Gazdík: Než Zemanova úřednická vláda, budeme radši pro nové volby

  10:47aktualizováno  10:47
Vznik úřednické vlády, pokud by ji prosazoval prezident Miloš Zeman, by TOP 09 nepřipustila. "Jestliže se nepodaří v řádu dnů sestavit koalici, tak jsme pro co nejrychlejší rozpuštění Sněmovny," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 a starostů Petr Gazdík. Jeho strana by pak rozpuštění Sněmovny podpořila spolu s opozicí.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. | foto:  František Vlček, MAFRA

Kolik času má podle vás vládní koalice, aby se ukázalo, zda má šanci sestavit vládu, která by získala důvěru Sněmovny?
Je to v řádu dnů, maximálně týdne. V případě, že to do týdne nebude jasné a nebude jasné, jak se k tomu staví prezident Zeman, je určitě vhodné vyjednávat s opozicí o rozpuštění Sněmovny.

Vy byste jako TOP 09 opravdu byli ochotni být pro předčasné volby?
Určitě ano. Pro nás nejhorší, co může nastat, je agónie. Kdyby tady týdny a nedejbože měsíce byly pokusy o sestavení vlády, pak by se to třeba ani nepovedlo, byly by stejně volby a po nich vyjednávání, tak by třeba půl roku nebyla stabilní vláda a Česká republika je ve velmi těžkém období. Vláda musí řešit obnovu země po povodních, dojednávají se ty nejkritičtější věci s Evropskou unií na příštích šest let, dokončuje se rekodifikace občanského zákoníku a je zásadní nejistota, jestli bude platit. Jsme v období, kdy nám mezinárodní instituce doporučují, aby přestalo to škrcení ekonomiky a ministerstvo financí odsouhlasilo, že zvýší investice do ekonomiky. Prostě to všechno jsou věci, které musí dělat vláda s jasným mandátem.

Pád Nečasovy vlády

Tak jste mi pojmenoval agendu do května příštího roku, do termínu řádných voleb, pokud vláda vznikne. Budete o tom vy osobně nebo někdo z TOP 09 jednat s prezidentem Zemanem?
Zatím jsme pozvání od prezidenta neobdrželi. Já s Milošem Zemanem jednám rád a velmi rád s ním budu vyjednávat i o této věci.

Petr Nečas ještě před tím, než dal demisi, po návštěvě v Lánech u prezidenta řekl, že si prezident nepřeje předčasné volby. Místopředseda ČSSD Michal Hašek se nad tím podivil. To by bylo dost zásadní, pokud to tak prezident vidí.
Je to vyjádření pana bývalého premiéra. Pan prezident zatím nic takového neřekl. Pokud ano, otázka je, jakou vládu má pan prezident na mysli. On může mít na mysli úřednickou vládu a s tou tady máme všichni velmi špatné zkušenosti. Úřednické vlády bývají populární, protože nedělají téměř nic, nepřijímají zásadní politická rozhodnutí a třeba nastavení evropských fondů pro příští plánovací období je zásadní politické rozhodnutí, jak ty fondy mají vypadat.

Úřednické vládě bychom důvěru nedali

Pokud by prezident zvolil variantu úřednické vlády a pověřil by například někoho ze svého okolí, kancléře Mynáře, nebo exministra Pecinu, který hodlá spolupracovat se stranou SPOZ, prostě někoho, na koho by ukázal, vy byste takové vládě důvěru nedal?
My bychom takové vládě důvěru nedali. Obecně je sice samozřejmě důležité, jak by vláda vypadala, ale my si úřednickou vládu nepřejeme a nepodpořili bychom ji.

Znáte ale limity dané ústavou, že by taková vláda mohla klidně i bez důvěry fungovat až do termínu řádných voleb, protože naše ústava není striktní v termínech a netlačí prezidenta k tomu, aby jmenoval rychle vládu jinou, kdyby jeho první pokus nevyšel? Jeho vláda by pak rozhodovala alespoň o věcech, které může udělat jen na vládní úrovni, i když v parlamentu by neměla sílu.
Ano, ale v našem plánu, jak situaci vyřešit a který jsme představili i našim koaličním partnerům, je, že jestliže se nepodaří v řádu dnů sestavit koalici ve Sněmovně, tak jsme pro co nejrychlejší rozpuštění Sněmovny.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 a

Předseda hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslaneckého klubu TOP 09 a

Ulevilo se vám hodně, když Petr Nečas oznámil, že rezignuje, a pak to i udělal?
Mně se ulevilo už v momentě, to bylo někdy v pátek odpoledne, když jsem si přečetl to obvinění, úryvky v médiích z odposlechů, a dospěl jsem k tomu, aniž bych věděl, co udělají spolustraníci, že bych pro vládu Petra Nečase už nemohl zvednout ruku. Věřil bych sice ministrům, ale nevěřil bych premiérovi. Ulevilo se mi, protože jsem věděl, že při hlasování o nedůvěře vláda můj hlas nedostane a musí skončit.

ODS nemá morální nárok na premiéra, je to naše dobrá vůle

I když to bude prezident Zeman, kdo rozhoduje o příštím premiérovi, ODS se k tomu postavila tak, že je to ona, kdo má mít příštího premiéra.
Upřímně řečeno ODS nemá žádný morální nárok na premiéra. Nevyhrála volby, měla premiéra Petra Nečase z naší vůle, a poté co přivedla vládu k velkému skandálu, kde hrají hlavní roli bývalí poslanci nebo členové ODS, a premiérova nejbližší spolupracovnice, tak ODS nemá morální nárok na premiéra. My jsme ale projevili dobrou vůli a ODS ten post nabídli. Věřím, že co nejdříve místo toho, aby se hádali uvnitř, nám sdělí jméno kandidáta, který bude stmelovat poslance, bude mít důvěru poslanců a který bude velmi akceschopný.

Mohl by být takovou osobou úřadující předseda ODS Martin Kuba?
Nebudu se k tomu vyjadřovat.

Fotogalerie

Máte problém s tím, že má blízko ke "knížeti z Hluboké" Pavlu Dlouhému, který bývá řazen mezi takzvané kmotry ODS?
Očekáváme návrh ODS a věřím, že bude ve svém návrhu soudná.

Jaká kritéria musí ten kandidát ODS splňovat?
Musí velmi dobře znát prostředí Sněmovny. Měla by za ním stát většina Sněmovny a měl by to být člověk, který stmeluje a ne rozděluje.

Vy jste podle Práva naznačil, že by kritéria na premiéra splňovali třeba ministři Zbyněk Stanjura, Petr Fiala a Pavel Blažek, šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová či exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Koho z nich dáváte na první místo?
Ještě bych zmínil ministra životního prostředí Tomáše Chalupu. Například tito lidé by kritéria, jak by měl vypadat příští premiér, splňovali.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Z organizovaného silvestra zbylo pár hodin, půlnoc v Brně bude neřízená

Z plánu slavit letos v centru Brna silvestra bez petard, za to s velkolepou organizovanou show, zbyl jenom krátký test....

Ivana Gottová poděkovala prezidentu Zemanovi za pohřeb manžela Karla

Ivana Gottová v dopise adresovaném prezidentu Miloši Zemanovi děkuje za organizaci pohřbu se státními poctami jejího...

Stávkovat budeme, dokud rektor Zima neodstoupí, řekli studenti v Rozstřelu

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz