Devětadvacetiletý Libor se svou o čtyři roky mladší manželkou měli první pochybnosti už v prosinci v porodnici. Nikolka se narodila s váhou 3,30 kilogramu. A druhý den měla 2,65 kilogramu.
"Říkali jsme si: Nezaměnili nám ji? Ale euforie z toho, že máme miminko, způsobila, že jsme se o to nestarali," říká Libor.
Časem ale pochybností přibývalo. Oba rodiče jsou černovlasí a dcera měla blonďaté vlasy.
Nakonec to otci nedalo a nechal si udělat test DNA. Výsledek: dítě skutečně není jeho. Jeho žena si však byla jista - nemohla otěhotnět s nikým jiným. Aby to dokázala, podstoupila test DNA i ona. Výsledek: holčička není její.
"Případem se zabýváme od minulého týdne, kdy se na nás obrátili pracovníci sociálního odboru. Zároveň nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele," potvrdil iDNES.cz ředitel třebíčské nemocnice Petr Mayer.
Případ, na který jako první upozornila TV Prima, tak řeší policie i právníci. "Kdo miminka prohodil, ten by ale měl jít sedět," říká Libor.
Ve stejný den se narodilo pět dětí
Holčička se narodila loni v prosinci. Ve stejný den proběhlo pět porodů. Pro možnou výměnu připadají v úvahu tři holčičky.
Zřizovatel nemocnice, kterým je Krajský úřad Vysočina, už oslovil právnickou firmu, která má pomoci případ vyřešit. "Právníci vaří z vody, protože o podobném případu nemají žádné informace," přiznal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Hájek.
"V každém případě ale budeme respektovat rozhodnutí obou rodičů," odpověděl náměstek na dotaz, zda si rodiče budou muset děti vyměnit, či jaké mají další možnosti. Dodal, že kraj musí počkat, až případ vyšetří policie.
Rodiče by si měli děti vyměnit
Ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová soudí, že případ by se měl řešit na základě Úmluvy o právech dítěte. "V prvé řadě se musí najít biologičtí rodiče se svými dětmi. Zadruhé se musí najít viníci záměny a vyvodit důsledky. Rodiče by se měli domluvit na výměně dětí."
V případě, že by jeden z rodičů s výměnou nesouhlasil, musí se podle ní případu ujmout soud. "Ten se s největší pravděpodobností přikloní ke znění Úmluvy, která zaručuje dítěti právo vyrůstat u biologických rodičů," dodává Baudyšová.
Rodiče vyměněného dítěte prožili šokRodiče malé Nikolky ze Ždárska začali mít podezření na výměnu dítěte už v porodnici. "Hned po porodu nastaly nesrovnalosti ve váze miminka. Váha po narození se totiž neshodovala s váhou, kterou nám nahlásili další den. Přítelkyně ale tvrdila, že je to určitě naše dcera,“ vzpomínal na první pochybnosti devětadvacetiletý Libor.
Po devíti měsících získal jistotu díky testům DNA, které si v půlce března objednal přes internet. "Jarča mi neustále opakovala, že mi byla po celou dobu našeho vztahu věrná. Ale já měl ty výsledky, které mi říkaly, že otcem nejsem. Neuměl jsem si to jinak vysvětlit,“ pokračoval muž. Na výsledky testů DNA teď prý čeká i rodina, u níž by jejich vlastní dcera mohla žít. "Nikolku milujeme, ale moc bychom si přáli najít naši vlastní dcerku. Je to hrozný tlak na psychiku. To, co cítíme, vůbec nejde vyjádřit slovy,“ řekla pětadvacetiletá Jaroslava. "Musel jsem nechat načas i práce. Prostě jsem to nezvládal. Půjde to s námi celý život, na tohle se přece nedá zapomenout,“ dodal její druh. Zdroj: Žďárský deník |