Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala uvedl, že rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha o dalším postupu lze očekávat v řádu týdnů.
„Mohu s čistým svědomím říci, že jsem nikdy nic protizákonného neudělal,“ prohlásil bývalý předseda vlády. „Uměle natahovaná kauza Čapí hnízdo je plná absurdit a je to dílo polistopadového kartelu, který věří, že mě tím vyžene z politiky,“ dodal Babiš.
Poslancům řekl, že dotaci na Čapí hnízdo posuzovali a schvalovali i lidé ze stran současné pětikoalice, kteří dříve seděli nebo dokonce ještě sedí ve vládě - jako bývalý středočeský hejtman a později ministr Petr Bendl z ODS, dřívější starostka Černošic, nyní ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová z TOP 09, a když byla dotace schvalována, byl ministrem financí Miroslav Kalousek.
Kauza je udržována pro případ, že bych se rozhodl kandidovat na prezidenta, řekl Babiš
Případ je podle Babiše stále udržován jen pro případ, že by se rozhodl kandidovat na prezidenta.
Případ Čapí hnízdo poslance zaměstnává už třetí volební období, dvakrát už šéfa hnutí ANO imunity zbavili. V kauze padesátimilionové dotace na areál multifunkčního a školícího centra Čapí hnízdo u Olbramovic je obviněna i Babišova poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.
10. listopadu 2021 |
Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se firma, která ji provozovala, přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie podle vyjádření bývalého premiéra v té době vlastnily jeho děti a partnerka. Na dotaci by farma jako součást Agrofertu neměla nárok.
SPD chce, aby se Ukrajina vzdala, míní ministr Válek. Strana čelí kritice |
Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, potom holding, jemuž patří i internetový portál iDNES.cz a deníky Mladá front DNES a Lidové noviny, vložil do dvou svěřenských fondů.
Babiš v únoru dopisem poslance vyzval, ať rozhodnutí dobře zváží. Žádost o jeho vydání označil za nezpůsobilou. „Na jejím základě nelze kvalifikovaně posoudit, zda tam uváděná podezření jsou důvodná a průkazná,“ napsal Babiš. Policie totiž změnila právní kvalifikaci z organizování trestné činnosti na pomoc k trestné činnosti.
„Prosím, važte důkladně své rozhodnutí, neboť co jsem zde uváděl, není obhajobou mojí, nýbrž je obhajobou institutu poslaneckého mandátu ve světle často účelového postupu orgánů činných v trestním řízení,“ napsal také Babiš poslancům.
Poslanci vydali ke stíhání i Svobodu v kauze Opencard, v níž už byli ostatní osvobozeni
Poslanci také rozhodli o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody z ODS ke stíhání v kauze někdejší městské karty Opencard. Svoboda sám o vydání na jednání mandátového a imunitního výboru požádal.
Další obžalovaní včetně Svobodova nástupce v primátorské funkci Tomáše Hudečka byli už v minulosti v kauze osvobozeni. Svobody se tehdejší odvolací proces netýkal, protože Sněmovna ho k stíhání v minulém volebním období nevydala. Dříve, když vydán byl, ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku.