Klaus mladší přirovnal na akci v Domě armády Macronův plán k Mein Kampfu

  13:18aktualizováno  14:41
Poslanec ODS Václav Klaus mladší přirovnal při pietní akci k osmdesátému výročí obsazení Čech a Moravy nacistickým Německem plán francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie ke knize Mein Kampf Adolfa Hitlera. Ministr obrany Lubomír Metnar se od akce, která se konala v pražském Domě armády, distancoval.

Václav Klaus ml. v Poslanecké sněmovně PČR (14. března 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Středeční pietní akt k výročí okupace nacistickým Německem v Domě armády kritizovali předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer i spisovatel Jiří Padevět.

„Jistě pochopíte můj údiv nad akcí, kterou pořádal Svaz bojovníků za svobodu v Domě armády v pražských Dejvicích ve spolupráci s ministerstvem obrany a Generálním štábem AČR dne 13. března 2019. Akce měla být připomínkou začátku nacistické okupace, ale podle mého názoru byla spíše přehlídkou toho nejhoršího, co může současný veřejný prostor nabídnout. Netuším, jak je možné, že čestná stráž AČR je přítomna projevu pana Václava Klause mladšího, ve kterém přirovnává francouzského prezidenta Macrona k Adolfu Hitlerovi,“ napsal Padevět v otevřeném dopise ministru Metnarovi a náčelníkovi generálního štábu armády Aleši Opatovi.

Jak Václav Klaus mladší srovnával Hitlera a Macrona

Demokraty nemohl nechat v klidu otevřený dopis jednoho z vůdčích architektů nové Evropy Emmanuela Macrona. Vlivné lidi disponující mocí ovlivnit Vaše životy byste měli pečlivě poslouchat a brát jejich slova vážně. Hitler myslel Mein Kampf vážně, není důvod si myslet, že Macron své teze vážně nemyslí. V jeho textu se objevují výrazy jako „nebude mít v Evropě místo“, ze kterých mrazí. 

Hitler nenáviděl měšťáky, rozuměj staré demokraty a kapitalisty, chtěl novou Evropu, novou říši fungující na zcela nových principech. Macron chce také nový svět, klimatickou banku, nové řízení ekonomiky a společnosti prostřednictvím vyvolených, přerozdělování migrantů a společnost na nových principech. Pro nás, staré demokraty, tam místo nebude. Hitler nenáviděl některé národy. Kromě Židů zejména slovanské. 

Z Macronova textu vidíme nenávist k národům všem, včetně vlastního a proti nim staví Evropu a její potřeby. Ano, dějiny nekončí a české vlastence budeme opět potřebovat. Dřív, než si myslíte. Dámy a pánové, děkuji vám za pozornost.
(zdroj Raptor-Tv.cz)

Na akci vystoupili kromě Klause mladšího předseda ČSBS Jaroslav Vodička, šéf KSČM Vojtěch Filip, lídr kandidátky SPD pro evropské volby Ivan David nebo senátor Jaroslav Doubrava. Podle senátora Fischera to bylo zneužití armádní pietní akce. Požádal ministra obrany, aby se podobné události už neopakovaly.  

„Jednoznačně se distancuji od toho, co v některých vystoupeních zaznělo. V den, kdy si nejvyšší ústavní činitelé, ministerstvo a armáda připomínali výročí vstupu do NATO, jsou podobná prohlášení nepřijatelná,“ reagoval ministr obrany Metnar

Ministerstvo obrany iDNES.cz sdělilo, že s průběhem akce neměla nic společného.

„Pouze jsme vyhověli žádosti ČSBS o zapůjčení sálu a čestnou stráž na vzpomínkovou akci k výročí okupace. Přestože ČSBS není jen Jaroslav Vodička, ale i tisícovky veteránů a odbojářů, kterých si vážíme, zvažujeme další kroky, mezi které patří i případné ukončení spolupráce se svazem,“ uvedl mluvčí Jiří Pejšek.

Klause bude řešit výkonná rada ODS

Budoucností Klause mladšího v ODS se bude v sobotu v Praze zabývat výkonná rada strany.  Poslanecký klub ODS ho tento týden vyzval, aby z klubu odešel, což Václav Klaus jr. odmítl.  „Zdá se, že český lid má mučedníky stále ve velké oblibě. Děkuji za podporu,“ napsal místo toho na Facebooku.

Vedení ODS ho na zasedání výkonné rady nepozvalo. Klaus reagoval, že stejně členem výkonné rady není. V krajním případě mu hrozí i vyloučení ze strany.  Důvodem je, jak nevybíravě se vyjádřil při projednávání zákona o zpracování osobních údajů. Přirovnal počínání poslanců k jednání Židů o tom, kdo půjde do transportu. Pobouřil svým příměrem některé poslance. Dokonce šéf ODS Petr Fiala se za Klause omlouval.

„Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou,“ prohlásil doslova poslanec za ODS.

„Tady 57 procent zákonů jsou nařízení Evropské unie, kde my jako ovce pro to zdviháme ruku a v nějaké podobě to posíláme dál českým občanům. Tak jestli vám to nevadí, mně to vadí,“ uzavřel své vystoupení Václav Klaus mladší.

„Možná byl můj příměr k suverenitě „židovského výboru“ příliš drakonický, ale u 60 procent zákonů, co doručujeme českým občanům, je míra naší suverenity NULA,“ napsal na své facebookové stránky.

Klaus zpochybňoval misi v Afghánistánu, podpořil soupeře ODS

K odchodu z klubu ho vyzval osobně šéf strany Fiala. „Václav Klaus se stále více vzdaluje hodnotám a kultuře ODS a myslím, že některé jeho výroky jsou i za hranicí zdravého rozumu,“ uvedl pro iDNES.cz Fiala.

Klaus mladší v minulosti v rozporu s názorem své strany zpochybnil českou vojenskou misi v Afghánistánu a před senátními volbami v Praze 2 podpořil kandidáta SPD Ladislava Jakla proti kandidátovi ODS Vladimíru Kratinovi. Jakl byl tajemníkem exprezidenta a poslancova otce Václava Klause.

Podle stanov ODS může člena ze strany vyloučit místní organizace, ve které je registrován, nebo výkonná rada strany. Důvodem pro vyloučení může být závažné porušení povinností člena. Mezi ně stanovy řadí „jednat a vystupovat způsobem, který nepoškozuje dobré jméno strany“ nebo „respektovat usnesení a rozhodnutí orgánů strany“.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Jarní prázdniny 2020

Sníh - děti - sáňky - volný čas - zábava

Týdenní jarní prázdniny jsou na základních a středních školách v roce 2020 rozloženy v termínech od 3. února do 15....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

ANO a ČSSD řeší spor o penze. Zda vzrostou o devět stovek, či méně

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Urychlenou dohodu vládní koalice ANO a ČSSD o tom, jak vzrostou penze v příštím roce, požaduje ministryně práce a...

Najdete na iDNES.cz