Zeman na Hradě ocenil piloty RAF, Duku, Valtra Komárka i Hůlku

  19:54aktualizováno  21:23
Prezident Miloš Zeman při příležitosti oslav 28. října ocenil Řádem bílého lva čtyři veterány druhé světové války, Dominika Duku a Güntera Verheugena. Mezi oceněnými je i Valtr Komárek a zpěvák Daniel Hůlka. Zeman v projevu zdůraznil význam tradice a kořenů.

Zeman v projevu zdůraznil význam tradice a kořenů. V této souvislosti připomněl úlohu legií při vzniku nezávislého Československa. „Nezávislost a svoboda se udržují ozbrojenou silou,“ uvedl prezident.

PŘEHLEDNĚ: Kdo dostal od Zemana medaili

Za druhý kořen tradice označil sokolské hnutí, dalším je podle něj odboj proti nacismu. Po těchto slovech se obrátil na generálporučíka Jaroslava Klemeše, posledního žijícího výsadkáře, který byl do Československa poslán z Velké Británie. „Obdivuji, že v 94 letech je stále pln zdraví a životní svěžesti,“ prohlásil Zeman směrem k veteránovi, kterému udělil Řád bílého lva.

Řád bílého lva dostal také pilot RAF a plukovník ve výslužbě Alois Dubec, nejvyšší ocenění za bojovou činnost dostali in memoriam letecký maršál RAF Karel Janoušek a nejúspěšnější československý pilot ve službách britského letectva Karel Kuttelwascher.

Fotogalerie

Arcibiskup Dominik Duka, s nímž Zeman podepsal majetkové vyrovnání Hradu a církve, a bývalý eurokomisař Günter Verheugen dostali Řád bílého lva za zásluhy ve prospěch České republiky. Verheugen za Evropskou komisi vedl rozhovory o vstupu Česka a dalších nových členů do EU.

Valtra Komárka, který dostal řád TGM, označil Zeman za jednoho ze strůjců sametové revoluce. „Říká se, že revoluce požírá své děti. Někdy je to ještě horší: Revoluce na své děti zapomíná,“ připomněl Zeman levicového politika, který před třemi lety zemřel.

Prezident ocenil i zpěváka Daniela Hůlku, herce Jana Kačera, režiséra Juraje Jakubiska či ekonoma Petra Robejška. Medaili Za hrdinství dostal Jiří Nesázal, který se loni postavil šílenému střelci v uherskobrodské restauraci Družba.

Zeman v projevu citoval Edvarda Beneše či Johna Fitzgeralda Kennedyho a jaho slavný výrok „Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro svoji zem.“ „Všichni dnes vyznamenaní své zemi různým způsobem a v různých profesích pomohli,“ dodal prezident. O sporu kolem neocenění Jiřího Bradyho se nezmínil.

Mezi hosty byl premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr vnitra Milan Chovanec. Přišel i Zemanův předchůdce Václav Klaus. Na slavnostním udílení ale nedorazila řada osobností, které obvykle na Hrad 28. října chodí. Účast na slavnosti odmítli například rektoři vysokých škol, protože Miloš Zeman některé z nich nepozval. Kvůli kauze Jiřího Bradyho odřekla účast i část politiků.

Nepřišli lidovci, ODS či TOP 09 (více čtete zde). Většina z nich se chystala na shromáždění svolané místopředsedou Sněmovny Petrem Gazdíkem od 18:30 na pražské Staroměstské náměstí (více o průběhu akce čtěte zde).

Vladislavský sál přesto byl plný. Volná místa však zřejmě zaplnil placený komparz. Podle deníku Aktuálně.cz totiž Zemanovi úředníci svolali do sálu hradní kustodky, které obvykle hlídají hradní výstavy. Za tříhodinovou „práci“ měli dostat podle deníku dokonce dostat zaplaceno. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček informace odmítl.

Během udílení vyznamenání dorazilo před Hrad několik stovek lidí, kteří se předtím účastnili alternativních oslav státního svátku na Staroměstském náměstí. Skandovali hesla jako „Miloše do koše“ nebo „Ruský šváb“ a Zemanovi symbolicky udělili „Řád východního větru“.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Už jen zítra. Ve středu se uzavřou seznamy voličů do Europarlamentu

Ilustrační snímek

Volby do evropského parlamentu se v Česku konají 24. - 25. května. S voličským průkazem můžete volit, i když nebudete v...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Radní za ANO šířil pomluvy o šéfovi STAN. Teď tvrdí, že o ničem neví

První místopředseda STAN Vít Rakušan

Středočeský radní za hnutí ANO Martin Herman se před loňskými komunálními volbami pokusil neobvyklým způsobem zaútočit...

Najdete na iDNES.cz