Výpovědi lékařů stojí miliony. Odbory si platí propagaci i advokáta

  10:05aktualizováno  11:14
Akce, v níž rozzlobení lékaři podepsali hromadné výpovědi, přijde odbory na několik milionů korun. Nejde totiž o zcela spontánní protest, ale o plánovanou marketingovou kampaň, na kterou si Lékařský odborový klub najal agenturu Ewing PR.

Sanitka Děkujeme, odcházíme v Jihlavě. - Vůz nešel startovat, lékaři jej museli vždy roztlačit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Organizátoři už tři měsíce objíždějí nemocnice. Nejdříve sbírali podpisy lékařů pod výzvu, pak shromažďovali jejich výpovědi. Již dříve se objevily zprávy, že akce stojí 3,5 milionu.

"Je to víc," řekl šéf agentury Ewing PR Jiří Hrabovský. Přesnou částku ale neuvedl, pouze sdělil, že jde o "jednotky milionů".

Další peníze platí odbory za právní služby. S hromadnými výpověďmi jim od konce listopadu pomáhá pražská advokátní kancelář Martina Elgera.

Konkrétní částku Elger ani Lékařský odborový klub zveřejnit nechce. "Jsou to interní informace," řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Podle něj odbory nemají žádného sponzora a jde čistě o jejich peníze. Odborový klub žije z členských příspěvků, každý člen platí 0,5 procenta mzdy.

Advokát Oldřich Choděra, jehož kancelář radí malým a středním firmám, odhaduje, že pokud odbory platí za úkon, tedy zpracování více než tří a půl tisíc výpovědí, může se cena právních služeb pohybovat kolem 100 tisíc korun. "Není to složitý úkon, protože jedna výpověď kopíruje další. V tomto případě jde především o administrativu spojenou s jejich zpracováním," popsal.

Odbory se poučily, proto sáhly po profesionálech

Zapojit profesionální PR agenturu se lékaři rozhodli po zkušenosti s dřívější akcí – Unavený a přepracovaný lékař je riziko pro pacienta.

"Dělali to bez cizí pomoci a nikam to nedotáhli," říká Hrabovský. Právě jemu se na jaře ozval Engel. Odboráři měli vizi, profesionálové vymysleli zbytek – třeba černobílou sanitku s nápisem Náš exodus, váš exitus.

Advokáta zase odbory najaly, aby výpovědi mohly být rozeslány hromadně a aby měli lékaři možnost konzultace před tím, než ji podepíší.

Odborový klub také "dodal" tři lékaře jako tváře kampaně. Nejviditelnější byl Pavel Vávra z Nového Města na Moravě, který na cestách trávil hodně času. "Vybral jsem si dovolenou, kterou jsem si chtěl vzít, až se nám s přítelkyní narodí dítě," říká.

Lékařští odboráři jsou nyní vidět a slyšet – což byl jeden z jejich cílů. "Dělají to dobře, kampaň je profesionálně vedená, psychologický nátlak se stupňuje," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Akci odsoudil již před Vánocemi: podle něj ji provází určitý nevkus a pouliční rétorika.

Martin Engel považuje kampaň za úspěšnou – odboráři na sebe upozornili. Jiří Hrabovský je zdrženlivější. "Jestli nastane exodus, pro mě to úspěch nebude. Vítězství by bylo, kdybychom podpořili lékaře natolik, že by jim bylo vyhověno."

děkujeme, odcházíme

Podle posledních údajů podepsalo výpověď v rámci odborářské akce Děkujeme, odcházíme 3 576 lékařů z celkových přibližně 12 tisíc – nejčastěji chirurgové, internisté a anesteziologové.

Odejít by mohli po vypršení dvouměsíční výpovědní lhůty, tedy na konci února.

Lékaři žádají především vyšší platy. Nyní berou 100 až 250 korun hrubého na hodinu, usilují o zvýšení na 250 až 400 korun. Vadí jim také přetěžování. Podle odborářů je běžná pracovní doba zhruba 180 hodin za měsíc, ale doktor pracuje i 300 hodin. Lékaři si stěžují také na zmatky v systému vzdělávání.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz