Zeman nepřijal demisi Staňka. ČSSD ho chce odvolat, do vlády navrhla Šmardu

  12:49aktualizováno  23:44
Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že nepřijme demisi ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD, který před tím za ním přijel na Hrad. Šéf sociální demokracie Jan Hamáček reagoval, že ve středu požádá premiéra Andreje Babiše o odvolání Staňka z vlády a na post ministra kultury navrhne místopředsedu ČSSD a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu.

Kandidát ČSSD na nového ministra kultury, místopředseda strany Michal Šmarda | foto: ČTK

„Michal Šmarda je zkušený komunální politik, je to člen vedení strany a je schopen naplnit očekávání, která od resortu kultury mám,“ řekl Hamáček.

Věří tomu, že Babiš žádost o odvolání Staňka prezidentovi předá. „Premiér již řekl, že je připraven takto postupovat, jsem přesvědčen, že prezident bude také postupovat podle ústavy,“ uvedl Hamáček.

Ústava o odvolání ministra vlády

článek 74

Prezident republiky ODVOLÁ člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že navrhne hlavě státu Staňkovo odvolání, pokud to bude ČSSD požadovat.

Zatímco v případě demise má hlava státu prostor pro to, co udělá, jestliže je navrženo odvolání člena vlády, říká Ústava ČR striktně, co prezident musí udělat. „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ uvádí doslova článek 74 Ústavy České republiky.

„Prezident republiky Miloš Zeman na Pražském hradě přijal ministra kultury Antonína Staňka, aby mu oznámil, že se rozhodl nepřijmout jeho demisi. Důvodem je to, že Antonín Staněk odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel,“ sdělil stanovisko prezidenta mluvčí Jiří Ovčáček.

Babiš pozdě večer v Bruselu řekl, že prezidentovi Staňkovo odvolání navrhne. Ovčáček nechtěl dnes komentovat, jak by Zeman v takovém případě reagoval. Zatímco demisi ministra prezident přijmout podle ústavy nemusí, návrh na odvolání od premiéra ano. Babiš považuje Šmardovu nominaci na ministra kultury za zvláštní, připustil však, že jeho předpoklady pro výkon funkce nezná.

Zařízli svého ministra, tak skončili pod 5 procenty, tvrdí Zeman

Zeman se již před tím na Žofínském fóru Staňka zastal. „Strana, která zařízne svého vlastního ministra, je odsouzena skončit pod pěti procenty, což se také stalo,“ prohlásil prezident republiky, když hodnotil výsledek voleb do Evropského parlamentu. Tvrdí, že volil ČSSD.

Staněk přijel za prezidentem Milošem Zemanem v úterý odpoledne, před tím se za Staňka na Hradě přimlouval šéf KSČM Vojtěch Filip. „Zaslouží si podporu,“ tvrdí Filip, který o Staňkovi mluvil i s šéfem ANO Andrejem Babišem.

Staněk je pod palbou kritiky části veřejnosti kvůli tomu, že odvolal šéfa Národní galerie Jiřího Fajta. Filip k tomu v úterý řekl, že si nedovede představit, že člověk, který si vyplatil odměnu z veřejných peněz díky smlouvě, kterou uzavřel sám se sebou, šéfem galerie zůstal. 

Fotogalerie

„Drzost, kterou projevil pan Fajt, je ohromující,“ řekl Filip. Pokud by jiný úředník postupoval jako Fajt, byl by podle Filipa potrestán a šel by do vězení. Jde o autorskou smlouvu na více než milion korun, které Fajt dostal za kurátorskou práci na výstavách Národní galerie.

Lídr KSČM má ale ještě jeden důvod, proč se snažil Staňka podržet. „Od začátku jsem říkal, že pro mě je zachování evropského unikátu, jako je otáčivé hlediště, podstatné,“ řekl. V celé Evropě jsou podle něj pouze tři otáčivá hlediště, jakým je i točna v Českém Krumlově.

„Pan premiér a pan prezident rozhodují o tom, kdo bude ministrem,“ řekl šéf KSČM Filip, který si je ale jako právník vědom, že když premiér Babiš navrhne odvolání Staňka, tak to Zeman bude muset akceptovat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu...

V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor...

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz