Odboráři sečetli výpovědi. Děkujeme, odcházíme řeklo 3 513 lékařů

  9:35aktualizováno  16:28
V českých a moravských nemocnicích podalo v rámci akce lékařských odborů výpověď 3 513 z přibližně 16 tisíc nemocničních lékařů. Akce zasáhla 78 ze zhruba 200 nemocnic v ČR. Nejhorší je zřejmě situace na Vysočině, kde podalo výpověď 80 procent lékařů. Čísla ještě nejsou konečná, upozornili odboráři.

Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-ČSL) Martin Engel na tiskové konferenci uspořádané 20. prosince v Praze, kde byl mimo jiného oznámen počet výpovědí lékařů. | foto: Michal KamarytČTK

Celkem nejvíce výpovědí, 508, hlásí Moravskoslezský kraj, oznámili zástupci Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) na tiskové konferenci.

PAVEL PAFKO

"Požadavky na zvýšené platy lékařů v nemocnicích jsou naprosto oprávněné. Nevnímám z poslední doby žádného politika ani ministra zdravotnictví, že by říkal, že není správné, aby se platy v nemocnicích zvýšily. Tvrdí jedině neustále, že není dostatek finančních prostředků, ale to je argument, který tady slyšíme už dvacet let."

Přednosta 3. chirurgické kliniky 1. LF Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Praze-Motole

"Nejde o to, kolik nás je. Důležitější je pro nás spektrum sympatizantů. Jsou to lékaři z anestezie, chirurgie, interního oddělení, zobrazovacích metod. V Praze má velké zastoupení neurologie. V případě, že odejdou, nebude v řadě nemocnic zastoupena akutní ani chronická péče," shrnul předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Vedle Vysočiny a Moravskoslezského kraje je vážná situace také ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Engel dodal, že ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kterou ministr Heger dříve vedl, dalo výpověď 200 lékařů.

"Na Bulovce je jich 161, v brněnských Bohunicích 94, 154 výpovědí v brněnské nemocnici U svaté Anny. V nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně podalo výpověď 128 lékařů, ve Fakultní nemocnici v Olomouci 115," počítal Engel.

"Na mnoha místech odchází většina lékařů z klíčových oddělení, například v Kyjově podalo výpověď přes 90 procent lékařů z interny a ARO," vyjmenoval Pavel Vávra, jedna z tváří kampaně.

Na jihu Moravy už začal kvůli hromadným výpovědím vznikat krizový plán fungování nemocnic, rozhodla o tom Bezpečnostní rada kraje. V jihomoravských nemocnicích podalo podle odborů výpověď 553 lékařů.

Počet výpovědí bude podle radního odpovědného za zdravotnictví Oldřicha Ryšavého z ČSSD kraj znát 3. ledna. "Tehdy budeme znát konkrétní počty a strukturu lékařů, kteří podali výpověď," řekl s tím, že teprve pak bude možné vyhodnotit vážnost situace. Z nemocnic pod správou kraje je situace nejvážnější v Kyjově. Výpovědi podali lékaři také v Břeclavi, Hodoníně, Vyškově a Ivančicích.

Analýzu připraví pracovní skupina, kterou za tím účelem bezpečnostní rada ustavila. Připraví krizové scénáře v několika variantách. Podle toho, v jakém množství a z jakých oborů lékaři výpovědi dají.

Chceme odpočinuté a spokojené lékaře

Podle místopředsedkyně LOK Jany Vedralové je hodinová mzda lékařů podle vzdělání 100 - 250 korun. Lékaři požadují mzdu zvýšit na 200 - 400 korun za hodinu.

ALENA DERNEROVÁ

"Vadí mi, že je velmi špatný systém postgraduálního vzdělání lékařů a následné ohodnocení lékařského stavu. V Senátu bylo řečeno jedním z pravicových politiků, že by měl být každý ohodnocen podle prestiže povolání a zodpovědnosti. To znamená, že by lékaři měli být na jednom z nejvyšších stupňů. Ale v českých podmínkách tomu tak není. Musíme říci dost financování zdravotnictví na úkor lékařů."

Dětská neuroložka, senátorka

"Nemocniční lékař má přitom běžnou pracovní dobu 250 až 300 hodin za měsíc, tedy i svátky, přesčasy, víkendy. Naše požadavky nejsou nereálné. Chceme zkvalitnit zdravotní péči pro pacienty. Odpočinutý a spokojený lékař je více než nová ambulance. Navíc chceme peníze ze zdravotního pojištění, ne z rozpočtu," doplnila Vedralová.

Z advokátní kanceláře budou výpovědi odcházet 27. prosince, k poslednímu dni tohoto roku pak bude jasno, kolik výpovědí lékaři skutečně podali. Při dvouměsíční výpovědní lhůtě nepřijdou lékaři do práce s prvním březnem.

Počkejte ještě, vyzval lékaře ministr

Ministr Leoš Heger (TOP 09) vyzval v pátek lékaře, aby s výpovědí počkali a dali mu čas na nastartování reforem, které přesměrují peníze do platů. V neděli řekl, že očekává odchod maximálně 700 z nich. Heger očekává, že většina lékařů bude nakonec "rozumných" a neodejde.

Lékaři ale čekat nechtějí. "Je to vážná věc, ti lidé jsou skutečně odhodlaní. Argumenty pana ministra, že to nejde řešit hned, jsou irelevantní. Reformy trvají několik let, my na ně ale nemůžeme čekat, náš požadavek je ale zcela jiný. Chceme s ministrem jednat, ale nad smysluplným řešením," vzkázal Engel s tím, že od ministra očekávají akceptovatelnou nabídku, zatím však žádná nepřišla.

PAVEL DUNGL

"Beru jako zcela legitimní věc, že mladí lékaři se legálními prostředky snaží o zlepšení své ekonomické situace. Mám dojem, že způsob, který zvolili, je této situaci adekvátní."

Přednosta ortopedické kliniky FN Na Bulovce

Kraje spolu s ministerstvem zdravotnictví začaly v těchto dnech hledat řešení. S krizovými scénáři vyčkávají, dokud nebudou znát konkrétní počty odcházejících lékařů a obory, v nichž budou chybět.

Nábor nemocničních lékařů v akci Děkujeme, odcházíme vyvrcholil minulý týden návštěvou pěti pražských fakultních nemocnic. Platové požadavky lékařů podpořily lékařské kapacity jako profesor Pavel Pafko či neurolog profesor Pavel Kalvach.

Lékaři chtějí odejít za lepšími platy do ciziny, otevřít si soukromou ambulanci či pracovat ve farmaceutických firmách. Heger ale domluvil se zdravotními pojišťovnami, že smluvní síť rozšiřovat nebudou. Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi.

KOLIK VÝPOVĚDÍ A KDE

Například v Třinci odchází 80 procent lékařů z interny a ARO.
V Úrazové nemocnici v Brně podalo výpověď 92 procent lékařů z ARO a 71 procent chirurgů.
V Karlových Varech 85 procent internistů.
V Jablonci nad Nisou pak klíčová oddělení přijdou o 80 procent lékařů.
V Hodoníně podali výpověď všichni chirurgové včetně primáře, 60 procent lékařů interny a 65 procent lékařů z ARO.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové podalo výpověď 190 lékařů.
V Pardubické nemocnici podalo výpověď 100 lékařů, v Jihlavě 109. Městská nemocnice v Ostravě hlásí 97 výpovědí, v Opavě je to 93.

Myslíte si, že lékaři, kteří podepsali výpověď, skutečně z nemocnic odejdou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

NE 46118
ANO 10114
Autoři: ,

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Řidiči si udělali parkoviště z házenkářského hřiště, město je toleruje

Tak dlouho řidiči jezdili v Chrudimi kolem zanedbaného bývalého házenkářského hřiště ve středu města, až na něm zkusili...

Stržené vedení mezi Brnem a Břeclaví komplikovalo celý den provoz vlaků

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví blokovalo několik hodin stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdily odklonem, a...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Informace o sexu získávají děti nejčastěji z internetu nebo od kamarádů

Jak jsou na tom Češi a studenti se znalostmi o sexu je v dnešní době těžké odhadnout - chybí data. Poslední velký...

Najdete na iDNES.cz