Zoufalství na dálnici. Sedíte a brečíte, vyprávějí manželé o nocích v Polsku

  0:01aktualizováno  0:01
Měla to být vysněná dovolená. Kvůli porouchanému autu se z ní však stal horor. Pětičlenná rodina uvázla na polské dálnici téměř bez peněz a na pomoc čekala téměř tři dny. Přestože událost doprovázely komplikace jako ze špatného vtipu, rodina se nakonec dočkala pomoci a dostala se zpět do Česka.

„Když se každý rok žáci ve škole baví, kde byli o prázdninách, naši kluci vždycky odpovídali, že oni zase nikde. Pokaždé nás přitom prosí, že chtějí vidět moře. Letos jsme si řekli, že jim přání splníme, ani manžel ještě u moře nikdy nebyl,“ vypráví pětatřicetiletá Eva Ševcová z vísky na Náchodsku.

Manželé se třemi syny a psem proto vyrazili před dvěma týdny k moři do Polska. Po třídenním koupání v Baltu ale jejich vysněná dovolená skončila na dálnici, kde zoufalá rodina strávila neuvěřitelné tři dny, než se díky pomoci místních lidí dostala domů.

Fotogalerie

Ševcovi žijí v chátrajícím domku na okraji vesnice, který si před třemi roky koupili za 300 tisíc korun. Kolem stavení pobíhají po udusané hlíně husy a kachny. Rodina je nechová na maso, ale jen tak pro zábavu. „Vždycky jsem chtěl mít kolem sebe zvířata,“ říká Jan Ševc.

Manželé nejdřív uvažovali o zájezdu. „Cestovka ale chce hodně peněz, raději jsme je dali do nových plastových oken a řekli si: V Polsku je přece také moře, tam snad nějak dojedeme, to není tak daleko,“ líčí Eva.

Za třicet tisíc korun koupili sedmimístný Fiat Ulysse. „Na inzerát. Majitel se zaručil, že je v pořádku, a my neměli důvod mu nevěřit,“ zadívá se na auto na dvorku vedle domu. Už má něco za sebou – vzadu popraskaný nabouraný nárazník, místy lakované, přesto s relativně čerstvou technickou kontrolou.

Předminulý pátek vyrazili. Na střeše matrace, v autě lednici, vařič a hromady jídla a pití. Dorazili na parkoviště u kempu ve městě Mezizdroje, odmontovali sedačky, které hodili na střechu, a do auta položili matrace, polštáře a deky.

„Celá dovolená nás vyšla na 2 600 korun, dva tisíce za naftu, šest stovek za pobyt,“ líčí Eva. Pobytem myslí poplatek za parkování na plácku, kde přespávali.

Autobaterii vybila lednice

V pondělí ráno se měli vydat na cestu zpět. Jenže nastal první zádrhel, v autě měli vybitou baterii. Rodina to přisuzovala lednici, kterou měli přes autobaterii zapnutou. Nabít ji pomohli jiní řidiči a cesta se zpožděním začala.

Po pár desítkách kilometrů však zaslechli silné klepání v motoru. Jako když někdo tluče dvěma železnými tyčemi o sebe. Ujeli sotva 80 kilometrů a raději zastavili na pumpě na parkovišti u McDonald’s. Závada: kladka řemenu k alternátoru, který dobíjí baterii, se rozlomila. Evidentně byla už jednou opravovaná a ostatní řidiči, kteří se k bouchajícímu motoru seběhli radit, je od další jízdy zrazovali. Dokonce je strašili, že se jim přestanou točit kola, zablokují se a auto „poletí přes střechu“.

U sebe měli 77 zlotých

Eva Ševcová volala pojišťovně a žádala odtah. Věřila, že ji do Čech dovezou, protože měli připojištění auta do zahraničí. „Jenže jsem se dozvěděla, že pojistka pokrývá jen náklady do 1 500 polských zlotých (9 000 korun) a že zbytek musím doplatit. To ale mělo dělat 35 až 45 tisíc korun. Řekla jsem jim: Kde bych na to vzala? Takové peníze nemám ani doma,“ vypráví. U sebe měli jen 77 zlotých (460 korun), a tak auto stálo.

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Navíc se manželům vybily mobily, a kvůli slabé baterii si je nemohli dobít. Na parkovišti trčeli osm hodin, poprosili řidiče o pomoc, ale bez peněz všichni jen krčili rameny. Padla noc. „Říkala jsem, co tady budeme dělat? To tady máme zůstat přes noc? Opuštěni v autě? Rozhodli jsme se, že pojedeme dál, co to dá,“ vzpomíná Eva.

Vyrazili dál. Po pár kilometrech se rozsvítila kontrolka oznamující, že baterie nedobíjí. Světla začala blednout, přístroje pohasínat a elektronika postupně jednotlivé přístroje odpojovala. Slabě osvětlené auto jedoucí po dálnici padesátkou záhy upoutalo pozornost policistů. Nařídili zajet na odstavnou plochu a tam cesta Ševcových skončila.

Sedíte, brečíte, a čumíte

„Věděla jsem, že to je konec,“ vypráví Eva. Byly dvě hodiny po půlnoci, a rodina tak znovu přeměnila auto na „karavan“. Autosedačky vyházeli na střechu a dovnitř dali matrace, karimatky, rozložili polštáře a deky pro děti. „My jsme spali vepředu, děti vzadu. Jenže stejně spát nešlo, furt jsme přemýšleli, co budeme dělat. A tak jen sedíte, brečíte a čumíte z okna,“ dodává Jan.

Ráno ze zoufalství vybalili deky na protilehlou mez. Jan obcházel jedno auto za druhým a ptal se na pomoc. Dokonce oslovoval i cestáře. Marně. „Řekla jsem, že když už tam máme chcípnout, tak si lehneme alespoň ven, protože v autě bylo nesnesitelné horko. Připadala jsem si jako na poušti, pití nebylo, jídlo docházelo,“ vypráví Eva.

Na odpočívadle strávili dva a půl dne. Dokola se odehrávala jedna a tatáž scéna. Když už u auta označeného výstražnými trojúhelníky a s cedulí „SOS Česká republika“ na střeše někdo zastavil, vzápětí odjel, jakmile se rodina zmínila, že má posledních 77 zlotých a drahý odtah si nemohou dovolit. Najednou zastavil Polák s dodávkou a začal slibovat, že sežene pomoc a postará se, aby se česká rodina dostala z odpočívadla do servisu, zalarmuje policii i ambasádu.

Češi vyvolali v Rakousku poplach kvůli medvědům. Ti tam přitom už roky nežijí

„Odjel s tím, že se vrátí za patnáct minut, maximálně půl hodiny. Když dvě hodiny nejel, už jsem propadala další bezmoci, brečela jsem. Pak přijel i s policií a odtahovkou,“ vypráví.

Rodinu vzal do hotelu, kde je ubytovali, dali jim jídlo a později řekli, že nemají dál nic řešit a pobyt mají zdarma.

Protože oprava auta měla trvat dva týdny, spojila se rodina přes ambasádu s příbuznými. Eva zavolala babičce, ať pošle do Polska peníze přes Western Union. „Jenže babička o berlích by nedokázala dojít to někam odeslat. Díky ambasádě jsme se spojili s mojí matkou a ta slíbila, že sedne do auta, peníze přiveze a nás vezme zpátky do Čech,“ vypráví Eva.

Na pomoc jela babička, skončila v Berlíně

A začala druhá neuvěřitelná část jejich příběhu. Matka vyrazila podél německo-polských hranic na sever, jenže zhruba v polovině cesty jí přestala fungovat externí navigace, protože v jejím autě pro změnu nefungovala elektrická zástrčka a přístroj se vybil. Matka pokračovala podle papírové mapy. „Mělo to trvat pět šest hodin, ale najednou to bylo patnáct a máma nikde. Když jsem jí volala, řekla, že zabloudila a jsou tam kamiony a nápis Berlín. Byla v Německu, vystresovaná a zmatená,“ dodává Eva.

Matka špatně uhnula z dálnice a do Polska přijela až v osm hodin večer. V tu dobu přišel do hotelu za rodinou cizí muž a oznámil jim, že auto se podařilo okamžitě opravit v přepočtu za tři tisíce korun. A že o víc se starat nemají, že to „dobrá duše zaplatila“. V den Janových pětatřicátých narozenin.

Poláci mají Čechy rádi. Památky, zoo i hory jich chtějí přilákat víc

Rodina mohla konečně vyrazit zpět do Čech. Na dálnici však auto znovu zahaprovalo a kontrolky několikrát problikly. „Jak jsem ateista, tak jsem se modlila a říkala: ‚Bože, už ne!‘ Dojeli jsme,“ oddychne si Eva.

Příští rok se chtějí do polského hotelu vrátit a znovu poděkovat. Ovšem jestli se jim podaří našetřit peníze. Kvůli dluhům, které oba mají z mládí, kdy si napůjčovali zhruba tři sta tisíc korun, i proto, že Jan vyrůstal v dětském domově a do startu do života příliš připravený nebyl.

Dluh dnes musejí splácet, Jan pracuje jako kalič ve strojírenské firmě, Eva je v invalidním důchodu a na život celé rodině zbývá měsíčně jen zhruba dvanáct tisíc korun. „Musíme splácet. Když jsme si dluhy nasekali, máme věci oblepené exekutorem, ale na cestu do Polska našetříme,“ říká Eva.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Najdete na iDNES.cz