, kdy on měl jednu svou firmu v Praze 1. "Jeho agentura hlídala dům jedné mé dřívější firmy. Pan Bárta se tam přišel osobně představit, protože nás vyhodnotil jako důležitého zákazníka," řekl Mlejnský.

Za Mlejnského dostala firma ABL od Prahy 11 šest zakázek. Dohromady za to do konce loňského listopadu dostala téměř 31 milionů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz