V brněnské úrazovce daly výpověď dvě třetiny lékařů, nemocnici hrozí kolaps

  16:29aktualizováno  16:29
Pacientům v brněnské úrazové nemocnici hrozí, že je brzy nebude mít kdo léčit. Do nemocnice totiž dorazily výpovědi lékařů, kteří se přidali k výzvě Děkujeme, odcházíme. A z úrazovky chtějí odejít až dvě třetiny z pětašedesáti lékařů.
Do nemocnic v kraji dorazily výpovědi lékařů, kteří se zapojili do výzvy Děkujeme, odcházíme. Z brněnské úrazové nemocnice tak mohou odejít až dvě třetiny lékařů. Ilustrační foto

Do nemocnic v kraji dorazily výpovědi lékařů, kteří se zapojili do výzvy Děkujeme, odcházíme. Z brněnské úrazové nemocnice tak mohou odejít až dvě třetiny lékařů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Celkem jsem dostal jednačtyřicet výpovědí, přitom u nás pracuje 65 lékařů," uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči v Úrazové nemocnici Brno Jan Filipinský.

Nejčastěji výpovědi podávají lékaři, kteří pracují na chirurgii, ARO či traumatologii. "Pokud tito lékaři opravdu odejdou, přestane v nemocnici fungovat to základní, tedy operativa, a byl by vyloučen základní provoz nemocnice," uvedl Filipinský.

Do padesátky nemocnic míří výpovědi lékařů

Nemocnice by se tak v krajním případě musela zaměřit jen na doléčování a provoz některých ambulancí. Možnou variantou je i to, že by provozovala rehabilitační lůžka.

Před dvěma roky to přitom byli právě lékaři a zdravotníci, kdo bojoval za nemocnici, když hrozilo její zrušení. "Výpovědi lékařů s tímto nelze spojovat. Lékaři se ohrazují proti systému zdravotnické péče, který je u nás v rozkladu. Odchod by lékaře mrzel, a tak doufáme, že vláda začne konečně jednat," dodal Filipinský.

Nejvíce lékařů odejde z Fakultní nemocnice u svaté Anny

Hromadný odchod lékařů však hrozí i v dalších nemocnicích v Brně. Do Nemocnice Milosrdných bratří, kde pracuje 58 lékařů, dorazilo 30 výpovědí

"Nejvíce se výpovědi týkají oboru chirurgie a gynekologie. Jestli lékaři opravdu odejdou, nebude se dát v nemocnici vůbec pracovat," uvedl mluvčí Milosrdných bratří Pavel Štěpánek. Podle něj bude po Novém roce vedení nemocnice se všemi lékaři, kteří chtějí odejít, ještě jednat.

Mnoho lékařů chce odejít i z Fakultní nemocnice Brno, kam dorazilo 122 výpovědí. Podle vedení však nemusí jít o konečné číslo.

Nejvíce lékařů chce odejít z Fakultní nemocnice u svaté Anny. "Výpověď si podalo 140 lékařů, je to okolo 24 procent. Výpovědi postupně zpracováváme," sdělil ředitel nemocnice Petr Koška.

Situaci projedná po Novém roce kraj i město

Příští týden se situací v nemocnicích na jižní Moravě bude zabývat jak kraj, tak město Brno. "Hned v prvních lednových dnech se uskuteční jednání všech ředitelů brněnských nemocnic, jehož hlavní náplní bude zjištění skutečných počtů, a to zejména dle specializací," řekl brněnský primátor Roman Onderka.

Na základě těchto počtů bude podle něj nezbytné přijmout konkrétní opatření. "Hlavní zodpovědnost však dle mého v tomto okamžiku leží na ministru zdravotnictví a také na vládě, která musí do budoucna řešit otázku výrazně rozdílného finančního zajištění lékařů," dodal Onderka.

S hrozícím masovým odchodem začal vznikat i krizový plán fungování nemocnic. "Situaci bereme opravdu vážně, musíme zajistit, aby v nejhorším případě nemocnice jely na víkendový provoz a byly schopné přijímat akutní případy," sdělil krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Po domácím porodu šlo ženě o život, přesto se hádala se záchranáři

ilustrační snímek

V napjaté atmosféře se odehrál zásah středočeských záchranářů, kteří ve čtvrtek pomáhali ženě po domácím porodu. Její...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBNÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz