Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zoufalství na dálnici. Sedíte a brečíte, vyprávějí manželé o nocích v Polsku

  0:01
Měla to být vysněná dovolená. Kvůli porouchanému autu se z ní však stal horor. Pětičlenná rodina uvázla na polské dálnici téměř bez peněz a na pomoc čekala téměř tři dny. Přestože událost doprovázely komplikace jako ze špatného vtipu, rodina se nakonec dočkala pomoci a dostala se zpět do Česka.

„Když se každý rok žáci ve škole baví, kde byli o prázdninách, naši kluci vždycky odpovídali, že oni zase nikde. Pokaždé nás přitom prosí, že chtějí vidět moře. Letos jsme si řekli, že jim přání splníme, ani manžel ještě u moře nikdy nebyl,“ vypráví pětatřicetiletá Eva Ševcová z vísky na Náchodsku.

Manželé se třemi syny a psem proto vyrazili před dvěma týdny k moři do Polska. Po třídenním koupání v Baltu ale jejich vysněná dovolená skončila na dálnici, kde zoufalá rodina strávila neuvěřitelné tři dny, než se díky pomoci místních lidí dostala domů.

Ševcovi žijí v chátrajícím domku na okraji vesnice, který si před třemi roky koupili za 300 tisíc korun. Kolem stavení pobíhají po udusané hlíně husy a kachny. Rodina je nechová na maso, ale jen tak pro zábavu. „Vždycky jsem chtěl mít kolem sebe zvířata,“ říká Jan Ševc.

Manželé nejdřív uvažovali o zájezdu. „Cestovka ale chce hodně peněz, raději jsme je dali do nových plastových oken a řekli si: V Polsku je přece také moře, tam snad nějak dojedeme, to není tak daleko,“ líčí Eva.

Za třicet tisíc korun koupili sedmimístný Fiat Ulysse. „Na inzerát. Majitel se zaručil, že je v pořádku, a my neměli důvod mu nevěřit,“ zadívá se na auto na dvorku vedle domu. Už má něco za sebou – vzadu popraskaný nabouraný nárazník, místy lakované, přesto s relativně čerstvou technickou kontrolou.

Předminulý pátek vyrazili. Na střeše matrace, v autě lednici, vařič a hromady jídla a pití. Dorazili na parkoviště u kempu ve městě Mezizdroje, odmontovali sedačky, které hodili na střechu, a do auta položili matrace, polštáře a deky.

„Celá dovolená nás vyšla na 2 600 korun, dva tisíce za naftu, šest stovek za pobyt,“ líčí Eva. Pobytem myslí poplatek za parkování na plácku, kde přespávali.

Autobaterii vybila lednice

V pondělí ráno se měli vydat na cestu zpět. Jenže nastal první zádrhel, v autě měli vybitou baterii. Rodina to přisuzovala lednici, kterou měli přes autobaterii zapnutou. Nabít ji pomohli jiní řidiči a cesta se zpožděním začala.

Po pár desítkách kilometrů však zaslechli silné klepání v motoru. Jako když někdo tluče dvěma železnými tyčemi o sebe. Ujeli sotva 80 kilometrů a raději zastavili na pumpě na parkovišti u McDonald’s. Závada: kladka řemenu k alternátoru, který dobíjí baterii, se rozlomila. Evidentně byla už jednou opravovaná a ostatní řidiči, kteří se k bouchajícímu motoru seběhli radit, je od další jízdy zrazovali. Dokonce je strašili, že se jim přestanou točit kola, zablokují se a auto „poletí přes střechu“.

U sebe měli 77 zlotých

Eva Ševcová volala pojišťovně a žádala odtah. Věřila, že ji do Čech dovezou, protože měli připojištění auta do zahraničí. „Jenže jsem se dozvěděla, že pojistka pokrývá jen náklady do 1 500 polských zlotých (9 000 korun) a že zbytek musím doplatit. To ale mělo dělat 35 až 45 tisíc korun. Řekla jsem jim: Kde bych na to vzala? Takové peníze nemám ani doma,“ vypráví. U sebe měli jen 77 zlotých (460 korun), a tak auto stálo.

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Navíc se manželům vybily mobily, a kvůli slabé baterii si je nemohli dobít. Na parkovišti trčeli osm hodin, poprosili řidiče o pomoc, ale bez peněz všichni jen krčili rameny. Padla noc. „Říkala jsem, co tady budeme dělat? To tady máme zůstat přes noc? Opuštěni v autě? Rozhodli jsme se, že pojedeme dál, co to dá,“ vzpomíná Eva.

Vyrazili dál. Po pár kilometrech se rozsvítila kontrolka oznamující, že baterie nedobíjí. Světla začala blednout, přístroje pohasínat a elektronika postupně jednotlivé přístroje odpojovala. Slabě osvětlené auto jedoucí po dálnici padesátkou záhy upoutalo pozornost policistů. Nařídili zajet na odstavnou plochu a tam cesta Ševcových skončila.

Sedíte, brečíte, a čumíte

„Věděla jsem, že to je konec,“ vypráví Eva. Byly dvě hodiny po půlnoci, a rodina tak znovu přeměnila auto na „karavan“. Autosedačky vyházeli na střechu a dovnitř dali matrace, karimatky, rozložili polštáře a deky pro děti. „My jsme spali vepředu, děti vzadu. Jenže stejně spát nešlo, furt jsme přemýšleli, co budeme dělat. A tak jen sedíte, brečíte a čumíte z okna,“ dodává Jan.

Ráno ze zoufalství vybalili deky na protilehlou mez. Jan obcházel jedno auto za druhým a ptal se na pomoc. Dokonce oslovoval i cestáře. Marně. „Řekla jsem, že když už tam máme chcípnout, tak si lehneme alespoň ven, protože v autě bylo nesnesitelné horko. Připadala jsem si jako na poušti, pití nebylo, jídlo docházelo,“ vypráví Eva.

Na odpočívadle strávili dva a půl dne. Dokola se odehrávala jedna a tatáž scéna. Když už u auta označeného výstražnými trojúhelníky a s cedulí „SOS Česká republika“ na střeše někdo zastavil, vzápětí odjel, jakmile se rodina zmínila, že má posledních 77 zlotých a drahý odtah si nemohou dovolit. Najednou zastavil Polák s dodávkou a začal slibovat, že sežene pomoc a postará se, aby se česká rodina dostala z odpočívadla do servisu, zalarmuje policii i ambasádu.

Češi vyvolali v Rakousku poplach kvůli medvědům. Ti tam přitom už roky nežijí

„Odjel s tím, že se vrátí za patnáct minut, maximálně půl hodiny. Když dvě hodiny nejel, už jsem propadala další bezmoci, brečela jsem. Pak přijel i s policií a odtahovkou,“ vypráví.

Rodinu vzal do hotelu, kde je ubytovali, dali jim jídlo a později řekli, že nemají dál nic řešit a pobyt mají zdarma.

Protože oprava auta měla trvat dva týdny, spojila se rodina přes ambasádu s příbuznými. Eva zavolala babičce, ať pošle do Polska peníze přes Western Union. „Jenže babička o berlích by nedokázala dojít to někam odeslat. Díky ambasádě jsme se spojili s mojí matkou a ta slíbila, že sedne do auta, peníze přiveze a nás vezme zpátky do Čech,“ vypráví Eva.

Na pomoc jela babička, skončila v Berlíně

A začala druhá neuvěřitelná část jejich příběhu. Matka vyrazila podél německo-polských hranic na sever, jenže zhruba v polovině cesty jí přestala fungovat externí navigace, protože v jejím autě pro změnu nefungovala elektrická zástrčka a přístroj se vybil. Matka pokračovala podle papírové mapy. „Mělo to trvat pět šest hodin, ale najednou to bylo patnáct a máma nikde. Když jsem jí volala, řekla, že zabloudila a jsou tam kamiony a nápis Berlín. Byla v Německu, vystresovaná a zmatená,“ dodává Eva.

Matka špatně uhnula z dálnice a do Polska přijela až v osm hodin večer. V tu dobu přišel do hotelu za rodinou cizí muž a oznámil jim, že auto se podařilo okamžitě opravit v přepočtu za tři tisíce korun. A že o víc se starat nemají, že to „dobrá duše zaplatila“. V den Janových pětatřicátých narozenin.

Poláci mají Čechy rádi. Památky, zoo i hory jich chtějí přilákat víc

Rodina mohla konečně vyrazit zpět do Čech. Na dálnici však auto znovu zahaprovalo a kontrolky několikrát problikly. „Jak jsem ateista, tak jsem se modlila a říkala: ‚Bože, už ne!‘ Dojeli jsme,“ oddychne si Eva.

Příští rok se chtějí do polského hotelu vrátit a znovu poděkovat. Ovšem jestli se jim podaří našetřit peníze. Kvůli dluhům, které oba mají z mládí, kdy si napůjčovali zhruba tři sta tisíc korun, i proto, že Jan vyrůstal v dětském domově a do startu do života příliš připravený nebyl.

Dluh dnes musejí splácet, Jan pracuje jako kalič ve strojírenské firmě, Eva je v invalidním důchodu a na život celé rodině zbývá měsíčně jen zhruba dvanáct tisíc korun. „Musíme splácet. Když jsme si dluhy nasekali, máme věci oblepené exekutorem, ale na cestu do Polska našetříme,“ říká Eva.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Razantní propad studijních výsledků. Německé školy nezvládají migraci

19. června 2024

Premium Německé školy jsou v důsledku imigrační vlny přetížené, trpí nedostatkem kvalifikovaných učitelů,...

Němci ho zastřelili s holubem v náručí. Sověti z něj udělali světce

19. června 2024

Seriál Svého času se o něm učili i žáci v Československu. Viťa Čerevičkin se díky svému tragickému osudu...

Při pouti do Mekky zemřelo přes 577 poutníků, většina kvůli vedrům

18. června 2024  20:55,  aktualizováno  22:54

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky hadždž zemřelo nejméně 577 lidí. Většina z nich v...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...