Výpovědi lékařů stojí miliony. Odbory si platí propagaci i advokáta

  10:05aktualizováno  11:14
Akce, v níž rozzlobení lékaři podepsali hromadné výpovědi, přijde odbory na několik milionů korun. Nejde totiž o zcela spontánní protest, ale o plánovanou marketingovou kampaň, na kterou si Lékařský odborový klub najal agenturu Ewing PR.

Sanitka Děkujeme, odcházíme v Jihlavě. - Vůz nešel startovat, lékaři jej museli vždy roztlačit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Organizátoři už tři měsíce objíždějí nemocnice. Nejdříve sbírali podpisy lékařů pod výzvu, pak shromažďovali jejich výpovědi. Již dříve se objevily zprávy, že akce stojí 3,5 milionu.

"Je to víc," řekl šéf agentury Ewing PR Jiří Hrabovský. Přesnou částku ale neuvedl, pouze sdělil, že jde o "jednotky milionů".

Další peníze platí odbory za právní služby. S hromadnými výpověďmi jim od konce listopadu pomáhá pražská advokátní kancelář Martina Elgera.

Konkrétní částku Elger ani Lékařský odborový klub zveřejnit nechce. "Jsou to interní informace," řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Podle něj odbory nemají žádného sponzora a jde čistě o jejich peníze. Odborový klub žije z členských příspěvků, každý člen platí 0,5 procenta mzdy.

Advokát Oldřich Choděra, jehož kancelář radí malým a středním firmám, odhaduje, že pokud odbory platí za úkon, tedy zpracování více než tří a půl tisíc výpovědí, může se cena právních služeb pohybovat kolem 100 tisíc korun. "Není to složitý úkon, protože jedna výpověď kopíruje další. V tomto případě jde především o administrativu spojenou s jejich zpracováním," popsal.

Odbory se poučily, proto sáhly po profesionálech

Zapojit profesionální PR agenturu se lékaři rozhodli po zkušenosti s dřívější akcí – Unavený a přepracovaný lékař je riziko pro pacienta.

"Dělali to bez cizí pomoci a nikam to nedotáhli," říká Hrabovský. Právě jemu se na jaře ozval Engel. Odboráři měli vizi, profesionálové vymysleli zbytek – třeba černobílou sanitku s nápisem Náš exodus, váš exitus.

Advokáta zase odbory najaly, aby výpovědi mohly být rozeslány hromadně a aby měli lékaři možnost konzultace před tím, než ji podepíší.

Odborový klub také "dodal" tři lékaře jako tváře kampaně. Nejviditelnější byl Pavel Vávra z Nového Města na Moravě, který na cestách trávil hodně času. "Vybral jsem si dovolenou, kterou jsem si chtěl vzít, až se nám s přítelkyní narodí dítě," říká.

Lékařští odboráři jsou nyní vidět a slyšet – což byl jeden z jejich cílů. "Dělají to dobře, kampaň je profesionálně vedená, psychologický nátlak se stupňuje," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Akci odsoudil již před Vánocemi: podle něj ji provází určitý nevkus a pouliční rétorika.

Martin Engel považuje kampaň za úspěšnou – odboráři na sebe upozornili. Jiří Hrabovský je zdrženlivější. "Jestli nastane exodus, pro mě to úspěch nebude. Vítězství by bylo, kdybychom podpořili lékaře natolik, že by jim bylo vyhověno."

děkujeme, odcházíme

Podle posledních údajů podepsalo výpověď v rámci odborářské akce Děkujeme, odcházíme 3 576 lékařů z celkových přibližně 12 tisíc – nejčastěji chirurgové, internisté a anesteziologové.

Odejít by mohli po vypršení dvouměsíční výpovědní lhůty, tedy na konci února.

Lékaři žádají především vyšší platy. Nyní berou 100 až 250 korun hrubého na hodinu, usilují o zvýšení na 250 až 400 korun. Vadí jim také přetěžování. Podle odborářů je běžná pracovní doba zhruba 180 hodin za měsíc, ale doktor pracuje i 300 hodin. Lékaři si stěžují také na zmatky v systému vzdělávání.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Po domácím porodu šlo ženě o život, přesto se hádala se záchranáři

ilustrační snímek

V napjaté atmosféře se odehrál zásah středočeských záchranářů, kteří ve čtvrtek pomáhali ženě po domácím porodu. Její...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Stávkující za klima zaplnili Staroměstské náměstí, poté vyrazili na pochod

Dívky s modrou planetou namalovanou na obličeji při stávce za ochranu klimatu....

Na Staroměstském náměstí v Praze se dopoledne sešly asi dva tisíce mladých lidí, kteří se připojili k celosvětovému...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Najdete na iDNES.cz