Zeman na Hradě ocenil piloty RAF, Duku, Valtra Komárka i Hůlku

  19:54aktualizováno  21:23
Prezident Miloš Zeman při příležitosti oslav 28. října ocenil Řádem bílého lva čtyři veterány druhé světové války, Dominika Duku a Güntera Verheugena. Mezi oceněnými je i Valtr Komárek a zpěvák Daniel Hůlka. Zeman v projevu zdůraznil význam tradice a kořenů.

Zeman v projevu zdůraznil význam tradice a kořenů. V této souvislosti připomněl úlohu legií při vzniku nezávislého Československa. „Nezávislost a svoboda se udržují ozbrojenou silou,“ uvedl prezident.

PŘEHLEDNĚ: Kdo dostal od Zemana medaili

Za druhý kořen tradice označil sokolské hnutí, dalším je podle něj odboj proti nacismu. Po těchto slovech se obrátil na generálporučíka Jaroslava Klemeše, posledního žijícího výsadkáře, který byl do Československa poslán z Velké Británie. „Obdivuji, že v 94 letech je stále pln zdraví a životní svěžesti,“ prohlásil Zeman směrem k veteránovi, kterému udělil Řád bílého lva.

Řád bílého lva dostal také pilot RAF a plukovník ve výslužbě Alois Dubec, nejvyšší ocenění za bojovou činnost dostali in memoriam letecký maršál RAF Karel Janoušek a nejúspěšnější československý pilot ve službách britského letectva Karel Kuttelwascher.

Fotogalerie

Arcibiskup Dominik Duka, s nímž Zeman podepsal majetkové vyrovnání Hradu a církve, a bývalý eurokomisař Günter Verheugen dostali Řád bílého lva za zásluhy ve prospěch České republiky. Verheugen za Evropskou komisi vedl rozhovory o vstupu Česka a dalších nových členů do EU.

Valtra Komárka, který dostal řád TGM, označil Zeman za jednoho ze strůjců sametové revoluce. „Říká se, že revoluce požírá své děti. Někdy je to ještě horší: Revoluce na své děti zapomíná,“ připomněl Zeman levicového politika, který před třemi lety zemřel.

Prezident ocenil i zpěváka Daniela Hůlku, herce Jana Kačera, režiséra Juraje Jakubiska či ekonoma Petra Robejška. Medaili Za hrdinství dostal Jiří Nesázal, který se loni postavil šílenému střelci v uherskobrodské restauraci Družba.

Zeman v projevu citoval Edvarda Beneše či Johna Fitzgeralda Kennedyho a jaho slavný výrok „Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co ty můžeš udělat pro svoji zem.“ „Všichni dnes vyznamenaní své zemi různým způsobem a v různých profesích pomohli,“ dodal prezident. O sporu kolem neocenění Jiřího Bradyho se nezmínil.

Mezi hosty byl premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr vnitra Milan Chovanec. Přišel i Zemanův předchůdce Václav Klaus. Na slavnostním udílení ale nedorazila řada osobností, které obvykle na Hrad 28. října chodí. Účast na slavnosti odmítli například rektoři vysokých škol, protože Miloš Zeman některé z nich nepozval. Kvůli kauze Jiřího Bradyho odřekla účast i část politiků.

Nepřišli lidovci, ODS či TOP 09 (více čtete zde). Většina z nich se chystala na shromáždění svolané místopředsedou Sněmovny Petrem Gazdíkem od 18:30 na pražské Staroměstské náměstí (více o průběhu akce čtěte zde).

Vladislavský sál přesto byl plný. Volná místa však zřejmě zaplnil placený komparz. Podle deníku Aktuálně.cz totiž Zemanovi úředníci svolali do sálu hradní kustodky, které obvykle hlídají hradní výstavy. Za tříhodinovou „práci“ měli dostat podle deníku dokonce dostat zaplaceno. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček informace odmítl.

Během udílení vyznamenání dorazilo před Hrad několik stovek lidí, kteří se předtím účastnili alternativních oslav státního svátku na Staroměstském náměstí. Skandovali hesla jako „Miloše do koše“ nebo „Ruský šváb“ a Zemanovi symbolicky udělili „Řád východního větru“.

Křišťálová Lupa 2016
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Pražané chtějí dokončený okruh a novou trasu metra, zjistil průzkum

Pražský okruh (ilustrační snímek)

Ve výstavbě dopravní infrastruktury je pro metropoli prioritou především dokončení velkého i městského okruhu. Podle...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Najdete na iDNES.cz