Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. února 2024 Matěj

Hasiči kvůli počasí řešili desítky událostí, další vydatné sněžení se čeká

  7:55aktualizováno  12:30
Počasí večer a v noci komplikovalo dopravu na mnoha místech republiky. Hasiči vyjížděli k desítkám případů, nejčastěji se jednalo o popadané stromy a větve, ale i dopravní nehody v souvislosti s kluzkými silnicemi. Na silnicích se mohou tvořit ledovky. Teploty na některých místech klesly na minus patnáct stupňů pod nulou, uvádí meteorologové. Další vydatné sněžení přijde v pátek.
Ústečtí hasiči zasahovali v souvislosti s počasím u několika dopravních nehod....

Ústečtí hasiči zasahovali v souvislosti s počasím u několika dopravních nehod. /29. listopadu 2023) | foto: HSZ Ústeckého kraje

Sněžení v Česku na většině míst v noci ustalo, ráno je ale mrazivé, meteorologové upozorňují na náledí a zmrazky. Podle Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) ve středu nad ránem teploty klesly na -2 až -7 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo ve čtyři hodiny ráno na Broumovsku a Rýmařovsku, kde teploty klesly na 15 stupňů pod nulou.

„Mrazivé noci nás čekají minimálně do příští středy a na některých místech bude mrznout i přes den,“ uvádí meteorologové na síti X.

Silné sněžení lze čekat zejména během pátku a soboty. „Prozatím nepanuje shoda co se týče lokalizace, tak i množství srážek. Nejvíce by ale mohlo za pátek a sobotu nasněžit v jižní a jihozápadní polovině území a to i v nejnižších polohách,“ upozorňuje ČHMÚ.

„Modely s vyšším rozlišením dokonce do oblasti jižních Čech a Vysočiny modelují i několik desítek cm nového sněhu,“ varují meteorologové.

Počasí komplikovalo dopravu i na mnoha místech v Česku. Ve Středočeském kraji zasahovali od úterního večera do středečního rána celkem u 35 událostí.

„Patnáct technických pomocí, z čehož jsme v devíti případech pomáhali odstraňovat popadané stromy a větve. Pětkrát jsme pomohli řidičům, kteří nedokázali pokračovat v cestě,“ uvádí středočeští hasiči na síti X. Vyjížděli také k sedmi dopravním nehodám.

Při nehodě kamionů na D1 zemřel řidič, po vystoupení z kabiny ho smetl jiný vůz

„Předpokládáme, že dnešní den bude podobný, protože se ráz počasí nezměnil a konečně nám trochu zasněžilo. Nohu z plynu a jezděte opatrně,“ doporučují hasiči.

Silnice na území Prahy jsou ve středu sjízdné a mokré po chemickém posypu. Sypače vyjely na nejdůležitější komunikace v úterý odpoledne a večer silničáři začali uklízet i ostatní ulice. Pracovalo na tom 73 sypačů a další technika. V úterý zahájený úklid dosud neskončil, sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

V Praze a Středočeském kraji je nyní kvůli zhoršené sjízdnosti omezen provoz linek 370, 419, 434, 441, 442, 497, 532, 549, 583, 620, 628, 631, 637, 657, 696, 770 a 785.

Na některých úsecích silnic v Jihočeském kraji se mohou tvořit ledovky a vyskytovat se náledí. Silničáři od úterních 20:00 pravidelně v terénu udržují vozovky, řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Vlastimil Zikmund. Mrzne po celém kraji, nejnižší teploty jsou na horách.

„Po ránu máme venku asi stovku kusů techniky. Průběžně kontrolujeme situaci v celém regionu. Nejnáročnější na údržbou jsou úseky, kde se nesmí používat sůl,“ uvedl Zikmund.

Na silnicích nižších tříd v Královéhradeckém kraji zůstává vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Nejsilnější je na silnicích v Krkonoších, kde má až 15 centimetrů a místy může být i zledovatělá, uvedli silničáři. Dálnice D11 v Královéhradeckém kraji byla po chemickém ošetření dnes ráno mokrá.

V Hajnici na Trutnovsku ráno havaroval autobus. Sjel do příkopu, kde se naklonil. Nehoda se obešla bez zranění, 17 cestujících odvezl náhradní autobus, uvedli hasiči. Havarovaný autobus hasiči z příkopu vyprostili. Další nehoda se stala ráno v Jaroměři na Náchodsku, kde se srazila dvě osobní auta. Obešla se bez zranění. Hasiči zasahovali také u nehody osobního a nákladního auta na dálnici D11 u Hradce Králové.

Teploty ráno v kraji klesly na horách až k minus 13 stupňům Celsia. V nižších polohách se pohybovaly od minus pěti do minus devíti stupňů. Největší mráz kolem minus 20 stupňů byl v Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor.

Hasiči museli v noci vyjíždět také v Ústeckém kraji. Tam se na některých silnicích v nižších polohách tvoří ledovka. „Celkem 22 hasičských jednotek zasahovalo u 17 zásahů spojených s nepříznivými povětrnostními podmínkami. Jednalo se dopravní nehody na kluzkých komunikacích a popadané stromy,“ napsali na síti X ústečtí hasiči.

V Krušných horách leží na cestách ujetá vrstva sněhu. Komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací silničářů a policie.

Ledovka je na silnici z Leštiny do Zubrnic nedaleko Ústí nad Labem. Na silnici u Chuderova na Ústecku je souvislá vrstva sněhu a ledu, osobní automobil tam uvízl napříč silnicí, která je aktuálně neprůjezdná v obou směrech. Ledovka je také u obce Kryštofovy Hamry na Chomutovsku, řidiči projedou se zvýšenou opatrností.

Kvůli ledovce museli zasahovat také hasiči v Olomouckém kraji. „Nejvážnější dopravní nehodu jsme řešili u Křenůvek, kde sjel řidič po smyku do příkopu. Zraněný zůstal zaklíněný ve voze, které se opřelo o strom. Museli jsme jej pomocí hydraulických nástrojů vyprostit. Odstranili jsme troje dveře, abychom se k němu dostali a mohli mu ve spolupráci se záchrannou službou pomoci. Na páteřní desce jsme jej poté z auta dostali ven a transportovali jej do vrtulníku letecké záchranné služby,“ píše tisková mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová.

Kromě toho se v regionu srazil u Břuchotína na Olomoucku kamion s osobním autem, na Jesenicku zase ve Vápenné sjelo auto do potoka, ve Skorošicích narazilo další do stromu a v České Vsi vůz vyjel ze silnice a zastavil se až o rodinný dům. Dva řidiči utrpěli zranění.

Po polední olomoučtí hasiči zasahovali také u nehody zájezdového autobusu, který při jízdě po namrzlé vozovce u Rejchartic sjel do příkopu a převrátil se způsobem, že nebylo možné otevřít žádné dveře. „Cestovalo v něm 49 studentů, 3 pedagogové a řidič,“ píší hasiči na síti X.

Autobus se studenty sjel do příkopu. Cestující rozbili okna, aby se dostali ven

Tvorba námrazy hrozí silnicích na Opavsku v Moravskoslezském kraji. Na cestách nižších tříd leží nová vrstva ujetého sněhu. S obdobnými komplikacemi pak řidiči musí počítat také ve vyšších polohách Beskydech. Většinou jsou ale silnice v kraji po chemickém ošetření mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Pro těžká nákladní vozidla nad 12 tun je kvůli sněžení a tvorbě ledovky uzavřena silnice I/56 v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice na Frýdecko-Místecku. Uzavírka je v délce 20 kilometrů. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit, a kamiony tak mívají v kopcích problémy. Silnice proto pro nákladní vozidla bývá v zimě zavřená pravidelně.

U Křenůvek na Olomoucku sjel řidič po smyku do příkopu, z vozu ho museli vytahovat hasiči. /29. listopadu 2023)

Do mrazivého rána se probudil také Liberecký kraj, kde na některých místech klesly teploty až k minus 12 stupňům Celsia. Silnice mohou namrzat. Hlavní tahy jsou ale většinou po chemickém ošetření holé a vlhké, pozor by si měli dát motoristé na silnicích nižších tříd, kde se nesolí. Hlavně v horách je na nich po sněžení z minulých dnů zledovatělá vrstva ujetého sněhu, silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost.

Pro kamiony nad šest tun zůstává kvůli sněhu zavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice na Liberecku. Komunikace je v první zóně CHKO Jizerské hory, silničáři tam tak mohou sypat jen drtí nebo pískem, sůl používat nemohou. To je důvod, proč se při hustším sněžení silnice pro těžké kamiony zavírá.

Vozovka se ve stoupání uklouzává, hrozí tak, že kamion na úzké silnici uvízne a cestu zablokuje. Uzavírka neplatí pro autobusy, řidiči kamionů ale musí k cestě na Raspenavu a Hejnice využít silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Na vozovkách na Vsetínsku ve Zlínském kraji, které jsou po chemickém ošetření mokré, se dnes ráno místy může tvořit náledí. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako ostatní silnice ve Zlínském kraji, které jsou holé a mokré, případně vlhké. V regionu mrzne, vyplývá z aktuálních údajů zveřejněných ŘSD.

Ve Zlínském kraji bylo ve středu ráno většinou oblačno až zataženo, vál slabý vítr. V některých oblastech Uherskohradišťska a Zlínska mrholilo, na Zlínsku se místy vyskytovaly také mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia. Do středečních 09:00 platí v kraji výstraha meteorologů před tvorbou náledí a zmrazků.

Nehodu autobusu a osobního automobilu řeší policisté na Masarykově třídě v Teplicích. Policisté nabádají motoristy, aby jezdili opatrně a do hor se pouštěli jen se zimní výbavou. Teploty se v Ústeckém kraji pohybují od minus šesti do minus dvou stupňů Celsia.

Na Vysočině je ujetá a zledovatělá vrstva sněhu na silnicích nižší třídy, posypaná je drtí. Hlavní tahy jsou po solení mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Teploty se v kraji k ránu pohybovaly okolo minus pěti stupňů Celsia. Sněžit přestalo před půlnocí, řidiči by ale měli pořád jezdit opatrně, řekl dispečer krajské správy a údržby. Ke zvýšené opatrnosti při jízdě vyzývá řidiče také policie. Po nočních nehodách kamionů je stále neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu.

Krajský dispečink silničářů, neměl po ránu jinak hlášené větší problémy v dopravě. Sypače jezdily navečer a znovu ráno, venku jich byla skoro stovka.

V Karlovarském kraji po sněžení z noci na úterý, které způsobilo četné výpadky dodávky elektřiny, zůstávají bez proudu už jen stovky domácností. Většinu poruch na vysokém napětí z úterka se podařilo energetikům opravit, mrazivá noc ale přinesla i nové poruchy, řekla ve středu ráno mluvčí skupiny ČEZ pro západní Čechy Soňa Holingerová.

Česko sevřel mráz. Množí se nehody, některá místa jsou bez proudu

„Aktuálně evidujeme na vysokém napětí čtyři poruchy, což představuje asi 200 domácností bez proudu. Výpadky jsou už jen na Sokolovsku, okolo Krajkové nebo Rotavy,“ uvedla Holingerová. I na odstraňování těchto závad už technici v terénu pracují. „Poruchy jsou i na rozvodu nízkého napětí, to se ale týká většinou jen jednotlivých domů nebo ulic. Je také možné, že některé závady nám budou nahlášeny i v dalších dnech, až se lidé přijedou podívat na své chalupy, které nejsou trvale obydlené,“ doplnila Holingerová.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

„Prodáš nám půl domu, nebo zapláčeš.“ Jak funguje velký byznys spekulantů

16. února 2024

Premium Spekulanti skupují vlastnické podíly, vzniklé například dědictvím nebo z dražby, na bytech či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Ukrajinský dárek k výročí pro Rusy. V Lipecku jim vzplanula největší ocelárna

24. února 2024  8:53

V největší ruské ocelárně v Lipecku vypukl požár, dodávající výrobky i zbrojním podnikům, vypukl...

Česko v loňském roce uskutečnilo nejdražší armádní nákupy v historii

24. února 2024  7:36

Nejdražší armádní nákupy od vzniku České republiky i od jejího vstupu do Severoatlantické aliance...

Svět si připomíná výročí války na Ukrajině, do Kyjeva se sjíždí státníci

24. února 2024  7:01

Do Kyjeva dnes dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, italská premiérka Giorgia...

Ukrajinští uprchlíci v datech: na 180 tisíc jich chce zůstat, bojují s češtinou

24. února 2024

Od vypuknutí války přesně před dvěma lety našlo v Česku azyl skoro 600 tisíc Ukrajinců. Přijmout...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...