Gazdík: Než Zemanova úřednická vláda, budeme radši pro nové volby

  10:47aktualizováno  10:47
Vznik úřednické vlády, pokud by ji prosazoval prezident Miloš Zeman, by TOP 09 nepřipustila. "Jestliže se nepodaří v řádu dnů sestavit koalici, tak jsme pro co nejrychlejší rozpuštění Sněmovny," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 a starostů Petr Gazdík. Jeho strana by pak rozpuštění Sněmovny podpořila spolu s opozicí.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. | foto:  František Vlček, MAFRA

Kolik času má podle vás vládní koalice, aby se ukázalo, zda má šanci sestavit vládu, která by získala důvěru Sněmovny?
Je to v řádu dnů, maximálně týdne. V případě, že to do týdne nebude jasné a nebude jasné, jak se k tomu staví prezident Zeman, je určitě vhodné vyjednávat s opozicí o rozpuštění Sněmovny.

Vy byste jako TOP 09 opravdu byli ochotni být pro předčasné volby?
Určitě ano. Pro nás nejhorší, co může nastat, je agónie. Kdyby tady týdny a nedejbože měsíce byly pokusy o sestavení vlády, pak by se to třeba ani nepovedlo, byly by stejně volby a po nich vyjednávání, tak by třeba půl roku nebyla stabilní vláda a Česká republika je ve velmi těžkém období. Vláda musí řešit obnovu země po povodních, dojednávají se ty nejkritičtější věci s Evropskou unií na příštích šest let, dokončuje se rekodifikace občanského zákoníku a je zásadní nejistota, jestli bude platit. Jsme v období, kdy nám mezinárodní instituce doporučují, aby přestalo to škrcení ekonomiky a ministerstvo financí odsouhlasilo, že zvýší investice do ekonomiky. Prostě to všechno jsou věci, které musí dělat vláda s jasným mandátem.

Pád Nečasovy vlády

Tak jste mi pojmenoval agendu do května příštího roku, do termínu řádných voleb, pokud vláda vznikne. Budete o tom vy osobně nebo někdo z TOP 09 jednat s prezidentem Zemanem?
Zatím jsme pozvání od prezidenta neobdrželi. Já s Milošem Zemanem jednám rád a velmi rád s ním budu vyjednávat i o této věci.

Petr Nečas ještě před tím, než dal demisi, po návštěvě v Lánech u prezidenta řekl, že si prezident nepřeje předčasné volby. Místopředseda ČSSD Michal Hašek se nad tím podivil. To by bylo dost zásadní, pokud to tak prezident vidí.
Je to vyjádření pana bývalého premiéra. Pan prezident zatím nic takového neřekl. Pokud ano, otázka je, jakou vládu má pan prezident na mysli. On může mít na mysli úřednickou vládu a s tou tady máme všichni velmi špatné zkušenosti. Úřednické vlády bývají populární, protože nedělají téměř nic, nepřijímají zásadní politická rozhodnutí a třeba nastavení evropských fondů pro příští plánovací období je zásadní politické rozhodnutí, jak ty fondy mají vypadat.

Úřednické vládě bychom důvěru nedali

Pokud by prezident zvolil variantu úřednické vlády a pověřil by například někoho ze svého okolí, kancléře Mynáře, nebo exministra Pecinu, který hodlá spolupracovat se stranou SPOZ, prostě někoho, na koho by ukázal, vy byste takové vládě důvěru nedal?
My bychom takové vládě důvěru nedali. Obecně je sice samozřejmě důležité, jak by vláda vypadala, ale my si úřednickou vládu nepřejeme a nepodpořili bychom ji.

Znáte ale limity dané ústavou, že by taková vláda mohla klidně i bez důvěry fungovat až do termínu řádných voleb, protože naše ústava není striktní v termínech a netlačí prezidenta k tomu, aby jmenoval rychle vládu jinou, kdyby jeho první pokus nevyšel? Jeho vláda by pak rozhodovala alespoň o věcech, které může udělat jen na vládní úrovni, i když v parlamentu by neměla sílu.
Ano, ale v našem plánu, jak situaci vyřešit a který jsme představili i našim koaličním partnerům, je, že jestliže se nepodaří v řádu dnů sestavit koalici ve Sněmovně, tak jsme pro co nejrychlejší rozpuštění Sněmovny.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 a

Předseda hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 a

Ulevilo se vám hodně, když Petr Nečas oznámil, že rezignuje, a pak to i udělal?
Mně se ulevilo už v momentě, to bylo někdy v pátek odpoledne, když jsem si přečetl to obvinění, úryvky v médiích z odposlechů, a dospěl jsem k tomu, aniž bych věděl, co udělají spolustraníci, že bych pro vládu Petra Nečase už nemohl zvednout ruku. Věřil bych sice ministrům, ale nevěřil bych premiérovi. Ulevilo se mi, protože jsem věděl, že při hlasování o nedůvěře vláda můj hlas nedostane a musí skončit.

ODS nemá morální nárok na premiéra, je to naše dobrá vůle

I když to bude prezident Zeman, kdo rozhoduje o příštím premiérovi, ODS se k tomu postavila tak, že je to ona, kdo má mít příštího premiéra.
Upřímně řečeno ODS nemá žádný morální nárok na premiéra. Nevyhrála volby, měla premiéra Petra Nečase z naší vůle, a poté co přivedla vládu k velkému skandálu, kde hrají hlavní roli bývalí poslanci nebo členové ODS, a premiérova nejbližší spolupracovnice, tak ODS nemá morální nárok na premiéra. My jsme ale projevili dobrou vůli a ODS ten post nabídli. Věřím, že co nejdříve místo toho, aby se hádali uvnitř, nám sdělí jméno kandidáta, který bude stmelovat poslance, bude mít důvěru poslanců a který bude velmi akceschopný.

Mohl by být takovou osobou úřadující předseda ODS Martin Kuba?
Nebudu se k tomu vyjadřovat.

Fotogalerie

Máte problém s tím, že má blízko ke "knížeti z Hluboké" Pavlu Dlouhému, který bývá řazen mezi takzvané kmotry ODS?
Očekáváme návrh ODS a věřím, že bude ve svém návrhu soudná.

Jaká kritéria musí ten kandidát ODS splňovat?
Musí velmi dobře znát prostředí Sněmovny. Měla by za ním stát většina Sněmovny a měl by to být člověk, který stmeluje a ne rozděluje.

Vy jste podle Práva naznačil, že by kritéria na premiéra splňovali třeba ministři Zbyněk Stanjura, Petr Fiala a Pavel Blažek, šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová či exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Koho z nich dáváte na první místo?
Ještě bych zmínil ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Například tito lidé by kritéria, jak by měl vypadat příští premiér, splňovali.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz