Na stav ohrožení zapomeňte, vzkázal ministru zdravotnictví hejtman Rath

  13:38aktualizováno  23:28
Středočeský hejtman David Rath odmítl nápad ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že by kraje mohly donutit pracovat lékaře, kteří dávají výpovědi v nemocnicích, vyhlášením stavu ohrožení. Hejtmani ho nebudou ochotni vyhlásit, míní Rath. "Buď něco dělejte, nebo odstupte," vzkázal hejtman Hegerovi.

"Pan ministr může zapomenout na to, že bychom v krajích vyhlašovali stav nouze. K tomu má vládu. Pokud ji nepřesvědčí, je neschopný," řekl novinářům Rath.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na žofínském fóruMinistr Heger se s myšlenkou vyhlásit kvůli hromadným výpovědím lékařů stav krizového nebezpečí svěřil Hospodářským novinám. Podle něj by v takovém případě politici mohli nařídit doktorům pod hrozbou pokuty ve výši až padesáti tisíc korun, aby pracovali.

Vládě ale zatím tento svůj nápad předkládat nebude. "Stav nouze je jedna z teoretických variant, kterých je velké množství. Absolutně nevěřím, že k něčemu takovému dojde," řekl ČT Heger.

O stavu krizového ohrožení se začalo mluvit v souvislosti s kampaní lékařských odborů Děkujeme, odcházíme. Bezmála čtyři tisíce lékařů z nemocnic už podalo výpověď. Dvouměsíční výpovědní doba skončí na přelomu února a března a některým nemocnicím hrozí, že pak budou muset zavřít.

Lékaři si tak chtějí vynutit zvýšení platu na trojnásobek průměrného příjmu v zemi, tedy zhruba na 70 tisíc korun měsíčně. Pokud by jim stát chtěl vyhovět, musel by najít asi 6 miliard korun.

Heger spojil rivaly uvnitř ČSSD - Ratha a Haška

"Vyzývám ministra, aby přestal být bezradný. Musí začít hledat skutečně reálná řešení. Podle nás je to navýšení plateb pojišťoven ve směru k nemocnicím," řekl středočeský hejtman a poslanec ČSSD Rath.

Michal Hašek - ČSSDKe kritice Hegera se přidal i jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek. Ten měl dříve se středočeským hejtmanem spíše spory. Rath například vyhodil ze středočeského hejtmanství kancelář asociace krajů, kterou vede Hašek.

"Izolované řešení v jednotlivých krajích bez koordinace by situaci mohlo jenom zkomplikovat," řekl Hašek ke stavu ohrožení. "Pokud žádný plán nemáte, neumíte či nechcete fungovat jako krizový manažer a jen populisticky přehazujete odpovědnost na kraje, raději se poděkujte a odejděte," dodal jihomoravský hejtman.

Rath: Uberte parazitům ve zdravotních pojišťovnách

Podle Ratha peníze ve zdravotnictví jsou, a to ve zdravotních pojišťovnách. "Na účtech jim leží 14 miliard korun, které si nasyslily. Pojišťovny z nich mají úroky, které si rozdělují na výplatách úředníků. Ti jsou paraziti na těle českého zdravotnictví. Pro ně peníze jsou, zatímco u zdravotních lékařů a sester vláda tvrdí, že je nemá."

Heger kritiku odmítá: "Je to typické sociálnědemokratické řešení. Přidáme peníze, které nemáme, takže zase zadlužíme stát a uděláme další zásek do státního rozpočtu."

Večer v Událostech komentářích řekl, že necelých 4000 lékařů, kteří chtějí odejít, představuje zhruba 17,5 procenta nemocničních lékařů. "Kdyby se žádný z těchto lékařů již nevrátil do nemocnic, tak se ocitneme na stavu lékařů někdy v roce 2000, a to jistě nebyla žádná apokalypsa," řekl ministr.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy se cvičně staví protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se již od rána cvičí stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Najdete na iDNES.cz