Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Ledovka komplikuje provoz na silnicích, přibývá dopravních nehod

Aktualizujeme   6:55aktualizováno  12:13
Meteorologové vydali v úterý výstrahu před ledovkou. Namrzající déšť v kombinaci se zledovatělým sněhem od středečního rána působil komplikace zejména v dopravě. Silnice na území České republiky jsou díky desítkám sypačů, které v noci vyjely do provozu, s opatrností sjízdné. Přesto na některých místech došlo k dopravním nehodám.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Silnice v Libereckém kraji jsou od rána sjízdné se zvýšenou opatrností. V noci v kraji mrholilo nebo slabě sněžilo. Kvůli zledovatělé vozovce byla ráno nesjízdná vozovka pro některé autobusy na linkách u Lomnice nad Popelkou na Semilsku a u Českého Dubu na Liberecku.

Povrchy silnic jsou v Libereckém kraji převážně mokré, ujetá vrstva sněhu smísená s drtí je na vozovkách nižších tříd v Jizerských horách a západní části Krkonoš. Pro kamiony nad šest tun nadále platí zákaz jezdit přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku, vozovka III. třídy je pro ně nesjízdná.

S opatrností jsou sjízdné silnice také na Vysočině. Někde padal mrznoucí déšť, jinde leží ještě zbytky zledovatělého sněhu. Podle silničářů jsou hlavní tahy včetně dálnice mokré po chemickém ošetření. Ledovka hrozí hlavně na silnicích nižších tříd, kde se nesolí.

Podle dispečinku krajských silničářů vyjelo v noci asi 80 sypačů. Jezdit nebylo nutné pouze na Pelhřimovsku, kde se i v noci držely teploty nad nulou. Policie zatím informovala o jediné dopravní nehodě, která se stala před pátou hodinou ranní u Nového Města na Moravě. Havarovalo osobní auto, silnice číslo 19 zůstala kyvadlově průjezdná.

Pozor na ledovku, varují meteorologové, zasáhne většinu území Česka

Vrstva sněhu krytá posypem pokrývá silnice nižších tříd ve vyšších polohách Vsetínska a Zlínska, v některých úsecích může být pokrývka zledovatělá. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou většinou po chemickém ošetření holé a vlhké nebo mokré, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Dálnice a silnice první třídy v kraji jsou podle Lucie Trubelíkové ze zlínské správy ŘSD sjízdné se zvýšenou opatrností. „Teploty se v řadě úseků drží pod bodem mrazu. V souvislosti s mrznoucím deštěm hrozí ledovka,“ uvedla Trubelíková.

Povrch vozovky podle ní aktuálně může namrzat na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku v oblasti Syrákova nebo na silnici I/54 u Strání na Uherskohradišťsku. „Prosíme řidiče, aby dnes jezdili velmi opatrně. Naše veškerá zimní technika je od včerejška (úterý) stále v terénu a nejvyšší pohotovosti,“ doplnila Trubelíková.

Policisté od rána zaznamenali podle policejního mluvčího Petra Jaroše v kraji deset dopravních nehod. Zřejmě nejvážnější je havárie v Lužné, kde se po 8:00 srazily autobus a osobní auto. „Řidička osobního automobilu utrpěla poranění. V autobuse jelo několik lidí, jsou tam pravděpodobně dvě lehká zranění,“ řekl Jaroš.

Nesjízdná je vinou ledovky nadále silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musejí řidiči počítat i na silnici III/43230 z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta není přes zimu udržovaná.

Lokálně mohou namrzat také silnice v Královéhradeckém kraji, ráno byly sjízdné se zvýšenou opatrností. Na některých vedlejších silnicích ve výše položených oblastech okresů Jičín, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou a zvláště pak v Orlických horách a Krkonoších ležela ujetá zledovatělá vrstva sněhu, vyplynulo z ranního sdělení Ředitelství silnic a dálnic.

Kluzké jsou vozovky například také v Olomouckém kraji, zejména na Olomoucku či Prostějovsku. Silnice tam jsou proto sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Správci silnic s předstihem provedli chemický posyp, místy se však na silnicích tvoří ledovka.

Řidičův boj s ledem. Zbraněmi jsou škrabka i ocet, sněhovou čepici sundejte

Před namrzajícími vozovkami varují správci silnic například na Šternbersku. Podle hlášení řidičů na sociálních sítích je ráno ledovka také na silnici mezi obcemi Bohuslavice a Vilémov na Olomoucku či v okolí Čech pod Kosířem na Prostějovsku. Ledovka se ve středu ráno vytvořila i na komunikacích v Olomouci. Méně důležité cesty ve vyšších polohách pokrývá zledovatělá vrstva sněhu s posypem.

Policie během rána řešila několik nehod. Za koncem dálnice u Mohelnice na Šumpersku ve směru od Olomouce ráno najelo osobní vozidlo do svodidel. Silnice je v místě nehody průjezdná. Osobní automobil havaroval také u Štěpánova na Olomoucku. V Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se srazila dvě vozidla.

Opatrní musí být také řidiči v Moravskoslezském kraji. Sněhové jazyky se na silnicích tvoří například na Bruntálsku a Opavsku. V obou okresech řidiči mohou narazit na ledovku či mrznoucí mrholení. Ujetá vrstva zledovatělého sněhu leží zase na silnicích Frýdecko-Místecka. Na Karvinsku, Novojičínsku a v Ostravě jsou silnice většinou sjízdné bez omezení.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí stále v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Policisté evidují více nehod

Náledí hrozí také na silnicích v Jihomoravském kraji, řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti. Na Brněnsku, Blanensku a Vyškovsku je místy ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Podle webu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje vznikají v důsledku náledí obtíže s průjezdností na některých dopravních linkách, nejvíce v severní části kraje na Blanensku a v okolí Tišnova, dále ale také v okolí Moravského Krumlova.

Policisté od rána kvůli náledí evidují v kraji kolem 20 nehod. Pět lidí se ráno zranilo při havárii dodávky poblíž Rosic a Ostrovačic na Brněnsku. O nehodě informoval mluvčí policie David Chaloupka, o zraněných pak mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se jeden člověk zranil těžce, jeden středně těžce a tři lehce.

Nehoda se stala poblíž exitu 182 Kývalka z dálnice D1, kde řidiči sjíždějí na Rosice. „Z hlavního tahu na Rosice se tam potom odbočuje na Ostrovačice. Dodávka tam uklouzla na náledí a najela do betonových oddělovacích svodidel, ve kterých se zasekla,“ uvedl Chaloupka. V posledních dnech je to druhá havárie kvůli kluzké vozovce na tomto místě.

Bez omezení je sjízdná dálnice D1 na Vyškovsku, D2 na Břeclavsku a D46. Ostatní úseky dálnic i ostatní silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností kvůli možnému vzniku náledí.

S ohledem na smíšené srážky a teploty pod nulou vyjelo už před třetí hodinou ranní do terénu všech 21 posypových vozů společnosti Brněnské komunikaci. Spotřebovaly 81 tun posypového materiálu, uvedl provozní ředitel společnosti Jan Klištinec.

Větší množství nehod souvisejících s náledím zaznamenali policisté ve středních Čechách. Většinou se obešly bez zranění. Auta bourala na Kladensku, Příbramsku a v okolí Prahy, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

„Silnice kloužou, ale zatím nemám hlášenou žádnou závažnější nehodu. Jsou to jen ťukance nebo případy, kdy auto sjede mimo vozovku,“ uvedla mluvčí. Například u Slatiny na Kladensku se ráno srazila převozní sanitka s nákladním autem, v Tursku u Prahy sjel kamion do příkopu. Podobně skončilo další vozidlo u Dolních Lomnic poblíž Prahy.

Na Příbramsku se auto při nehodě přetočilo přes střechu. Dopravní nehoda byla hlášena také na 29. kilometru dálnice D7, kde se srazilo nákladní auto s dodávkou. „Byl to ale jen ťukanec. Ostatní řidiči to objíždějí a provoz to nekomplikuje,“ dodala Schneeweissová.

Se sněhem na vozovkách se řidiči mohou setkat v Pardubickém kraji, a to v oblasti Lanškrouna, Vysokého Mýta a v Železných horách, kde je sníh i zledovatělý. Úsek silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí do Červené Vody je sjízdný pouze se sněhovými řetězy.

Zranění při pádu na náledí

Záchranáři v Jihomoravském kraji ošetřili od rána zhruba dvě desítky pacientů s úrazy po pádu na náledí. Měli poranění hlavy, rukou i nohou, řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Podle ní to byli často senioři.

Záchranáři registrovali úrazy po pádech od šesté hodiny ranní. „Máme případy hlavně na Brněnsku, ale také z Hodonínska, Břeclavska a Blanenska. Lidé padají při cestě do obchodu, do práce nebo při venčení psa,“ vyjmenovala Bothová.

Podle ní jsou poranění na rukách, nohách, ale záchranáři ošetřovali i úrazy hlavy. „Lidé by měli být v tomto počasí opatrní. Apelujeme především na seniory. Pokud je náledí, měli by odložit cesty, které nejsou tolik potřebné,“ dodala Bothová.

Úrazy po pádech na ledu řeší i nemocnice. „Od rána jsme ošetřili osm lidí. Jedná se o zlomeniny končetin. Pacienty zatím ošetřujeme ambulantně,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Dana Lipovská. Po pádech na náledí ošetřuje pacienty i Fakultní nemocnice Brno. Podle její mluvčí Veroniky Plaché lidé často přicházejí se zlomeným nebo pohmožděným zápěstím, protože se snaží pády zbrzdit rukama.

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Naši pacienti si od emocí ulevují tím, že se pořezají, říká psycholožka

Premium Lidé trpící hraniční poruchou osobnosti těžko zvládají emoce, což mnohdy vede až k sebepoškozování či sebevraždě. „Jsou...

Malostranský zápisník: Kdo je v české politice Zuzana Čaputová a kdo Kim Čong-un

Premium Hvězdy nelžou – a čísla také ne: kdo je českým Trumpem a kdo Putinem? Kde se vzala idylka odborářů a pravicové vlády?...

Hrad kvůli výrokům o Zemanově cirhóze žádá milion a omluvu, uvedla Stehlíková

Prezidentská kancelář žádá po psychiatričce a bývalé ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové milion korun a...

Velká hra o lesy. Plány na výměnu pozemků způsobily personální zemětřesení

Premium Zdánlivě to měla být jen formální směna, aby se dvěma státním organizacím lépe hospodařilo v lesích. Lesy ČR měly...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...