Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mareš rezignoval, ale stranu zatím povede

  14:52
Neúspěch v eurovolbách zaplatil svým postem předseda Unie svobody-DEU Petr Mareš. Odchod z velitelského můstku ohlásil sám. Jeho rezignaci vzalo předsednictvo strany na vědomí. V čele US-DEU ale bude Mareš stát ještě čtrnáct dní, do 26. června. Den poté začíná stranický sjezd.

Vedení unionistů se také shodlo na tom, že podporuje současnou vládní koalici a chce v ní setrvat. Klade si ovšem podmínky, že se vláda zaměří na zvýšení hospodářského růstu, potírání nezaměstnanosti a snižování státního dluhu.

Mareš reagoval na výsledky voleb
Mareš svůj odchod z vedení strany připustil hned v sobotu, když reagoval na první odhady volebních výsledků. Podmínkou však bylo, že konečné výsledky fatální neúspěch potvrdí. Pak prý nebude čekat ani na červnový sjezd strany. - více zde

Ještě před volbami Mareš ujistil koaliční partnery, že ani případný neúspěch unie nebude důvodem pro jeho odchod z vlády. Konečné slovo však bude mít pravděpodobně až sjezd US-DEU, který se koná za dva týdny a který by kromě nového vedení měl rozhodnout i o dalším směřování strany.

Kdyby Mareš z vedení strany odešel, zastupoval by ho 1. místopředseda strany senátor Jan Hadrava. Ten ale dopoledne neviděl udržení současné vládní koalice optimisticky.

DÁLE ČTĚTE

DĚNÍ V ČESKÉ REPUBLICE

ZA HRANICEMI ČESKÉ REPUBLIKY

"Další udržování současné vládní koalice je v podstatě nemožné," řekl Hadrava MF DNES. Nevidí ani možnost, že by vláda mohla v současné podobě existovat dál.

Podle Hadravy je Unie svobody-DEU stále živá značka, ale jen ve spojení s Kaslovými evropskými demokraty či jinými seskupeními.

Unii převzal po Marvanové
Jednapadesátiletý Mareš převzal vedení unie v lednu 2003 v situaci, kdy jeho předchůdkyně Hana Marvanová v červenci 2002 rezignovala na svou funkci, protože nesouhlasila s programem vznikající vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU.

Strana byla navíc rozpolcená ve vztahu k účasti US-DEU ve vládě s dominantní sociální demokracií a preference unie spadly pod pětiprocentní hranici.

Mareš patřil od počátku mezi zastánce setrvání unie ve vládě premiéra Vladimíra Špidly do konce funkčního období v roce 2006.

Nepříznivý vývoj preferencí ale nové vedení nezvrátilo. Unii navíc opustili dva její poslanci a někteří další členové, kteří s politikou Marešova vedení nesouhlasili. I přes pesimistické prognózy si Mareš zachovával optimismus a věřil ve volební úspěch. Stejně tak je přesvědčen, že bude růst popularita vlády a tím i samé unie.

Před vstupem do unie na začátku roku 1998 nebyl členem žádné politické strany, je jedním ze spolutvůrců stranického programu a od vzniku strany byl členem jejího vedení. Měl na starosti oblast zahraniční politiky a od roku 2001 odborné komise a stranické platformy.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl lídrem liberecké kandidátky koalice KDU-ČSL a US-DEU, výsledky voleb mu ale připravily nepříjemné překvapení. Preferenční hlasy pro další kandidáty způsobily, že poslanecký mandát nezískal. Stal se ale místopředsedou Špidlova vládního kabinetu.

Mareš se profiluje hlavně jako odborník na vzdělávání. V minulém funkčním období sněmovny byl předsedou výboru, který se vedle vědy, vzdělání, mládeže a tělovýchovy věnoval i kultuře.

Petr Mareš se narodil 15. ledna 1953 v Praze. V letech 1972  až 1973 studoval historii na Varšavské univerzitě, absolvoval i filozofii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

V letech 1980 až 1981 pracoval jako montér v Strojinvestu v Praze, v letech 1981 až 1984 jako vědecký aspirant a později jako odborný pracovník v Ústavu československých a světových dějin ČSAV.

Rok byl archivářem ve Všeodborovém archivu a od roku 1988 působil v Československém filmovém ústavu. Na Fakultě sociálních věd UK, kam nastoupil v roce 1990, přednáší dějiny mezinárodních vztahů a dějiny USA.

Publikoval řadu odborných článků, studie o moderních dějinách a dějinách mezinárodních vztahů. Je například spoluautorem Dějin zemí Koruny české (1992), Encyklopedie moderní historie (1995) a Dějin NATO (1997).

Mareš je podruhé ženatý a má tři děti.

Předseda Unie svobody-DEU Petr Mareš oznamuje po prohraných eurovolbách svou rezignaci. Vpravo místopředseda strany Pavel Němec. (14. června 2004)

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Zlato je doma! V Česku propukla hokejová euforie

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Silné bouřky udeřily hlavně na východě, řidiče v autě uvěznil strom

28. května 2024  15:59,  aktualizováno  19:20

V úterý odpoledne se od Svitavska po Náchodsko vytvořil pás velmi silných bouřek, ty se ještě...

Letouny F-16 budou v létě, doufá Šmyhal. Fiala jedná s lídry o pomoci Ukrajině

28. května 2024  8:40,  aktualizováno  19:18

První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí na Ukrajinu v červnu, řekl před jednáním lídrů...

Vrátíme věk odchodu do důchodu, přes 65 let nejede vlak, řekl Babiš

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  19:10

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začali na mimořádné schůzi schvalovat...

Papež se omluvil za urážku homosexuálů. Máme místo pro každého, vzkázal

28. května 2024  18:54

Papež František se v úterý omluvil za hanlivý výraz, kterým před týdnem označil homosexuály. Úřad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...