Za sledování politiků si lidé z ABL účtovali desítky tisíc. Bárta stále mlčí

  9:23aktualizováno  9:23
Špehování politiků ODS z Prahy 11, za kterým stáli lidé z bezpečnostní agentury ABL, vyšlo za čtvrt roku na více než 227 tisíc korun. Vyplývá to z nových důkazů, které se podařilo získat MF DNES. Ministr dopravy Vít Bárta, kterému v té době firma patřila, odmítá cokoli vysvětlovat.

Ministr dopravy Vít Bárta kauzu odmítá komentovat. Vysvětlení po něm žádá i premiér Petr Nečas. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

MF DNES shromáždila po třech měsících pátrání 280 fotografií ze sledování, 50 souborů uložených ve formátu PDF, 54 záznamů z videokamer, 25 psaných dokumentů a také e-maily firmy ABL. Jsou na nich údaje o sledování touto agenturou.

Před třemi měsíci, kdy MF DNES o sledování informovala poprvé, Bárta vše označil za lež. Po zveřejnění nových důkazů odmítá cokoli vysvětlovat. Teď ho premiér Petr Nečas vyzval, aby kauzu vysvětlil veřejnosti.

Špehování vyšlo na 227 tisíc

MF DNES má přitom další důkaz. Jde o vyúčtování detektivů ABL, kolik část tajné akce v roce 2007 stála. Z interního dokumentu firmy vyplývá, že špehování jen za první čtvrtletí roku 2007 přišlo na 227 414 korun.
Ze stovek fotografií a e-mailů je zřejmé, že akci řídil detektiv ABL Pavel Pertlíček a zprávy ze sledování zasílal svým nadřízeným. (více o Perlíčkově úloze čtěte zde)

A teď je jasné i to, kolik ABL do akce investovala peněz. Pokud jde o bývalou starostku Prahy 11 a dnes šéfku hlavní kanceláře ODS Martu Šorfovou, kterou podle zprávy ABL detektivové sledovali 10. ledna 2007, na akci pracovalo celkem šest lidí. A jednodenní špehování vyšlo na 22 750 korun.

Podívejte se, jak Jiří Paroubek komentuje majetkové poměry Víta Bárty:

Detektivové si podle interního materiálu vyúčtovali také pátrání po tom, co Šorfová dělala v minulosti. Ve formuláři vyúčtování to v kolonce "činnost" nazvali jako "Marta – profesní minulost" a v kolonce "celkem Kč" uvedli, že to stálo 3 500 korun.

A když při sledování Marty Šorfové zjistili, že se v ten den před svým domem sešla s jistým a pro ně neznámým mužem, museli si prověřit poznávací značku auta, v němž za Šorfovou přijel. "Marta – lustrace SPZ. Cena: 4 000 Kč," píše se ve finanční zprávě.

Když si vezmeme do ruky celou osmistránkovou zprávu o sledování Šorfové, vidíme v ní vyfoceného muže, jak mluví se Šorfovou, a pod tím je údaj: "Muž pak odešel k zaparkovanému vozidlu Mercedes značky AKR." (Ve zprávě je uvedena celá poznávací značka). Tu si pak detektivové podle zprávy o sledování lustrovali a zjistili, kdo je jeho majitelem.

"Šimůnek – bedna. 15 tisíc korun"

Takovéto lustrování údajů je nelegální. Policista, který je z databáze vynesl, může být trestně stíhán. To, že detektivové ABL získávali osobní údaje o lidech z policejních databází, potvrdila i bývalá manželka detektiva ABL Pavla Pertlíčka, který podle dokumentů sledování řídil.

"Vím, že za to platili policistům dva tisíce korun. To, co za to pak vyúčtovali ABL navíc, byl pro ně zisk," řekla Marcela Pertlíčková.

MF DNES zveřejnila tento týden také Pertlíčkův e-mail, který posílal 14. února 2007 svým kolegům v ABL a prosil je, aby vyfotili okolí domu bývalého politika ODS z Prahy 11 Jana Šimůnka.

"Aby bylo zřejmé, jestli se tam dá umístit komora," napsal Pertlíček.

Komora je slangové označení pro skrytou kameru, která se dá do zadní části auta a to se pak přistaví před dům, který je potřeba monitorovat. Ve vyúčtování to pak detektiv ABL nazýval jiným kódovým označením: bedna. A ve zprávě napsal: "Šimůnek – bedna. 15 tisíc korun."

Ministr Bárta tento týden oznámil, že případ už nebude komentovat. Na dotaz, zda by nebylo lepší říct, kdo si sledování politiků u jeho firmy objednal, už nereagoval.

Marta Šorfová je přesvědčena, že zakázka musela přijít od někoho z pražské ODS, kdo si nepřál, aby v budoucnu ovlivňovala rozhodování nového vedení radnice. Od konce roku 2006 začal Praze 11 vládnout Dalibor Mlejnský (ODS), velmi dobrý známý Víta Bárty.

Mlejnský se od sledování kolegů distancoval.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz