Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Na pivo do hospody? Jednou týdně by člověk zašel na PCR test, říká Hamáček

Čekání před restauracemi kvůli kontrolám negativních testů bude podle ministra vnitra Jana Hamáčka cena za to, až se restaurace otevřou. Argumentuje, že třeba Izrael to má takto nastaveno. „Jednou týdně by člověk zašel na PCR test a potom měl na týden v uvozovkách pokoj,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Hamáček, který v pátek obhajuje post šéfa ČSSD.

Jan Hamáček na jednání a tiskové konferenci ministerstva vnitra. (8. dubna 2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Příští týden se vrátí první děti do školy a otevřou se obchody s dětským oblečení i obuví. Kdy skončí takový nesmysl, že musíte mít roušku, když jdete po ulici v obci naprosto sám a evidentně nikoho neohrožujete?
Nevím, jestli je to nesmysl. Funguje to v celé řadě evropských států. Z mého pohledu to smysl má. Z mého pohledu je smysluplnější nasadit respirátor jednou, když opouštíte domov, a sundat ho, když se vrátíte, než ho pořád nasazovat, kdykoli se k vám někdo přiblíží. Za prvé je to nepohodlné a za druhé dotýkat se respirátoru často z vnější strany není věc, která je hygienická a která není rizikem pro šíření epidemie.

Respirátor nosím, i když nikoho nepotkám

Vy chodíte s respirátorem pořád, i když jdete po ulici úplně sám?
Ano, já když chodím venčit psa, tak si vezmu doma respirátor, nasadím si ho, a když se vrátím, tak si ho sundám. A nepotkávám lidi.

To je mimochodem jedna věc, kterou vám Sněmovna svým usnesením nařídila zrušit a hlasovali pro to poslanci s výjimkou dvou stran - ANO a ČSSD. Jinak se všichni ostatní shodli, že to máte zrušit. Jako váhu mají vlastně usnesení parlamentu pro vládu?
Platí, že vláda je odpovědná parlamentu, ale rozhodně to není tak, že by vládla Poslanecká sněmovna formou usnesení. Tak to nefunguje.

Podle návrhu nové tabulky PES by lidé, až se někdy jednou možná otevřou i restaurace, mohli jít do hospody na pivo, ale jen s testem. Budou na to stačit testovací kapacity?
Je to spíš otázka na ministerstvo zdravotnictví. Předpokládám, že když to ministerstvo zdravotnictví navrhuje, tak současně bude schopno zajistit potřebné kapacity.

Určitě se o tom ale bavíte na jednání Ústředního krizového štábu. Vy sám jste nepřemýšlel, jak to bude fungovat? Nebudou tam moci lidé vkročit, dokud neukáží nějakému zaměstnanci u vchodu, který bude vyčleněn jenom na to, buď potvrzení v mobilu o negativním testu, nebo vytištěné na papíře?
Přemýšlel jsem o tom. Je to postup, který volí celá řada států světa. Izrael, který je nám dáván za příklad, to má takto nastaveno. Samozřejmě pokud máme bezpečně otevírat, tak jsou dvě možnosti. Buď to otvírání zbrzdit do doby, než to bude úplně bezpečné, do doby, než bude proočkovaná drtivá většina populace, nebo v rámci otvírání použít fakt, že celá řada lidí bude vakcinovaná, a ti, kteří nebudou očkovaní, budou otestovaní. Pokud vím, platnost PCR testů je kolem týdne, de facto to znamená, že jednou týdně by člověk zašel na PCR test a potom měl na týden, v uvozovkách, pokoj.

Je cesta, jak PCR testy dostat na cenu srovnatelnou s antigenními, říká ministr

A zaplatil si za to 1500 korun. Nebo se budou proplácet i PCR testy? Protože když jdu jako zaměstnanec na antigenní test, antigenní testy jsou hrazené třikrát týdně ze zdravotního pojištění. Ovšem PCR stojí na testovacích místech 1500 korun. To znamená, že když někdo bude chtít chodit do hospody, tak si vlastně zaplatí permanentku za 1500 korun, aby mohl týden chodit do hospody.
Ty PCR testy teď fungují spíše jako konfirmační a musí se dělat po jednom. Pokud by byly nasazeny i na tento účel pro plošné testování, dá se využít takzvaného poolingu, tedy test může probíhat najednou na deseti a více vzorcích, a pak se ta cena velmi snižuje. Když se takto pooluje deset vzorků, tak cena za jeden vzorek je 150 korun a je to cesta, jak PCR testy dostat na cenu srovnatelnou s antigenními.

Na antigenní test, který je nyní třikrát týdně plně hrazen ze zdravotního pojištění, si jít na zahrádku na pivo nebudu moci?
To nevím. Vy jste začal s PCR testy.

Ne, ne, ne. O PCR jste začal mluvit vy, proto jsem řekl, že je lidé nemají hrazené ze zdravotního pojištění a musí si je ne úplně levně zaplatit.
Nastavovat to bude ministerstvo zdravotnictví, ne ministerstvo vnitra.

Myslíte, že nebude lidem vadit, že budou před restauracemi vznikat fronty?
Tak je to cena za otevření těch restaurací.

Je stále ještě reálné, že letošní dovolená v zahraničí se bude týkat i mladší části veřejnosti, když v tu chvíli není moc pravděpodobně, že bude v tu dobu proočkovaná?
Věřím, že se to bude týkat i mladší části veřejnosti, a pokud se veřejnost nestihne proočkovat, tak to prostě bude muset být nahrazeno něčím jiným, buď testy nebo testem na protilátky u lidí, kteří covid prodělali. To je věc, o které se vyjednává.

Řada států EU jedná s Ruskem o Sputniku

Pád ministra Blatného znamená, že se zvýšila pravděpodobnost, že bude do České republiky dovezena vakcína Sputnik V. Říkáte, že ve vládě nepodpoříte, aby byla ta vakcína využita. Nemáte pocit, že to byla podmínka prezidenta, aby byl nový ministr Arenberger vůbec jmenován?
Jsem přesvědčen, že pravděpodobnost dovozu Sputniku V se zvýšila hlavně tím, že probíhá proces schvalování Evropskou lékovou agenturou a současně celá řada států Evropské unie - Německo, Itálie či Rakousko - již s Ruskem vyjednávají o buď dovozu nebo výrobě té vakcíny za předpokladu, že ji EMA schválí. 

Spekulace o nějakém násilném očkování Sputnikem jsou mimo. Tady nikdo nikoho neschválenou vakcínou očkovat nebude. Ta vakcína bez souhlasu EMA nemůže být zařazena do systému očkování. Za mě je to bouře ve sklenici vody. Vnímám názor pana premiéra, který několikrát řekl, že Sputnikem se do doby schválení Evropskou lékovou agenturou očkovat nebude.

Víte, od jakého výrobce bude těch 40 tisíc vakcín, které Česku slíbilo Maďarsko?
To se přiznám, že nevím. Ale rozhodně to nebude Sputnik V ani Sinopharm.

Terčem prezidenta Miloše Zemana je váš soupeř o post šéfa ČSSD, ministr zahraničí Tomáš Petříček. Podržíte ho, pokud ho porazíte, nebo dáte radši přednost dobrým vztahům s prezidentem?
K tomu, co bude po sjezdu, se vyjadřovat nebudu. Nebudu tím ovlivňovat nebo zatěžovat sjezdovou diskusi. Nové vedení sociální demokracie určitě odpoví i na tuto otázku.

A vy jste spokojen se všemi ministry ČSSD jako předseda strany?
Pokud bych měl nějaké výhrady k ministrům za ČSSD, tak bych jim je sdělil.

Pro vaši ČSSD to momentálně nevypadá právě dobře. V posledních volbách do Sněmovny jste ještě měli 7,27 procenta hlasů, o rok později, to už jste byli v menšinové vládě s ANO, jste v senátních volbách uhájili jediné křeslo, v roce 2019 při volbách do Evropského parlamentu to už byla čistá nula a debaklem skončily pro sociální demokracii i loni volby krajské a senátní. Víte už, kde jste udělali jako strana chybu?
Souhlasím s tím, že volby do Evropského parlamentu skončily prohrou sociální demokracie. Rozhodně nesouhlasím s tím, že krajské volby byly debaklem. Pokud se podíváme na procentuální výsledek ČSSD, tak se pohyboval lehce přes 7 procent a odpovídal tehdejší podpoře sociální demokracie na politické scéně. Ty volby nedopadly dobře, ale rozhodně bych nepoužíval slovo debakl.

Nebylo správné rýsovat různé červené linie

Otázka byla, když jsem vám sesumíroval výsledky voleb od roku 2017 doteď, zda jste si vědom nějaké chyby, kterou strana udělala?
Jsem si vědom jen jedné chyby. Podcenil, respektive nedocenil jsem ten fakt, že když se strana rozhodla v referendu o vstupu do vlády, tak jsem předpokládal, že to většina strany nebo lidé, kteří měli jiný názor, budou akceptovat. Nestalo se. A strana celou dobu, kdy byla ve vládě, trávila diskusí, jestli má ve vládě zůstat či nikoli. 

To samozřejmě mělo vliv i na naše voliče. Můžeme se také bavit o prezentaci sociální demokracie a jejích úspěchů, protože my jsme v té vládě dosáhli hodně, ale deficit je v prezentaci. Určitě nebylo správné rýsovat různé červené linie, které rýsovalo předsednictvo strany v rámci pokusu být ve vládě a současně v té vládě nebýt.

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová, která také kandiduje do čela strany, říká, že ANO vytváří účelové koalice někdy s ODS, někdy s KSČM a SPD, to asi častěji, ale že vliv sociální demokracie je od loňského léta velmi malý. Není to docela trefný popis pozice vaší strany ve vládě?
Nesouhlasím, že vliv sociální demokracie je malý. Odpovídá její politické síle. Na druhou stranu, i přestože máme pouze pět ministrů a 14 poslanců, tak se nám podařilo celou řadu věcí prosadit. Vždy to je otázka nějakého koaličního kompromisu. S tím, co se nám podařilo prosadit, jsem spokojen a věřím, že do voleb se nám ještě podaří prosadit některé věci jako třeba zákon o dostupném bydlení, který je z naší dílny.

Není rozumné si dávat ultimáta

Jednáte o předvolební spolupráci se Zelenými. Poté, co jste pro koalice dvou stran ve Sněmovně schválili nutnost mít 8 procent, jde už spíš o to, zda je vezmete na kandidátky, než o koalici. Jaké postavení  chcete Zeleným nabídnout?
Od začátku to bylo o tom, že by se jednalo o účast Zelených na naší kandidátce. Jednání o koalici nikdy neprobíhala. Nás čeká na sjezdu diskuse i o tomto tématu. Samozřejmě pro tu budoucí spolupráci není úplně přínosem, pokud jedna ze stran dává ultimáta.

Tím asi myslíte, co Zelení řekli na svém sjezdu, a co vám tento týden zopakovali, že ČSSD má vyloučit možnost povolební spolupráce s ANO. Může něco takového na sjezdu sociální demokracie projít?
Není rozumné si dávat ultimáta, jak v politické, tak personální oblasti a za mě říkám, že to může mít vliv na ochotu sociální demokracie tu spolupráci realizovat.

Může to mít vliv na vaši osobní ochotu?
Ano. Pokud si máme některé věci říkat, tak si je máme říkat na jednáních a ne přes média.

Bavíte se už v sociální demokracii o tom, kdo by mohl být příštím prezidentem, případně o tom, kdo by mohl být dobrým kandidátem s podporou ČSSD? Vidíte vy osobně někoho vhodného?
Tuhle debatu nevedeme v rámci ČSSD. Seznam kandidátů ještě úplný není, spíš je to taková spekulace o tom, kdo by kandidovat chtěl. Já za sebe říkám, že z těch kandidátů, o kterých se spekuluje, tak je mi nejblíž Josef Středula.

Babiš: Důkazy jsou přesvědčivé. Bylo by lepší, kdyby Zeman osobně reagoval

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení ministra zahraničí Jakuba...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Česko se rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky dalších lidí

Česko vyhostí většinu zaměstnanců ruského velvyslanectví. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení ministra zahraničí Jakuba...

Napjatým vztahům navzdory. Česko za týden navštíví kontroverzní Noční vlci

Ruský motorkářský klub Noční vlci blízký Vladimiru Putinovi opět projede Slovenskem a Českem. Cestou vítězství, která v...

NATO stojí za Českem. Spojenci odsoudili agresivní ruské akce

Státy NATO vyjádřily Česku plnou podporu a odsuzují narušení české suverenity, uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek....

Porazil Napoleona a osvobodil Evropu. Poté byl český vojevůdce zapomenut

Premium Historik a člen klubu vojenské historie Karel Sáček připomíná, že do našich dějin patří i maršál Karel I. Filip...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...