Soud s Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. (12. září 2022)

Soud s Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. (12. září 2022) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Čapí hnízdo opět míří před soud, Babišovo zproštění se může zrušit

  • 27
Odvolací Vrchní soud v Praze ve čtvrtek projedná kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí obžalobě předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, které však Městský soud v Praze v lednu nepravomocně osvobodil. Jednání bude neveřejné, což může znamenat, že soud lednový verdikt zruší.

Podle mluvčí Vrchního soudu Kateřiny Kolářové přistoupil odvolací senát soudců Evy Brázdilové, Stanislava Králíka a Roberta Pacovského k neveřejnému jednání, protože jim to ukládá trestní řád.

„Je to úplně standardní jednání, ve kterém se rozhoduje pouze na základě spisu, takže tam není potřeba, aby tam byl obžalovaný, jeho obhájci ani státní zástupce. Je to standardní typ řízení, kterým rozhoduje Vrchní soud v Praze ve velkém množství případů,“ řekla iDNES.cz Kolářová.

Žalobce žádá zrušit osvobozující rozsudek pro Babiše v kauze Čapí hnízdo

Jednání se bude konat v soudní kanceláři příslušného senátu. Přítomní budou pouze soudci a zapisovatelka. „Procesní strany nebyly obeslány, protože se v tomto typu řízení rozhoduje pouze na základě spisu, na důkazech, které jsou v něm obsažené, není třeba zjišťovat stanoviska stran a tudíž není nutná jejich součinnost,“ podotkla Kolářová.

Zatím není jasné, zda senát rozhodne již ve čtvrtek. V neveřejném jednání ale nemůže odvolací soud rozsudek prvoinstančního soudu potvrdit, ale může ho zrušit a vrátit k projednání či postoupit věc jinému orgánu.

9. ledna 2023

Kauza Čapí hnízdo se vyšetřuje už od roku 2015:

Kauza farmy Čapí hnízdo

  • Přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006, v únoru téhož roku se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil bývalému premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
  • Dotace ve výši 50 milionů korun na stavbu areálu Čapí hnízdo byla schválena 20. srpna 2008. Babiš byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU obviněn v říjnu 2017.
  • Případ pokračuje třetí volební období, Sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání – v září 2017, v lednu 2018 a naposledy loni v březnu. Expremiér sice v tomto případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu ale neuspěl.
  • Podle obžaloby Babiš svým vlivem a činností zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Spolu s Nagyovou si přitom byl vědom toho, že je společnost propojena s firmami ze skupiny Agrofert a že po dokončení výstavby hodlá působit na stejných relevantních trzích nebo sousedním trhu.
  • Obžaloba také tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.
  • Projednávání kauzy začalo loni v září. Soud letos 9. ledna nepravomocně zprostil expremiéra Babiše i jeho bývalou poradkyni Nagyovou obžaloby. Podle soudce Jana Šotta nebyl skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Nebylo prokázáno, že společnost Farma Čapí hnízdo byla účelově vyčleněna z Agrofertu. Důvodem byly spíše rodinné vztahy.
  • V polovině dubna podal státní zástupce Jaroslav Šaroch proti tomuto rozsudku odvolání. Počátkem května žalobce poslal doplnění odvolání vrchnímu soudu. Navrhuje zrušení osvobozujícího rozsudku a vrácení případu městskému soudu. Podle zjištění deníku Právo Babiš s Nagyovou Šarochovo odvolání ve svých vyjádřeních z poloviny srpna odmítli.

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video