Ledovka komplikuje provoz na silnicích, přibývá dopravních nehod

Aktualizujeme   6:55aktualizováno  12:13
Meteorologové vydali v úterý výstrahu před ledovkou. Namrzající déšť v kombinaci se zledovatělým sněhem od středečního rána působil komplikace zejména v dopravě. Silnice na území České republiky jsou díky desítkám sypačů, které v noci vyjely do provozu, s opatrností sjízdné. Přesto na některých místech došlo k dopravním nehodám.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Silnice v Libereckém kraji jsou od rána sjízdné se zvýšenou opatrností. V noci v kraji mrholilo nebo slabě sněžilo. Kvůli zledovatělé vozovce byla ráno nesjízdná vozovka pro některé autobusy na linkách u Lomnice nad Popelkou na Semilsku a u Českého Dubu na Liberecku.

Povrchy silnic jsou v Libereckém kraji převážně mokré, ujetá vrstva sněhu smísená s drtí je na vozovkách nižších tříd v Jizerských horách a západní části Krkonoš. Pro kamiony nad šest tun nadále platí zákaz jezdit přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku, vozovka III. třídy je pro ně nesjízdná.

S opatrností jsou sjízdné silnice také na Vysočině. Někde padal mrznoucí déšť, jinde leží ještě zbytky zledovatělého sněhu. Podle silničářů jsou hlavní tahy včetně dálnice mokré po chemickém ošetření. Ledovka hrozí hlavně na silnicích nižších tříd, kde se nesolí.

Podle dispečinku krajských silničářů vyjelo v noci asi 80 sypačů. Jezdit nebylo nutné pouze na Pelhřimovsku, kde se i v noci držely teploty nad nulou. Policie zatím informovala o jediné dopravní nehodě, která se stala před pátou hodinou ranní u Nového Města na Moravě. Havarovalo osobní auto, silnice číslo 19 zůstala kyvadlově průjezdná.

Pozor na ledovku, varují meteorologové, zasáhne většinu území Česka

Vrstva sněhu krytá posypem pokrývá silnice nižších tříd ve vyšších polohách Vsetínska a Zlínska, v některých úsecích může být pokrývka zledovatělá. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou většinou po chemickém ošetření holé a vlhké nebo mokré, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Dálnice a silnice první třídy v kraji jsou podle Lucie Trubelíkové ze zlínské správy ŘSD sjízdné se zvýšenou opatrností. „Teploty se v řadě úseků drží pod bodem mrazu. V souvislosti s mrznoucím deštěm hrozí ledovka,“ uvedla Trubelíková.

Povrch vozovky podle ní aktuálně může namrzat na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku v oblasti Syrákova nebo na silnici I/54 u Strání na Uherskohradišťsku. „Prosíme řidiče, aby dnes jezdili velmi opatrně. Naše veškerá zimní technika je od včerejška (úterý) stále v terénu a nejvyšší pohotovosti,“ doplnila Trubelíková.

Policisté od rána zaznamenali podle policejního mluvčího Petra Jaroše v kraji deset dopravních nehod. Zřejmě nejvážnější je havárie v Lužné, kde se po 8:00 srazily autobus a osobní auto. „Řidička osobního automobilu utrpěla poranění. V autobuse jelo několik lidí, jsou tam pravděpodobně dvě lehká zranění,“ řekl Jaroš.

Nesjízdná je vinou ledovky nadále silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musejí řidiči počítat i na silnici III/43230 z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta není přes zimu udržovaná.

Lokálně mohou namrzat také silnice v Královéhradeckém kraji, ráno byly sjízdné se zvýšenou opatrností. Na některých vedlejších silnicích ve výše položených oblastech okresů Jičín, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou a zvláště pak v Orlických horách a Krkonoších ležela ujetá zledovatělá vrstva sněhu, vyplynulo z ranního sdělení Ředitelství silnic a dálnic.

Kluzké jsou vozovky například také v Olomouckém kraji, zejména na Olomoucku či Prostějovsku. Silnice tam jsou proto sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Správci silnic s předstihem provedli chemický posyp, místy se však na silnicích tvoří ledovka.

Řidičův boj s ledem. Zbraněmi jsou škrabka i ocet, sněhovou čepici sundejte

Před namrzajícími vozovkami varují správci silnic například na Šternbersku. Podle hlášení řidičů na sociálních sítích je ráno ledovka také na silnici mezi obcemi Bohuslavice a Vilémov na Olomoucku či v okolí Čech pod Kosířem na Prostějovsku. Ledovka se ve středu ráno vytvořila i na komunikacích v Olomouci. Méně důležité cesty ve vyšších polohách pokrývá zledovatělá vrstva sněhu s posypem.

Policie během rána řešila několik nehod. Za koncem dálnice u Mohelnice na Šumpersku ve směru od Olomouce ráno najelo osobní vozidlo do svodidel. Silnice je v místě nehody průjezdná. Osobní automobil havaroval také u Štěpánova na Olomoucku. V Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se srazila dvě vozidla.

Opatrní musí být také řidiči v Moravskoslezském kraji. Sněhové jazyky se na silnicích tvoří například na Bruntálsku a Opavsku. V obou okresech řidiči mohou narazit na ledovku či mrznoucí mrholení. Ujetá vrstva zledovatělého sněhu leží zase na silnicích Frýdecko-Místecka. Na Karvinsku, Novojičínsku a v Ostravě jsou silnice většinou sjízdné bez omezení.

Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí stále v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Policisté evidují více nehod

Náledí hrozí také na silnicích v Jihomoravském kraji, řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti. Na Brněnsku, Blanensku a Vyškovsku je místy ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Podle webu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje vznikají v důsledku náledí obtíže s průjezdností na některých dopravních linkách, nejvíce v severní části kraje na Blanensku a v okolí Tišnova, dále ale také v okolí Moravského Krumlova.

Policisté od rána kvůli náledí evidují v kraji kolem 20 nehod. Pět lidí se ráno zranilo při havárii dodávky poblíž Rosic a Ostrovačic na Brněnsku. O nehodě informoval mluvčí policie David Chaloupka, o zraněných pak mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se jeden člověk zranil těžce, jeden středně těžce a tři lehce.

Nehoda se stala poblíž exitu 182 Kývalka z dálnice D1, kde řidiči sjíždějí na Rosice. „Z hlavního tahu na Rosice se tam potom odbočuje na Ostrovačice. Dodávka tam uklouzla na náledí a najela do betonových oddělovacích svodidel, ve kterých se zasekla,“ uvedl Chaloupka. V posledních dnech je to druhá havárie kvůli kluzké vozovce na tomto místě.

Bez omezení je sjízdná dálnice D1 na Vyškovsku, D2 na Břeclavsku a D46. Ostatní úseky dálnic i ostatní silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností kvůli možnému vzniku náledí.

S ohledem na smíšené srážky a teploty pod nulou vyjelo už před třetí hodinou ranní do terénu všech 21 posypových vozů společnosti Brněnské komunikaci. Spotřebovaly 81 tun posypového materiálu, uvedl provozní ředitel společnosti Jan Klištinec.

Větší množství nehod souvisejících s náledím zaznamenali policisté ve středních Čechách. Většinou se obešly bez zranění. Auta bourala na Kladensku, Příbramsku a v okolí Prahy, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

„Silnice kloužou, ale zatím nemám hlášenou žádnou závažnější nehodu. Jsou to jen ťukance nebo případy, kdy auto sjede mimo vozovku,“ uvedla mluvčí. Například u Slatiny na Kladensku se ráno srazila převozní sanitka s nákladním autem, v Tursku u Prahy sjel kamion do příkopu. Podobně skončilo další vozidlo u Dolních Lomnic poblíž Prahy.

Na Příbramsku se auto při nehodě přetočilo přes střechu. Dopravní nehoda byla hlášena také na 29. kilometru dálnice D7, kde se srazilo nákladní auto s dodávkou. „Byl to ale jen ťukanec. Ostatní řidiči to objíždějí a provoz to nekomplikuje,“ dodala Schneeweissová.

Se sněhem na vozovkách se řidiči mohou setkat v Pardubickém kraji, a to v oblasti Lanškrouna, Vysokého Mýta a v Železných horách, kde je sníh i zledovatělý. Úsek silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí do Červené Vody je sjízdný pouze se sněhovými řetězy.

Zranění při pádu na náledí

Záchranáři v Jihomoravském kraji ošetřili od rána zhruba dvě desítky pacientů s úrazy po pádu na náledí. Měli poranění hlavy, rukou i nohou, řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Podle ní to byli často senioři.

Záchranáři registrovali úrazy po pádech od šesté hodiny ranní. „Máme případy hlavně na Brněnsku, ale také z Hodonínska, Břeclavska a Blanenska. Lidé padají při cestě do obchodu, do práce nebo při venčení psa,“ vyjmenovala Bothová.

Podle ní jsou poranění na rukách, nohách, ale záchranáři ošetřovali i úrazy hlavy. „Lidé by měli být v tomto počasí opatrní. Apelujeme především na seniory. Pokud je náledí, měli by odložit cesty, které nejsou tolik potřebné,“ dodala Bothová.

Úrazy po pádech na ledu řeší i nemocnice. „Od rána jsme ošetřili osm lidí. Jedná se o zlomeniny končetin. Pacienty zatím ošetřujeme ambulantně,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Dana Lipovská. Po pádech na náledí ošetřuje pacienty i Fakultní nemocnice Brno. Podle její mluvčí Veroniky Plaché lidé často přicházejí se zlomeným nebo pohmožděným zápěstím, protože se snaží pády zbrzdit rukama.

Aktuální počasí nad Prahou můžete sledovat v přímém přenosu iDNES.tv:

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zasáhli ruský výcvikový prostor, zabili na šedesát vojáků

21. února 2024  9:26

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský...

Už nejste člen, napsalo KOVO Středulovi. Pokud se to potvrdí, nemůže vést odbory

21. února 2024  12:52,  aktualizováno  13:06

Předákovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefu Středulovi loni v prosinci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Musíme rychle, chci stihnout galavečer. Pavel do poslední chvíle tajil seskok padákem

26. února 2024  10:51

Český prezident Petr Pavel překvapil další adrenalinovou aktivitou. Po sjíždění divoké vody nebo po...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Otec mu chtěl zlomit ruku, nedokázal to. Karel Kučera padl při obraně Bachmutu

27. února 2024

Premium Každý den končí stejně. Z práce domů a pak na hřbitov v Tuchlovicích na Kladensku. Zapálit svíčku a...

„Katastrophe“! Němci nemají kde bydlet, chybějí jim statisíce bytů. A bude hůř

27. února 2024

Premium Jeden z největších dnešních problémů Německa je vymezen čtyřmi stěnami. Němci nemají kde bydlet....

Byl to Jidáš a zrádce, prohlásil otec ruského pilota zabitého ve Španělsku

26. února 2024  20:20

Oleg Sivajev, údajný otec ruského pilota Maxima Kuzminova, jenž přeletěl vojenským vrtulníkem do...

Vřelé vztahy mezi Izraelem a Ruskem jsou minulostí, míní izraelský expert

26. února 2024

Premium Rusko si v současné válce na Blízkém východě už vybralo stranu a tou je Írán, říká v rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...