Babiš ani Nagyová v pondělí k soudu nedorazili, oba se už v minulém týdnu řádně omluvili. Soudce Jan Šott četl odůvodnění rozsudku přibližně tři hodiny.
Podle soudce se v kauze Čapí hnízdo neprokázalo, že by skutek popsaný v obžalobě byl trestným činem. Podle Šotta je evidentní, že vyšetřování provázely zásadní neshody mezi policií a státním zastupitelstvím. Zatímco vyšetřovatelé měli od počátku jasno, že byl trestný čin prokázán, státní zástupce Jaroslav Šaroch po nich požadoval další důkazy a prokázání souvislostí.
Obžaloba tvrdila, že obžalovaní vyvedli společnost z Agrofertu naprosto účelově, aby splňovala podmínky malého a středního podniku pro udělení dotace. Podle soudce Šotta však státní zástupce nepředložil žádné relevantní důkazy, že by Andrej Babiš v dané době držel akcie farmy.
Blahopřál i Zeman. Babiš ukončil šest let bojů o Čapí hnízdo, jede za Macronem |
Klíčovým svědkem byl podle soudce Šotta technický zástupce investora na stavbě Čapího hnízda Jan Bareš. Ten sice obžalovaným u soudu svou výpovědí částečně přihoršil, když potvrdil, že Babiš i Nagyová věděli, že na dotaci nemají nárok, zároveň ale jeho výpověď byla podle Šotta z velké části v jejich prospěch. A to zejména v otázce, zda bylo vyvedení farmy z Agrofertu účelové.
„Svědek potvrdil reálný zájem Moniky Babišové o Čapí hnízdo, její účast na stavbě a na dalších akcích na farmě, čímž vyvrátil tvrzení obžaloby o ní jako o bílém koni a o účelovosti převodu farmy,“ vysvětlil Šott.
Stejně tak svědek podle soudce vyvrátil tvrzení obžaloby i v případě Babišovy dcery Adrianny, když potvrdil, že si na farmě skutečně chtěla zkusit podnikat. Důležité bylo podle Šotta také Barešovo svědectví, kdy popsal, jak před ním Babiš mluvil o tom, že bude projekt farmy pokračovat, i když dotaci nezíská. „Jeho svědectví vyvrací tvrzení, že převod byl účelový,“ shrnul Šott.
Výpověď Babiše mladšího byla věrohodná
Soudce se vyjádřil také k roli expremiérova syna Andreje Babiše mladšího v celé kauze. Podle Šotta byla jeho výpověď před soudem konzistentní a věrohodná. Soud si je jist, že Babiš mladší převod akcií farmy skutečně nikdy nepodepsal.
„Důkazní situace je v této věci jednoduchá, pan Babiš mladší převod akcií podepsat nemohl. Prokázalo se také, že nejen, že smlouvu nepodepsal, ale ani se nijak nepodílel na podnikání na farmě,“ řekl Šott.
Prezidentská debata iDNES.cz: Zeman jen zdržuje, znalostní test vyhrál Hilšer |
Hned třemi svědky v kauze Čapí hnízdo by se podle soudce mohla zabývat policie. Jako první zmínil Šott bývalého ředitele farmy Tomáše Raka. Ten během vyšetřování změnil svou výpověď a soudce ho označil za zcela nevěrohodného svědka.
Podle Šotta by policie měla prošetřit, zda se Rak nedopustil vydírání. Před změnou své výpovědi totiž kontaktoval Babišovy obhájce a požadoval po nich určitou finanční sumu. Policie by se podle soudce měla zabývat i výpovědí člena představenstva společnosti IMOBA Františka Šlingra a finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Jejich výpovědi byly podle Šotta v přímém rozporu s tvrzením ostatních svědků a vzbuzují podezření z křivé výpovědi
Babišův obhájce zproštění viny nečekal
Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Jaroslav Šaroch si ponechal lhůtu pro případné odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.
Obhájce Jany Nagyové se na místě vzdal práva na odvolání. Nagyová však později uvedla, že bude řešit s právníky, zda v případě pravomocného osvobození bude žádat o nějakou satisfakci. „Rozhodně jsem z toho nevyšla bez úhony,“ řekla.
Obhájce Andreje Babiše Eduard Bruna uvedl, že důvod odvolávat se proti rozsudku není. „Musel jsem to ale nechat na klientovi, protože má zásadu, že si vše rozhoduje sám. A já mu nebudu vkládat do úst něco, co mi dopředu neodsouhlasil,“ sdělil po opuštění soudní místnosti. Sám Babiš později poznamenal, že nepřemýšlel o žádání satisfakce.
Na otázku, zda zproštění Babiše viny předpokládal, odpověděl obhájce Bruna negativně. „Upřímně řečeno nečekal jsem to. Já jsem hájil hlavně obvinění kolem evropských peněz (poškozování finančních zájmů EU, za což Babišovi hrozilo v krajním případě až 10 let vězení nepodmíněně, pozn. red.), tam jsem věřil, že jsme prokázali, že tam vina není. Kolega (Michael Bartončík) hájil ten dotační podvod v českých pěnezích a podařilo se obojí. Spokojenost je tedy veliká,“ uvedl pro redakci iDNES.cz.
Nevinen, reagoval Babiš
Babiš po rozhodnutí soudu uvedl, že je rád, že justice je nezávislá. „Nevinen! Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal,“ řekl Babiš. Pro všechny české občany je podle něj dobrou zprávou, že „žijeme v právním státě“. Radost ze zproštění obžaloby má hlavně kvůli rodině, sdělil.
Pro bývalého premiéra Babiše aktuálně kauza Čapí hnízdo končí, řekl novinářům. Po vynesení rozsudku telefonicky hovořil s prezidentem Milošem Zemanem, který mu poblahopřál ke zproštění obžaloby. „Bylo to povzbuzení,“ řekl Babiš.
Verdikt pro MF DNES zhodnotila i Jana Nagyová. „Jsem velice šťastná, že nezávislý soud potvrdil to, co říkám celé roky. Děkuji soudci i senátu za objektivní rozhodování,“ uvedla Nagyová.
Nagyová dále po zprošťujícím rozsudku ocenila, že justice rozhodla nezávisle i v tak náročné a komplikované kauze, jako bylo Čapí hnízdo.
„Soud jasně prokázal, že rozhodoval na základě důkazů, faktů a zákonů, nikoliv na základě nějakých domněnek a mediálních výstupů,“ dodala.
Vyhlášení narušil muž, vyvedla ho stráž
Soudce Jan Šott vyzval na začátku pondělního jednání všechny v síni, aby povstali před vynesením rozsudku. Z řad pro veřejnost vykřikl muž, který tvrdil, že má důležitou informaci o případu. Soudce ho okamžitě za narušení nechal vykázat ze soudní síně.
Muž přesto nepřestal vykřikovat, a tak policie musela použit donucovací prostředky a z jednací síně ho vyvlekla. „Poznámky z davu jsou nepřípustné,“ zdůvodnil vyvedení Šott.
Státní zástupce navrhoval pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chtěl také peněžité tresty, u Babiše deset milionů korun, u Nagyové půl milionu korun. Podle žalobce byly splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení.
Takový člověk prezident být nesmí. Pojďme Babiše porazit, reagují politici |
Babiš, kterého v tomto týdnu čeká první kolo prezidentské volby, dlouhodobě tvrdí, že je kauza vykonstruovaná, označuje ji za politický proces. „Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky,“ prohlásil ve své závěrečné řeči Babiš, který se věnoval zejména tomu, jak podle něj různí lidé v případu zneužili jeho syna z prvního manželství, Andreje Babiše mladšího, který trpí schizofrenií.
Z knihy o Babišovi mladším citoval při minulých jednáních pasáže, kde se jeho syn přiznává ke snižování dávek léků. Jedním z těch, s kým komunikoval, byl europoslanec Tomáš Zdechovský, který měl Babiše mladšího údajně hnát proti svému otci.
V případu byl Babišův syn původně také obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno, dál proto v kauze vystupoval jako svědek. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.
Obžaloba tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky.
Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle ní vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda téměř 50 milionů korun.
Babiš, Nagyová i jejich obhájci v uplynulých týdnech u soudu řekli, že nebyl předložen žádný důkaz, že obžalovaní udělali něco protizákonného.
Kauza Čapí hnízdo
Farma Čapí hnízdo
|