Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Očkování bude dobrovolné, ale chceme k němu lidi motivovat, říká Rážová

  20:00
Česko přejde ve čtvrtek do třetího stupně PES. Otevřou se restaurace, obchody i služby. Ve světě se pracuje na vývoji vakcíny proti covidu-19, u nás bude očkování dobrovolné a resort zdravotnictví k němu připravuje strategii. „Protiepidemický systém se řídí podle krajů od druhého stupně, proto se nerozvolňuje regionálně,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premiér Babiš oznámil de facto plošné dobrovolné testování, bude podle vás k něčemu?
Rozhodně bude, protože ve společnosti je mnoho lidí, kteří nemají žádné příznaky, přesto jsou ve skutečnosti covid pozitivní a tím pádem po určitou dobu i infekční. Plošné dobrovolné testování tak dá zase o něco podrobnější informaci nejen nám, ale pochopitelně i jim. Zároveň se jejich izolací sníží možnost přenosu nákazy.

Do Vánoc spustíme plošné dobrovolné testování zdarma, řekl Babiš

Tedy doporučujete před návštěvou příbuzných test?
Rozhodně ano. Pokud se někdo nechá otestovat před návštěvou příbuzných, zejména pokud jde o někoho ze zranitelných skupin, například seniory nebo chronicky nemocné, může ho díky zjištění, že je pozitivní, aktivně chránit tím, že ho nenavštíví. Nebo naopak, pokud dotyčný zjistí, že je negativní, může návštěva proběhnout z pohledu šíření epidemie bezpečněji a poklidněji.

Antigenní testy mají ale vyšší chybovost, nebude pak řada falešně negativních lidí, kteří budou šířit koronavirus?
Antigenní testy nemají zásadně vyšší chybovost, navíc jsou k dispozici testy, které jsou velmi spolehlivé. Nám jde primárně o to zachytit lidi, kteří jsou pozitivní, a k tomu antigenní testování zcela určitě pomůže. Testováním totiž odhalíme další pozitivní lidi, které můžeme trasovat a zpomalit šíření nemoci ve společnosti.

Nechceme zavádět restrikce pro neočkované. Tím cílem je spíše opačný model. Kdo bude očkovaný, bude moci bez absolvování testů využívat služeb, které by jinak mohl využít pouze při pravidelném opakovaném testování.

Jarmila RážováHlavní hygienička ČR

To má být jednorázová záležitost? Nebo byste akci v příštím roce zopakovala?
V této chvíli by šlo o jednorázové otestování, takhle to máme naplánováno. Samozřejmě i do budoucna existuje možnost plošného dobrovolného opakování, ale nyní jde o jednorázovou akci.

Vakcína proti covidu je na spadnutí, využila byste možnosti se nechat očkovat?
Samozřejmě ano. Očkování je nejspolehlivější ochranou. Opakovaně se to ukázalo v historii například u spalniček nebo pravých neštovic, které díky plošnému očkování v podstatě úplně zmizely.

Jak tedy vypadá národní strategie očkování proti covidu? Už doznala změn?
Národní strategii očkování proti covidu momentálně dokončujeme. Bude v ní jasně řečeno, které skupiny obyvatel budou očkovány přednostně, například zdravotníci, policisté, hasiči, učitelé, senioři a podobně. Následně budou definovány ostatní skupiny obyvatel. V každém případě ale půjde o dobrovolné očkování, to je nutné zdůraznit.

Blatný plánuje kampaň k očkování proti covidu. Podle odborníků měla dávno být

Není v tomto směru kampaň za využití očkování spíše nedostatečná?
Kampaň se rozbíhá a rozběhne. O potřebě a vhodnosti očkování mluvíme od začátku, poslední týdny to ještě častěji opakuji nejen já, ale i pan ministr zdravotnictví a další odborníci. Nyní máme jasnější obrysy toho, kdy by mohla vakcína skutečně být na trhu, a proto v nejbližší době začneme informovat ještě intenzivněji a plošně.

23. listopadu 2020

Dokážete si představit restrikce - kdo není očkovaný, nemůže chodit do posilovny, cestovat…?
Cílem je opačný model. Kdo bude očkovaný, bude moci bez absolvování testů využívat služeb, které by jinak mohl využít pouze při pravidelném opakovaném testování.

Chceme se vrátit k normálu, ale zodpovědně

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tlačil na otevření obchodů i restaurací v omezeném režimu. Rozmlouvala jste mu to?
Pan ministr Havlíček zastupuje resort a segment obchodu a služeb. Naprosto chápu, že mu jde o to, aby ekonomika nebyla uzavřena. 

Ministerstvo zdravotnictví naopak v tomto ohledu zastupuje naprosto všechny občany bez rozdílu a musíme je ochránit. V tom jsme ale s panem ministrem Havlíčkem ve shodě, i on chápe, že protiepidemický systém PES má svůj smysl a jeho existenci a funkčnost nezpochybňuje.

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Proč jste například nechtěli regulovat malé obchody na jednoho zákazníka?
Důvodem je zvýšená mobilita lidí. Nikdo nikdy neřekl, že by nebylo možné regulovat počet zákazníků, ale ve chvíli, kdy se otevřou veškeré obchody, tak se dramaticky zvýší mobilita. 

Pokud momentálně ještě není společnost očkována, což by byla v tuto chvíli velká výhoda, pak by zvýšená mobilita mohla přispět opět ke zhoršení epidemické situace. A to nikdo z nás nechce.

A co nákupní centra? Regulace lidí bude při mnoha vchodech složitá...
Možná ano, ale věříme, že jednotlivá obchodní centra mají sama zájem na tom, aby se situace zvládla. Zodpovědnost za dodržení opatření vždy leží na provozovateli obchodu nebo centra. Situace ohledně nastavení počtu zákazníků na plochu obchodu nebo centra není nová, a protože si všichni přejeme, aby se situace co nejdříve vrátila do normálního režimu, tak skutečně věříme, že se situace podaří zvládnout i při několika vchodech.

PES je jako zákon, úpravy jsou vyhlášky

Před dvěma týdny jste nastavili systém PES, jak ho s odstupem hodnotíte?
PES je hodnocen nejen námi, ale napříč resorty i dalšími odborníky jako funkční. Nastavil jednoznačná pravidla, podle kterých se postupuje, všichni dopředu vědí, jak to bude, když se změní situace. Myslím, že nyní se všichni, a to včetně veřejnosti, orientují podstatně lépe.

Systém PES čekají změny. Bude zvláštní tabulka pro sport a další odvětví

Od čtvrtka bude celá země ve 3. stupni PES. Neměl by se řídit podle krajů? Některé jsou už druhým týdnem ve stupni 3 a doplácí na zbytek země.
Ale on se PES řídí podle krajů, ale až od druhého stupně. Třetí stupeň sice vypadá, že už je vše v pořádku a žádné riziko nehrozí, ale tak to není. I ve třetím stupni jde stále o velmi vážnou situaci. 

Nejde říci, že někdo na někoho doplácí, naopak, cílem je se mezi jednotlivými stupni posouvat směrem dolů, nikoli dostat se do třetího stupně a následně se vracet ke čtvrtému stupni, protože se situace zhoršila.

Protiepidemický systém PES se přesto dočkal změn v oblasti sportu.
PES jako takový se nedočká změn, ale dochází k doplnění o samostatné tabulky pro jednotlivé oblasti. Celý ten protiepidemický systém si představte jako zákon a jednotlivé tabulky za jednotlivé oblasti k němu jako vyhlášky. Tedy PES zůstává stejný a doplňující tabulky ho zpřesňují a vysvětlují podrobněji.

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock už avizoval, že každý den rozvolnění v době Vánoc bude vykoupený pěti dny restrikcí. Může to tak dopadnout i u nás?
Záleží na nás všech. Už bylo řečeno, že situace skutečně ani ve třetím stupni není vyhraná a je i nadále vážná. Je proto skutečně nutné i nadále dodržovat opatření. Nikdo si nepřeje opětovné zhoršení situace, všichni si přejeme, aby se pouze zlepšovala, ale to znamená, že se všichni musíme zapojit a být zodpovědní.

Koronavirus umí obranyschopnosti chytře unikat, říká imunolog Zadražil

Než přijdou Vánoce, bude Mikuláš. I pro něj platí omezení. Povolíte, aby mohl chodit do rodin?
Speciální mikulášská vyhláška není. Vychází se z vydaných opatření. Tedy z toho jaký je počet lidí v jednu chvíli, na jednom místě, venku v zastavěné oblasti i ve vnitřních prostorách. 

Stejně tak platí i pro Mikuláše, anděla i čerta povinnost nosit roušky. Pokud jde o návštěvu v domácnosti, jde o zodpovědnost každého, zda si je do bytu pustí a bude případně riskovat nákazu, protože neví, jaký je aktuální zdravotní stav Mikuláše, anděla i čerta a s kým byli v kontaktu před tím, než přišli k nim.

Mnoho lidí nyní řeší lyžování. Profesor Roman Prymula řekl, že z epidemiologického hlediska jsou nebezpečné třeba kabinkové lanovky. Jednáte s provozovateli skicenter, ti vám nabízeli omezení počtu lidí podle rozlohy areálu. Jak to tedy bude vypadat?
Na konci příštího týdne má být hotový doporučující manuál, který bude zaměřený na režim na lanovkách v rámci lyžování, na pohyb lidí na sjezdovkách, v půjčovnách bot a lyží. Jedno je ale potřeba říci, větším rizikem je pobyt v restauraci nebo následný pobyt na chatě nebo hotelu, než samotný pohyb na vzduchu, venku, přímo na sjezdovce.

Obědy se budou vydávat hodiny, družiny jsou oříšek, strachují se ředitelé

Do škol se vrátila část dětí, příští týden nastoupí další. Nemyslíte si, že dojde k nárůstu počtu nakažených?
To ukážou následující dny a týdny, obavu samozřejmě mám, ale opatření jsou nastavena tak, aby při jejich dodržování byla nákaza minimalizována. Zároveň připravujeme i testování učitelů, a i to by mělo přispět ke zvýšení bezpečnosti a tím pádem ke snížení rizika.

Dovolte mi otázku, sama jste covid prodělala, cítíte se už plně fit? Řada lidí si stěžuje dušnost a únavu.
Máte naprostou pravdu, covid jsem prodělala v září a i když je konec listopadu, tak stále pociťuji zvýšenou únavu a rozhodně nejsem v tak dobré kondici, jako jsem byla před nákazou.

Autor:
  • Nejčtenější

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Jsme vděčni i za morální podporu a solidaritu, řekl velvyslanec Ukrajiny

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis poděkoval za pomoc, kterou schválila vláda Petra Fialy Ukrajině. „Je to velmi...

Okamurova klička? Gratuluji, vysmíval se SPD šéf poslanců TOP 09 Jakob

Zavedení možnosti korespondenční volby měli v pátek projednávat poslanci. Šéf klubu TOP 09 Jan Jakob se kvůli tomu ráno...

Snůška lží, či demokracie? Konference kritiků opatření vyvolala kontroverze

Těžko uvěřitelné, že se může v Česku vůbec něco takového konat, reagoval imunolog Zdeněk Hel na takzvanou 1....

Chybovost antigenních testů roste. Falešnou pozitivitu ukázaly ze 41 procent

Po pondělním povinném testování se PCR metodou potvrdilo 16 627 případů nákazy covidem ve školách. Je to více než...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK - ROZVADĚČE (28-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...