Kauza Feri může koalici SPOLU ubrat i 4 procenta, říká politolog Kubáček

  • 109
Jak dopadne čtvrteční hlasování o nedůvěře vládě je nyní již jasné. Podle politologa Jana Kubáčka se opoziční strany nyní chytly do vlastní pasti. "Voličům neposlali žádný vzkaz," řekl v Rozstřelu. Dále uvedl, že Babiš má šanci vrátit se k vyšším preferencím a mluvil také o tom, že konec Dominika Feriho oslabil stranu TOP 09.

Podle Kubáčka se v souvislosti s vyslovením nedůvěry vládě naplnily jeho předpoklady. „Komunisté si nepotrpí na dělení a revolty opozičníků,“ uvedl a dodal, že opoziční strany se chytly do vlastní pasti. Voličům podle něj dostatečně nevysvětlily, proč se nedůvěra má vyslovit. Popsal, že od nich čekal pozitivní program o tom, co by následovalo poté, co by případně premiér Andrej Babiš padl. 

„Teď co řeknou? My jsme nechtěli Andreje Babiše, byla to nutnost. Z toho si váhavý volič odnese, že si zaděláváme na další problémy,“ popsal. 

Podle politologa by byl problém, kdyby nakonec Česko vládu bez důvěry mělo. „Byla by dvojnásobně slabá,“ popsal s tím, že po volbách by tady mohla ještě nějakou dobu vládnout, než by došlo k případnému předání moci. 

Babiš může snížit náskok opozice

Pokud by podle něj nepřišel koronavir, mohla by premiérovo hnutí ANO mít nadále vůdčí postavení. „Pokud by nedošlo k blamáži a ztracení orientace, tak si dovedu představit, že Babiš by byl kolem 28 až 30 procent. Je to ale i o opozici,“ dodal. 

Babišova vláda si udržela důvěru. Pomohli jí komunisté, opustili jednání

Premiér má podle Kubáčka šanci náskok opozičních stran před volbami o něco snížit. „Na 25 procent se dokáže vrátit, pokud bude ofenzivní a bude nastolovat témata,“ uvažuje politolog s tím, že bude muset přijít s tématy, která řeší budoucnost země po podzimu a zhodnotit co fungovalo a nefungovalo v posledním roce. Tím tak utvrdí své pevné jádro a zároveň přesvědčí i ty váhavé voliče.

Nadcházející sněmovny volby budou podle Kubáčka dramatické. A to pro každý politický subjekt. Ukazuje se totiž, že kontaktní kampaň s voliči je nutná a potřebná. Nyní se to například vyplácí hnutí Přísaha Roberta Šlachty. 

Problém například můžeme mít koalice SPOLU. „Petr Fiala má problém s vlastními straníky, a tak vsadil na další koaliční strany,“ popsal s tím, že ovšem někteří voliči mají pak problém například s TOP 09, jiní zase s ODS. Podle něj bude šéf ODS v následujících měsících i po volbách pod velkým tlakem, aby tři subjekty udržel spolu a po volbách si s nimi ujasnil jasnou strategii. 

TOP 09 a Dominik Feri

Politolog se krátce zastavil i o kauzy Dominika Feriho. Ten se vzdal svého mandátu poslance a není členem TOP 09 poté, co média zveřejnila svědectví několika dívek, které měl zneužít. Podle Kubáčka to bude pro TOP 09 problém, část voličů nyní zůstane doma a volit nebude, část jim převezmou Piráti. 

Poslanci pěti stran požádali o schůzi k nedůvěře vládě. Bude ve čtvrtek

„Potenciál mohl být 3 až 4 procenta. Tohle je skupina, kterou byste oslovoval až v září. Je to skupina, kterou můžete ale dobře oslovovat v létě,“ popsal s tím, že právě s mladými generacemi se o politice můžete bavit méně formálně, například u piva, nebo u bazénu.

Hlasování o nedůvěře

Poslanci pěti parlamentních stran (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN) požádali o schůzi k nedůvěře vládě Andreje Babiše. Ta se koná od čtvrtečních devíti hodin. 

Stejně jako tomu bylo už při předchozích pokusech, bude vláda spoléhat na pomoc komunistů, kteří v dubnu vypověděli dohodu o toleranci s hnutím ANO. Komunisté se nakonec domluvili, že odejdou ze sálu. 

Podle premiéra Andreje Babiše je hlasování o nedůvěře zbytečnou kampaní. „Myslím si, že je zbytečné dělat to čtyři měsíce před volbami. Opozice si bude dělat kampaň,“ řekl k tomu premiér po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, který mu již dříve slíbil, že ho stejně nechá dovládnout do voleb, i kdyby mu byla vyslovena nedůvěra.

Poslanci pěti stran požádali o schůzi k nedůvěře vládě. Bude ve čtvrtek

K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 podpisů. Pro vyslovení nedůvěry je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců. 

,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Video