Štěch vyzval Hegera a Nečase k jednání s naštvanými lékaři. Jde prý o život

  12:34aktualizováno  13:31
Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD vyzval ministra zdravotnictví Leoše Hegera a premiéra Petra Nečase, aby začali jednat s představiteli lékařů a zdravotníků. Podle něj je třeba co nejdříve dohodnout kompromis, který by zabránil výpovědím a odchodu doktorů z českých nemocnic. Situace je vážná, jde o životy i o zdraví, uvedl Štěch.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). | foto:  Michal Sváček, MAFRA

S prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Engelem jednal šéf Senátu dopoledne.

"Vedle korupčních skandálů v České republice neexistuje vážnější problematika," uvedl po jednání Štěch. Dodal, že akci Děkujeme, odcházíme! pokládá za oprávněnou.

Předseda Senátu se podivil, že ministr zdravotnictví Leoš Heger ani předseda vlády Petr Nečas s nespokojenými lékaři ještě nejednali a vyzval je k diskusi. "Není možné hrát taktiku, kdo se první zlomí," řekl Štěch s tím, že Heger místo k diskusi vyzývá k přípravě země na důsledky výpovědí.

Požadavky lékařů jsou přitom podle Štěcha pochopitelné a nejedná se jen o problematiku nízkých platů. "Je potřeba začít jednat okamžitě. Jde o životy i o zdraví," prohlásil šéf Senátu.

"Peníze jsou, stačí je přestat blokovat"

Dodal, že ministerstvo a vláda musí uvolnit potřebné zdroje. Na platy lékařů jsou potřeba tři miliardy, na kontech zdravotních pojišťoven přitom leží zhruba 15 miliard korun, tvrdí.

"Je pět minut po dvanácté. Strkat hlavu do písku a čekat na březen, kdy lékaři z nemocnic skutečně odejdou, je nezodpovědné. Řada z nich odejde už v únoru, protože bude čerpat dovolenou," míní Štěch.

V českých a moravských nemocnicích podalo v akci Děkujeme, odcházíme! výpověď už asi 3 800 ze zhruba 12 000 lékařů. Narušení péče hrozí v 78 ze 190 nemocnic. Nejhorší situace je zřejmě na Vysočině, kde podalo výpověď 80 procent lékařů. Celkově nejvíc výpovědí je v krajích Moravskoslezském a Jihomoravském - po 553. Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel očekává, že do konce roku bude výpovědí víc než 4 000.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se musí podmínky českých doktorů zlepšit tak, aby neměli důvod odcházet do zahraničí. "Falšují se statistiky i počty odpracovaných hodin. V jedné nemocnici pracuje lékař i na třech pozicích," uvedl Kubek příklady.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Koalice chce k daňovému balíčku mimořádnou schůzi Sněmovny

Skupina poslanců ANO, ČSSD a KSČM požádala o svolání mimořádné schůze Sněmovny k vládnímu daňovému balíčku, který...

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Sněmovna bude pokračovat v projednávání výročních zpráv ČT příští čtvrtek

V projednávání výročních zpráv České televize by měla Sněmovna pokračovat příští týden ve čtvrtek. Návrh schválila při...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz