Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Stát nezakázal předbíhat s vakcínou. Dostala ji manželka exprimátora

  15:56
Manželka lékaře a zároveň radního Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka Eliška podstoupila očkování proti nemoci covid-19. Vakcínu dostala v pátek i přesto, že není lékařkou, zdravotnicí a ani nepatří do ohrožené skupiny, která má nyní na očkování nárok. Sporná situace odhalila velké nesrovnalosti v organizaci očkování v Česku. Právník upozorňuje, že nyní si teoreticky může vydupat očkování kdokoliv.

Exprimátor Zdeněk Fink očkován v Městské nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem

Informace o očkování Finkových uveřejnila i s doprovodnými fotkami na facebookovém profilu Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, kterou manželé z Hradce Králové navštívili.

„Mezi prvními byl dnes v naší nemocnici očkován také radní Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví - Zdeněk Fink s manželkou,“ pochlubila se v pátek dvorská nemocnice.

Vakcíny ano, jehly a stříkačky k tomu však ne. Česko se obrátilo na Čínu

Podle současného krajského radního a zároveň také dlouholetého hradeckého exprimátora Finka (Hradecký demokratický klub) měla manželka na očkování nárok, protože chce v blízké době pomáhat v očkovacím centru. 

Zájem o dobrovolnictví v plánovaných očkovacích center však podle současné vládní metodiky automaticky neznamená, že má člověk na vakcínu nárok. A to obzvlášť v době, kdy je vakcín prozatím velký nedostatek.   

Žena měla náskok díky informacím ode mne

Na fakt, že není vše v pořádku a že by mohlo jít o neodůvodněnou protekci, upozornil na Twitteru redaktor České televize Vlastimil Weiner, kde otorinolaryngolog Fink vzápětí reagoval.

„Neumím si představit, že bych manželku nechal doma. Dokonce jsem ji to nařídil, pokud, jak mě prosí, chce pracovat jako dobrovolnice v očkovacích centrech při vakcinaci. Bez očkováni bych ji tam nepustil. Žena měla náskok díky informaci ode mne, že budeme hledat lidi do center,“ uvedl. 

Městská nemocnice v Dvoře Králové nad Labem se pochlubila naočkováním Zdeňka...

Městská nemocnice v Dvoře Králové nad Labem se pochlubila naočkováním Zdeňka Finka i s manželkou

Den poté, v úterý ráno, se na jeho twitterovém profilu skutečně objevila zpráva o přednostním očkování dobrovolníků. Jenže podmínkou je registrace, kterou Finkova manželka zřejmě vynechala. 

„Aby dobrovolníci byli připraveni k práci ve střediscích, s jejichž otevřením se počítá od konce března nebo od dubna. Musíme je napřed registrovat,“ napsal Fink.

Pod Finkovým komentářem se strhla diskuze. „Asi sám víte, že obhajujete neobhajitelné. Dobrovolníci se momentálně neočkují, natož dobrovolníci budoucí. Jasně, jde o 1 dávku, ale jako politik musíte jít příkladem,“ reagoval na obhajobu exprimátora jeden z uživatelů.

„Myslím si, že by měl Martin Červíček (hejtman Královéhradeckého kraje pozn. red.) hledat nového člověka. Toto mi přijde dost sprosté,“ hodnotil další. 

5. ledna 2021

Nepředbíhali, propagovali, tvrdí mluvčí

S dalším vysvětlením přišla v úterý dopoledne mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, kam spadá i dvorská nemocnice, Lucie Chytilová. Očkování manželů Finkových bylo podle ní propagací očkování v kraji. „Manželé Finkovi tímto gestem dali najevo, že vakcína pro ně představuje bezpečný způsob, jak zastavit probíhající epidemii covid-19. Domníváme se, že je tento signál velmi důležitý pro skupinu rizikových nerozhodnutých lidí, které může vakcína ochránit,“ řekla mluvčí.

Očkovacímu systému se vychytávají mouchy. Kraje stále nevědí, na čem jsou

Ve stejném duchu poslal odpovědi na dotazy iDNES.cz i sám Fink, který předchozí vyjádření poupravil: „Dostala jste odpověď od paní Chytilové, že šlo o promo s ohledem na malý zájem o očkování, ale také si vůbec neumím představit, že bych se nechal očkovat a nevzal s sebou manželku, zejména, když se i ve svých věkově rizikových letech hlásí jako dobrovolnice k administrativě do očkování.“ 

Hejtman: První etapa je živelná

Ministerstvo zdravotnictví na dotaz iDNES.cz, zda je v pořádku, aby byli očkováni příbuzní politiků či lékařů, pouze v obecné rovině odpovědělo, že je nutné postupovat podle pokynů vlády.

„Ministerstvo připravilo očkovací strategii, jejímž cílem je nastavit proces, pomocí kterého dosáhneme co nejrychlejšího proočkování významné části populace. Metodický pokyn je pak plánem k provedení očkování a je tedy nutné se jím řídit. Skupiny pojištěnců a lhůty pro očkování jednotlivých skupin pojištěnců stanovuje vláda nařízením, a to na základě návrhu novely zákona, který toto zmocnění obsahuje,“ uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Prymula chce pomáhat s očkováním, pracovat by mohl v centru v Hradci

Redakce oslovila i hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka (ODS), který se prý o záležitosti dozvěděl až v úterý ráno. 

„Pan radní je doktor, který je zapojen do krizového řízení a bude se podílet i na očkovací strategii, má nárok na očkování,“ řekl a taktéž zdůraznil, že Finkova manželka bude jedním z dobrovolníků v očkovacím centru. 

„První etapa očkování je svým způsobem živelná, máme málo vakcín a svým způsobem to funguje na bázi udělejte to, co je nejlepší,“ podotkl. 

Červíček však uznává, že je současnou prioritou očkovat zdravotníky či zdravotní sestry a v rozhovoru pro MF DNES před pár dny si stěžoval, že vakcín je v kraji nedostatek.

„V tuto chvíli, než naběhne registrační systém, máme za povinnost naočkovat zdravotníky, rizikové pacienty, seniory a lidi, kteří pečují o seniory. Je klíčové, abychom to zvládli v prvním čtvrtletí,“ zdůraznil.

Příští týdny budou nejtěžší, říká hejtman. Pacientů přibude až o polovinu

Vakcínu může chtít teoreticky každý

Kontroverzní rozhodnutí radního Finka nechat naočkovat manželku, která nepatří mezi vybranou skupinu ubyvatel očkovaných v první fázi, odhalila zřetelné nesrovnalosti v organizování celého očkování v České republice. 

Podle právníka a experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála totiž vláda či ministerstvo zdravotnictví zapomněli schválit důležitý předpis, který by závazně stanovoval prioritizaci, tedy i to, že se nesmí předbíhat. „Nejsem si vědom, že by vláda vydala jakýkoliv předpis, který by toto závazně stanovil. Pokud vím, není ve sbírce zákonů či na úřední desce,“ řekl pro iDNES.cz Dostál.  

Teoreticky to znamená, že vakcínu by už nyní mohl vyžadovat každý. „Vakcinace je léčivo jako každé jiné. Je to zdravotní služba. Když přijdu k lékaři, chci zdravotní službu potažmo vakcínu a potřebuju ji, což objektivně každý potřebuje a lékař ji má k dispozici, tak tím pádem neexistuje právní důvod pro lékaře, aby mi ji nedal. Nehrozí mi žádný postih, že jsem tam mimo pořadí šel,“ vysvětlil právník Dostal.

Ve čtvrtek jdu na očkování, tvrdila herečka Bohdalová. IKEM ji na seznamu nemá

„Teoreticky bez známostí, a kdyby člověk byl fakt hustý a do nemocnice, kde mají vakcínu šel a řekl, že se bojí nákazy, tak ten lékař nemůže říct, že mu ji nedá,“ doplnil Dostál. Podle něj jde tedy v případě exprimátora Finka spíš o etický problém. 

„Je právo každého občana domáhat se zdravotní služby. Je to důsledek zdánlivé formální vady, že prioritizace v tento moment nemá formu závazného právního předpisu,“ upozornil právník.

Dostál tvrdí, že vláda by tento problém mohla snadno vyřešit:

„V nouzovém stavu by vydala krizové opatření, které by se jmenovalo Prioritizace očkování. Dle mého názoru by to mohlo udělat i ministerstvo zdravotnictví mimořádným opatřením podle zákona o veřejném zdraví.“

Pan premiér také není zdravotník a dostal vakcínu

Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ohledně předpisu uvedlo, že metodikou očkování se bude vláda zabývat na svém zítřejším (ve středu pozn. red.) mimořádném jednání. 

Ve způsobu očkování manželů Finkových nevidí problém prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. „Nebudu to komentovat. Pána ani paní neznám. Nemám důvod zpochybňovat vůli pomáhat ve zdravotnictví. Není na tom nic špatného. Logiku má, aby všichni, kdo pracují ve zdravotnictví, byli očkováni. Jsem velmi rád, že v novele v očkování jsou zahrnuti i medici. Pan premiér také není zdravotník a dostal vakcínu a všichni to vnímáme, že je to správně,“ reagoval šéf ČLK Kubek. Podle Kubka je však důležité, aby se očkování konečně rozjelo.

Pokud byste měli možnost při očkování předběhnout, udělali byste to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 19. ledna 2021. Anketa je uzavřena.

Ne3273
Ano1499
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Budeme muset zpřísnit, oznámil Babiš. Má výhrady k ministru Blatnému

Česko přitvrdí v boji proti covidu. „Budeme řešit spíš zpřísňování,“ řekl premiér Andrej Babiš po jednání vlády, která...

Češka v Bratislavě zdržela lupiče. Do příjezdu policie ho uspokojovala

I orálním sexem se dá zastavit zločin. Na vlastní kůži si to ve středu nad ránem vyzkoušela Češka na čerpací stanici v...

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

  • Další z rubriky

U maturit nebudou slohové práce, některé testy se prodlouží, řekl Plaga

Letošní maturity budou bez slohových prací a testy z jazyků a matematiky se prodlouží, oznámil ve čtvrtek ministr...

Vláda rozhoduje, jak přitvrdí proti covidu. Chce omezit pohyb občanů

Přitvrzením opatření proti šíření covid-19, se zabývá vláda. Ve hře je částečné omezení pohybu, například zákaz...

ANALÝZA: Nespokojenost s Blatným roste. Babiš může jen přihlížet

Poslední dny nejsou pro ministra zdravotnictví Jana Blatného úplně nejúspěšnější. Namísto rozvolňování opatření, o...

Můžete to lidem vysvětlit? ptá se Jurečka, jak chce Babiš „utahovat šrouby“

Lidé jsou podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky vystresovaní z toho, že premiér Andrej Babiš řekl, že chce „utahovat...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...