Na osobu sobě blízkou už se možná brzo nevymluvíte

  5:21aktualizováno  5:21
České zákony, které umožňují řidičům, aby se snadno vyhnuli trestu za přestupky výmluvou na "osobu blízkou", se možná brzy změní. A to na základě rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který řešil případ s Britem Francisem. Soud jeho stížnost na pokutu za rychlou jízdu odmítl
Případ z Velké Británie může změnit zákony, kvůli nimž se v Česku vyhýbají tisíce řidičů trestu. Ilustrační foto.

Případ z Velké Británie může změnit zákony, kvůli nimž se v Česku vyhýbají tisíce řidičů trestu. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav Ožana

Rychlostní radar v anglickém Guildfordu přistihl Idrise Francise, jak jede ve svém autě 47 mil (75,5 kilometru) v hodině. Na místě se smí přitom jezdit rychlostí jen 30 mil (48 km/h). Nebylo však jasné, kdo auto řídil, a Francis to odmítl říct.

"Právo na mlčení je základní součástí britského práva," hájil se. Policie mu přesto, nebo spíš právě proto "napařila" pokutu 750 liber (podle současného kurzu zhruba 28 tisíc korun). Navrch dostal tři trestné body.

Případ, který se odehrál už v červnu 2001, nemá na první pohled s Českem nic společného. Jenže je možné, že i díky němu se změní české zákony.

Idris Francis se totiž proti vyměřené pokutě odvolal. A protože tehdy čerstvý důchodce ve Velké Británii opakovaně s žalobou na stát neuspěl, obrátil se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. I u něj tvrdil, že má právo odmítnout úřadům prozradit, kdo jeho vůz v době přestupku řídil.

Vzor pro Česko?
Trvalo šest let, než štrasburští soudci rozhodli. Jejich verdikt z letošního 29. června zní: "Právo odepřít policii výpověď má své meze."

Soudci potvrdili, že pokuta, kterou Francis dostal, platí. Stejně rozsoudili i případ dalšího Brita, který se k Francisově žalobě připojil.

Jde o průlomový rozsudek a sociálnědemokratický poslanec Miloslav Kala tvrdí, že zásadně ovlivní situaci v Česku. Trik, kdy majitel auta vyfoceného při rychlé jízdě odmítne říct úřadům nebo policii, kdo jeho vůz řídil, totiž využívá stále více lidí. Podle odhadů končí v koši až 80 procent přestupků, při nichž chytnou řidiče automatické radary.

"Rozsudek ze Štrasburku ukazuje, že se nejde vymluvit na osobu blízkou. Nikdo nesmí zatajit jméno řidiče, který řídil auto v době spáchání přestupku," tvrdí Kala.

Verdikt evropského soudu už Kala předal právníkům. Mají mu pomoci přepsat zákon. Ten by nově stanovil, že majitel auta musí úřadům říct jméno toho, kdo seděl za volantem. V parlamentu chce návrh předložit v lednu.

"Trvám na tom, aby trestem zůstala nejen pokuta, ale i přidělení trestných bodů," dodal Kala.

Zbytečně složitý návrh
Jeho návrh může skončit rychlým zamítnutím. Poslanci z ostatních stran totiž nejsou nápadem využít rozsudek ze Štrasburku nadšeni.

"Souhlasím, aby za to byl postihován vlastník auta. Měl by ale dostávat jen pokutu. Body ne," řekl lidovec Milan Šimonovský. Stejný názor mají i poslanci z ODS David Šeich a Eva Dundáčková, kteří chtějí přepisovat silniční zákon.

"Trváme na tom, aby majitel auta, které je vyfoceno při vysoké rychlosti, dostával jen pokutu," řekla včera Dundáčková. Ani někteří právníci nedávají Kalovu návrhu šanci.

"Přepisovat české zákony podle toho rozsudku by bylo velmi složité. Musely by se měnit asi čtyři zákony včetně ústavy," řekl právník Jan Kněžínek, který se na dopravu specializuje.

Úředníci ministerstva dopravy odmítli Kalův návrh komentovat s tím, že ho neznají. Policie včera oznámila, že při dopravních nehodách zemřelo od začátku roku už 957 lidí, což je o jednoho člověka víc než za celý loňský rok. - více zde

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Bouřky dorazily na Moravu, hasiči na Olomoucku hlásí desítky výjezdů

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském kraji. Na...

Neznáte mě, ale okradu vás. Podvodných e-mailů je víc a v perfektní češtině

Ilustrační snímek

Rozesílání podvodných e-mailů, které se snaží získat od oběti citlivé informace, je stále populárnější. Hackeři navíc...

VIDEA TÝDNE: Předstíral retardaci, útok na tanker a nahý protest

Obžalovaný Petr Stojka u Obvodního soudu pro Prahu 10

Před soudem stanul muž z Prahy, který 12 let předstíral mentální retardaci a vylákal od státu na dávkách přes dva...

Najdete na iDNES.cz