Do padesátky nemocnic už míří hromadné výpovědi lékařů

  16:57aktualizováno  16:57
Lékařské odbory začaly centrálně rozesílat vedením nemocnic výpovědi lékařů. Během dvou dnů jich dostanou nemocnice nejméně 3 828. Advokát odborářů pod dohledem notáře zatím obeslal zhruba 50 nemocnic. Nejvíce výpovědí doputuje na ředitelství nemocnice v Hradci Králové.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výpovědi sbíral do konce minulého týdne Lékařský odborový klub. Jejich hromadným rozesláním pověřil advokátní kancelář Martina Elgera. Ten jich má v ruce nyní bezmála čtyři tisíce a rozeslat je musí během dvou dnů. "Jinak by nezačaly platit od Nového roku," řekl iDNES.cz Elger.

Jen za pondělí advokát odeslal hromadnou výpověď lékařů zhruba 50 nemocnicím. Až na několik výjimek mezi nimi chyběly jen ty pražské. "Na řadu přijdou v úterý," dodal.

výpovědi

Podívejte se na žebříček 10 nemocnic, kde lékaři podali nejvíce výpovědí.

FN Hradec Králové 190
FN Na Bulovce 180
FN U sv. Anny Brno 154
FN Bohunice Brno 130
Krajská nemocnice T. Bati 128
FN Olomouc 116
Nemocnice Pardubice 122
Thomayerova nemocnice 112
Nemocnice Jihlava 109
FN Královské Vinohrady 102

Advokát stráví začátek týdne nejen na poště, ale i u notáře. Ten dohlíží na vložení výpovědí do obálek i jejich zalepování. Posvětí odborům také to, že po cestě na poštu s nimi nebylo už dále manipulováno. "Chceme předejít jakýmkoliv dohadům," vysvětlil Elger. Proto také posílá dopisy na doručenku.

Výpovědi putují poštou jako expresní zásilka. To znamená, že první by měly dorazit už v úterý. Advokát posílá každé nemocnici vždy jednu obálku s tím, že jsou v ní výpovědi všech lékařů, kteří tam pracují a podpořili výzvu odborů s názvem Děkujeme, odcházíme. V ní odbory vyzvaly lékaře, aby kvůli platům a pracovním podmínkám odešli ke konci roku z práce.

Konkrétní číslo upřesňují

Lékařský odborový klub zatím pracuje s 3 828 výpovědmi. Nejvíce jich je z Jihomoravského kraje. Konečné číslo to ale není, protože někteří lékaři se k výzvě připojí v podstatě po její "uzávěrce".

"Vyskytují se případy, že lékaři chtějí ještě tento týden podat výpovědi. Doporučujeme jim, aby to udělali přímo do rukou ředitelství nemocnice, jinak se to nedá stihnout," uvedl Elger.

Takový případ podle mluvčího kampaně Děkujeme, odcházíme Martina Jaroše nastal například v Mladé Boleslavi. "Přesná čísla po jednotlivých odděleních budeme zpracovávat v lednu. Je to bohužel administrativně dost náročné," dodal Jaroš.

Už nyní je ale jasné, že nejtlustější obálku dostane vedení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Výpověď tam podalo 190 lékařů, nejvíce z republiky. 180 jich chce odejít z pražské Bulovky, 128 ze zlínské nemocnice Tomáše Bati.

Výpovědi přehledně

Počty výpovědí v krajích a nemocnice, kde je lékaři podali

A nemocnice už připravují krizové plány. Dokud ale nebudou mít výpovědi "černé na bílém", jsou na vyjádření opatrné. "Krizové scénáře máme, ale zatím je nebudeme komentovat, protože výpovědi nedorazily," řekla mluvčí Krajské nemocnice T. Bati Karla Havlíková. "Akutní péči ale zajistit musíme," dodala.

Svolání krizového štábu připustila již dříve ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice a bývalá ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Nemocnici totiž hrozí, že dají výpověď téměř všichni její neurologové.

Zda a jak budou nemocnice dále fungovat, rozhodne až to, jaký poměr zaměstnanců a s jakými specializacemi odejde. "Pro chod nemocnic jsou klíčová především oddělení ARO, chirurgie, interna a rentgenologie," popsal Jaroš.

Podle tohoto klíče odbory uvádějí, že se zcela zastaví provoz v Břeclavi, ve Frýdku-Místku, Třinci, Úrazové nemocnici v Brně, Karlových Varech, Jihlavě, Krnově, Pardubicích, v Městské nemocnici Ostrava, v Opavě, Třebíči, Zlíně, Kyjově, Opavě, Hradci Králové, Novém Městě, Havlíčkově Brodě, České Lípě, Havířově, Klatovech, Domažlicích, Kroměříži, Náchodě, v Praze v Krči a na Bulovce. "Procento lékařů z klíčových oddělení, kteří podali výpověď, se v těchto nemocnicích pohybuje mezi 80 až 100," dodal Jaroš.

Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) vyzval v pondělí v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby začal akci odborů řešit na úrovni krajských krizových štábů a bezpečnostní rady státu, tedy na nejvyšší možné úrovni.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně bezpečnostní rada kvůli akci Děkujeme, odcházíme nyní nemá žádný termín zasedání. V lednu by se ale sejít mohla. "Je to jedna z možných variant. Zda ji bude nutné operativně svolat, se ale ukáže až podle počtu skutečně podaných výpovědí," řekl Sršeň.

Ministerstvo během ledna svolá pracovní skupinu složenou ze zástupců krajů i asociací, které sdružují nemocnice. Na ní by se měly všechny strany dohodnout na koordinaci dalšího postupu.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Klimatická aktivistka Lucie Smolková v diskusním pořadu Rozstřel. (19. září...

Česká studentka Lucie Smolková se zařadila mezi 100 mladých osobností z celého světa, které obdržely takzvanou zelenou...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz