"V mých úvahách to jméno je," řekl vysoce postavený sociální demokrat, který bude mít na výběr kandidáta vliv. "Jsou lidé, kteří uvažují tímto způsobem," řekl iDNES.cz člen nejužšího vedení ČSSD. Ani jeden si nepřál být jmenován.
"Zatím jsme se dohodli, že debatu o prezidentské volbě povedeme poté, až dokončíme primárky do krajských a do senátních voleb," uvedl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. I šéf Senátu Milan Štěch řekl, že se ČSSD dohodla, že svého kandidáta strana vybere ve druhém čtvrtletí příštího roku, když už do volby nástupce Václava Klause na Hradě nebude zbývat ani rok.
"Jsem přesvědčen, že bude přímá volba, takže přemýšlím především o vhodném kandidátovi pro přímou volbu," řekl iDNES.cz Sobotka. "Žádný kandidát, který bude ztělesňovat hodnoty sociální demokracie a má za sebou slušný život s pozitivními výsledky, není z té debaty vyloučen," zdůraznil předseda sociální demokracie.
Vedle politika, který je dobře známý jako představitel ČSSD, by měla podle něj strana zvažovat i možnost, že by to byl člověk, který by mohl oslovit nejen voliče sociální demokracie, ale i voliče ve středu politického spektra.
Toto kritérium splňuje právě Špidla. V době, kdy byl premiérem, dal přednost sestavení levostředové vlády s lidovci a Unií svobody a odmítl uvažovat o vládě po dohodě s ODS nebo s komunisty, přestože se mohl opřít o výraznější většinu v parlamentu. O funkci přišel po neúspěchu své strany v evropských volbách v roce 2004 a pak působil jako eurokomisař v Bruselu.
Sám Špidla v rozhovoru pro iDNES.cz na dotaz, zda by se chtěl ještě vrátit do vrcholné politické funkce, odvětil: "To záleží na okolnostech a sociální demokracii." Očekává, že se veřejnost spíše dočká přímé volby hlavy státu. (rozhovor se Špidlou najdete zde)
Hašek sní o silném levicovém kandidátovi na Hradě
První místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek iDNES.cz řekl, že jeho strana bude vybírat z levicových a levostředových úspěšných politiků. "Mým snem je levicový prezident na Pražském hradě po Václavu Klausovi," uvedl Hašek. Do úvahy nad tím, zda by toto kritérium nejlépe splňoval Špidla, bývalá ministryně školství Petra Buzková, která s ním spolupracuje nebo třeba expremiér Miloš Zeman, se už pouštět nechtěl.
"Samozřejmě každý máme svůj tip. Záležet při výběru kandidáta bude i na tom, jaká bude situace u nás a ve světě," řekl iDNES.cz předseda Senátu Milan Štěch. Probírat teď jména by podle něj nebylo seriózní.
V uvažování sociálních demokratů je to dost podstatná změna. Dříve Sobotka zmiňoval, že by se mu líbil kandidát typu ekonoma Jana Švejnara, kterého strana podpořila při minulé volbě. Hašek dříve na uzavřeném jednání strany mluvil o trojici Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek a Roman Onderka (více zde). Středočeský hejtman David Rath zase zmínil šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, který to ale hned odmítl. Teď se politici ČSSD rozhodli, že do doby, než se shodnou, bude lepší mlčet.
Benešová: Každý máme svého mazlíka. O Špidlovi budou mluvit, ale on to pro mě není
"Samozřejmě, že by bylo nejlepší, kdyby se našel kandidát, který by měl svými hodnotami co nejblíže k sociální demokracii, to by bylo ideální bez ohledu na způsob volby, ale ta debata nás teprve čeká," řekl místopředseda ČSSD, senátor Jiří Dienstbier. "Každý máme nějakého svého mazlíka. Určitě bude spousta lidí navrhovat Špidlu, ale to můj favorit není," uvedla další místopředsedkyně, Marie Benešová. Podle ní je lepší ještě mlčet než se "spálit".
Sociální demokraté stále počítají s tím, že příští prezident vzejde z přímé volby, tedy z hlasování všech občanů. Štěch připomněl, že před pár dny poslal šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové dopis, ve kterém jí píše, že by bylo správné, aby byli senátoři zapojeni do přípravy změny ústavy, ještě než na ni kývne dolní komora parlamentu. "My chceme změnu ústavy opravdu schválit," řekl Štěch.
Považuje za legitimní, že chce strana prosadit i určitou úpravu prezidentských pravomocí. Poukázal přitom na podezření, s nímž přišel týdeník Respekt, že udílení milostí mohla provázet korupce (více o podezření na korupci při udělování prezidentské minulosti).
"Ten aktuální skandál ukazuje, že naše nároky na úpravu prezidentských pravomocí jsou oprávněné. Chceme omezit právo abolice (milost ještě před skončením trestního řízení - pozn. autora), a aby imunita přímo voleného prezidenta byla omezena jen na dobu výkonu mandátu," uvedl Sobotka. Chce o tom jednat nejen s ODS, ale i s dalšími koaličními stranami.