O antigenních testech se začalo mluvit teprve nedávno, například v souvislosti s plošným testováním v domovech seniorů. Jejich použití má být jednoduché a rychlé, přičemž je může provést každý praktický lékař či ambulantní specialista. Výsledky jsou do 15 minut.
„Je škoda, že se nezačaly ve větší míře používat už dříve. Část lidí bychom rychle a mnohem levněji dostali do izolace,“ řekl například v rozhovoru pro MF DNES primář Oddělení klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner.
Nevýhodou těchto testů nicméně je jejich citlivost. „Protože je test méně citlivý, nemusí zachytit člověka, který je na úplném, často bezpříznakovém počátku onemocnění covid-19 nebo po pátém dnu onemocnění,“ dodává Pikner.
V posledních týdnech se vede debata o jejich spolehlivosti. Ta byla u řady antigenních testů na trhu výrobci sice deklarovaná, nicméně v klinické praxi se ukázala jako nedosažitelné. Hlavním cílem studie od zdravotnického holdingu AKESO bylo nezávisle ověřit právě spolehlivost konkrétních antigenních testů.
Studie ze dvou nemocnic
Studie se uskutečnila v odběrových centrech Nemocnice Hořovice a Rehabilitační nemocnice Beroun. „Rychlé a dostupné testování má potenciál stát se jedním ze základních pilířů boje proti pandemii covid-19. Pro naše nemocnice jsme hledali spolehlivou metodu, která by nám pomohla v klinickém rozhodování. Na výsledky PCR totiž čekáme příliš dlouho a máme omezenou kapacitu, což nás velmi limituje v rutinním provozu. Výsledky některých antigenních testů nás zklamaly, ale nakonec se zdá, že jsme našli test použitelný pro naši praxi,“ řekl František Vlček, ředitel pro procesy a kvalitu AKESO holding.
Většina domovů vyšla z plošných testů negativně, někde ale odhalily ohniska |
Do studie zdravotníci zařadili 500 osob, u kterých provedli dva odběry. Jeden poslali na analýzu do laboratoře, druhý na místě prověřili antigenním testem Wantai SARS-CoV-2 Rapid Antigen Test.
„Antigenní testy, samozřejmě pouze pod podmínkou, že prokáží dostatečnou úroveň spolehlivosti, mohou zásadně zvrátit poměr sil v boji proti pandemii covid-19, a to nejen v provozu zdravotnických zařízení. Rychlé, dostupné a levné testování se v mnoha zahraničních zemích osvědčilo jako velmi účinná alternativa plošných zákazů a omezení. Jinak řečeno, můžeme se krizí buď „prozákazovat“ nebo „protestovat“,“ dodává Vlček.
Parametry spolehlivosti konkrétního hodnoceného testu prokázaly, že je vhodný pro užití v rutinním provozu zdravotnického zařízení nebo pro cílené testování větších skupin osob (školství, průmysl, cestovní ruch apod.). Nicméně podle dřívějších testů se lze domnívat, že kvalita antigenních testů momentálně dostupných na trhu se často výrazně liší od údajů deklarovaných výrobcem.
Antigenní studie z Brna
Třetí vlně koronaviru mohou zabránit antigenní testy, věří autoři studie |
Studii účinnosti antigenních testů provedli také v Brně. Stála za ní společnost Podané ruce. Výzkum na zhruba stovce vzorků ukázal, že úspěšnost antigenních testů, které v Brně používají, dosahuje 90 procent. V kombinaci s nejvíce používaným PCR testem, dotazníkem o symptomech a testem na protilátky pak mají téměř nulovou chybovost.
Kdokoliv se nyní může nechat pomocí antigenních testů otestovat u stánku na brněnském výstavišti, a to bez žádanky od lékaře či hygieniků. Zaplatí za něj 500 korun. Přestože výzkum bude nadále pokračovat, ředitel organizace Jindřich Vobořil vidí v testech potenciál. „Ukazuje se, že tato strategie může být cestou ven z uzamčené ekonomiky ještě předtím, než bude efektivní vakcína,“ řekl ředitel organizace. Autoři výzkumu také navrhují, aby stát dal městům pravomoc k hromadným odběrům.