Zeman o demisi Staňka rozhodne příští týden. Až poté, co se s ním setká

  15:03aktualizováno  15:03
Za prezidentem Milošem Zemanem přijel na Hrad předseda ČSSD Jan Hamáček. Hovořil s ním o důvodech rezignace ministra kultury Antonína Staňka. I když už Hamáček má konkrétní představu, kdo by měl Staňka ve vládě vystřídat, prezident Zeman se rozhodne, zda demisi ministra kultury přijme až poté, co se s ním setká, sdělil iDNES.cz Hamáček.

Jan Hamáček hovoří s prezidentem Milošem Zemanem na sjezdu ČSSD (1. března 2019) | foto:  Michal Šula, MAFRA

„S panem prezidentem jsme řešili otázku ministra kultury, informoval jsem jej o svém návrhu řešení. Pan prezident mi sdělil, že se rozhodne po své schůzce s ministrem Staňkem 28. května,“ uvedl pro iDNES.cz Hamáček. Jeho schůzka s prezidentem trvala asi 45 minut a po ní se šéf ČSSD vyhnul setkání s novináři, kteří na něj čekali na nádvoří Pražského hradu.

„Předpokládám, že pan prezident demisi přijme,“ řekl první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Zeman zatím neřekl, zda to udělá, ale Onderka sdělil, že kdyby prezident demisi ministra kultury nepřijal, ČSSD by postupovala tak, že by navrhla premiérovi Andreji Babišovi Staňkovo odvolání.

Babiš řekl, že když to sociální demokracie udělá, návrh na Staňkovo odvolání na Hrad předá. „Určitě, určitě, samozřejmě. Platí koaliční smlouva,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

Zatímco v případě demise má hlava státu prostor pro to, co udělá, jestliže je navrženo odvolání člena vlády, říká Ústava ČR striktně, co prezident musí udělat. „ Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ uvádí doslova článek 74 Ústavy České republiky.

Hamáček preferuje jako nového ministra opět politika

„Jsem přesvědčen, že ministr je politická funkce, to znamená já bych preferoval politika,“ uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Fotogalerie

Onderka krátce před Hamáčkovou cestou na Hrad uvedl, že s ním předseda strany jméno nového ministra kultury konzultoval a řekl, že ve hře je stále několik kandidátů. Sám Onderka popřel, že by byl mezi nimi, stejně jako několik dalších poslanců sociální demokracie -  a to jak šéf klubu Jan Chvojka, tak Kateřina Valachová, kteří už oba ve vládě byli, i poslanec Jan Birke.

Mezi jmény, o nichž se v souvislosti s ministerstvem kultury spekuluje, jsou třeba ostravský divadelní režisér a šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí, či náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.

Staněk čelí kritice kvůli odvolání šéfa Národní galerie

Staněk je pod palbou kritiky poté, co odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a šéfa olomouckého Muzea umění Michala Soukupa. Vznikly dokonce dvě petice za to, aby odstoupil z funkce a Staněk nakonec podal demisi, v níž oznámil odchod z čela ministerstva k 31. květnu.

„Je pravda, že demise je taková neobvyklá, protože v demisi vlastně pan ministr píše o tom, že nekončí z vlastní vůle, ale že končí vlastně na základě požadavku pana předsedy ČSSD Hamáčka,“ uvedl Babiš po schůzce s prezidentem Zemanem a pak v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že si na spolupráci nemůže stěžovat. Pak ale dodal, že když bude Hamáček trvat na odvolání Staňka, žádost o změnu ve vládě na Hrad předá.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Premiér slíbil pomoc s rumburskou nemocnicí i nákup nových přístrojů

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry na návštěvě Ústeckého kraje. (18. 9. 2019)

Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch jednali s vedením Krajské zdravotní, která zastřešuje pět největších...

Rodiče chtějí od školy výchovu i klid, očekávání se podle průzkumu liší

Mezi doporučované společné aktivity rodičů a dětí patří čtení a vyprávění

Jedni chtějí dění ve třídách ovlivňovat, druzí hází veškerou odpovědnost na školy. Očekávání českých rodičů od škol se...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz