Marek Mora, viceguvernér ČNB a bývalý šéf koordinačního a politického týmu českého předsednictví EU

Marek Mora, viceguvernér ČNB a bývalý šéf koordinačního a politického týmu českého předsednictví EU | foto: MAFRA

KONTEXT: Česko dodá Ukrajině kandidaturu, věří bývalý šéf předsednického týmu

  • 4
Česko dělá evropský reparát. Znovu stane ve vedení Evropy jako předsedající země a podle hosta podcastu Kontext Marka Mory máme dobře našlápnuto k ovlivnění evropské politiky, ale neměli bychom čekat zázraky.

Poslechněte si celý rozhovor s ekonomem Markem Morou v Kontextu:

„Bylo to velice vzrušující, plné napětí a plno práce,“ vzpomíná viceguvernér České národní banky Marek Mora na první předsednictví EU roku 2009, kterého se účastnil jakožto náměstek ministra pro evropské záležitosti a lídr diplomatického týmu zodpovědný za obsahovou náplň.

Marek Mora (1971)

Od února 2017 je členem bankovní rady České národní banky, v prosinci 2018 se stal jejím viceguvernérem. Svou unijní kariéru započal v roce 2003, kdy působil při Evropské komisi jako ekonom. Od roku 2007 radil v pozici náměstka resortu třem ministrům pro evropské záležitosti při příležitosti českého předsednictví Rady EU. V letech 2010 až 2015 pracoval jako vedoucí kanceláře generálního tajemníka Rady Evropské unie.

Vystudoval mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické a postgraduál absolvoval na univerzitách v Saarbrückenu a Hamburku. Učil také na univerzitě v Lipsku.

„Myslím, že obecně bylo předsednictví vnímáno lépe, než se očekávalo. Pád vlády v kombinaci s věcmi jako heslem ‚Evropě to osladíme‘ bylo velice absurdní, ale nakonec přišla úřednická vláda Jana Fischera a všechny úkoly se podařily dotáhnout,“ hodnotí české vedení Evropy před třinácti lety.

Vzpomněl také na další velmi diskutovaný aspekt českého předsednictví Evropské rady, a to kontroverzní plastiku Davida Černého s názvem Entropa. Její nevybírávý, někdo by řekl nevkusný, způsob, jak si z tehdejší osmadvacítky „vystřelit“, pozdvihl nejedno obočí. Například Německo bylo v plastice vyobrazeno jako země dálnic ve tvaru hákového kříže.

„Nakonec jsem se bavil s lidmi v Bruselu a mnoho z nich mluvilo o té recesi pozitivně a vnímali ji jako opepření předsednictví. Navíc tehdy byla díky Entropě nejvyšší návštěvnost v budově Rady EU,“ glosuje Mora.

Logo českého předsednictví v Radě EU v roce 2022

Tehdejší premiér Mirek Topolánek musel zkraje předsednictví řešit plynovou krizi, kdy Rusko kvůli podezření z krádeže plynu Ukrajinou utáhlo kohoutky. „Přijde mi, že okolnosti dnešního předsednictví jsou velmi podobné, byť jsou ještě dramatičtější vzhledem k válce na Ukrajině,“ poznamenává Mora a dodává, že podobně jako tehdy i dnes na nás dopadá globální ekonomická krize. Priority současného předsednictví jsou proto velmi podobné těm z roku 2009.

Marek Mora vidí podobnosti i pokud jde o domácí politiku. Stranické složení dnešní koalice trochu připomíná tehdejší, kdy spolu vládla ODS, křesťanští demokraté a Strana zelených, akorát s větší většinou. „Vím, že teď překračuji pravomoce člena bankovní rady, ale vyzývám všechny politiky, abychom si nezopakovali scénář roku 2009,“ naráží Mora na vyslovení nedůvěry z iniciativy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

„Já doufám, že vláda nebude chtít předsednictví Rady EU pouze přežít, ale přistoupí k němu odpovědně a zdá se, že tomu tak je. Já nepatřím k těm, kteří s předsednictvím spojují kdovíjaké očekávání, že se nám podaří něco velkého změnit, ale je to o poctivé, úřednické práci, kterou musí odvést,“ usměrňuje.

EK doporučila kandidátský status Ukrajiny i Moldavska. Gruzie si musí počkat

Nepochybuje však, že se jeden milník podaří Česku prolomit, a to kandidátský status Ukrajiny. „Každopádně ať se to stane kdykoliv, tak je to začátek velmi dlouhého a bolestivého procesu,“ mírní očekávání Mora a vysvětluje, že „Evropská unie nepřijme zemi, která je ve válce.“

Bude podle Mory územní celistvost problémem v přijetí Ukrajiny do Unie? Jak hodnotí motto „Evropa jako úkol“? Co dostává český občan nazpět za miliardy korun vynaložené na předsednictví? Poslechněte si podcast Kontext, kde se dozvíte víc!


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video