Opravy Ještědu spolknou stamiliony, majitel hledá nájemníka

  20:16aktualizováno  20:16
Vysílač na Ještědu dominuje Libereckému kraji téměř čtyřicet let. S jeho stářím ale souvisí i nutnost udržovat ho a rekonstruovat. Jeho vlastník, České radiokomunikace, proto hledá strategického nájemce, který se zaváže k opravám chátrající památky. Ty vyjdou na stamiliony. Výběr firmy se už blíží ke konci.

Vysílač na Ještědu. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

"Výběrové řízení ještě nebylo uzavřeno, ale je ve finále," uvedl mluvčí Českých radiokomunikací Kamil Chalupa. Kolik firem se do výběrového řízení přihlásilo, nemohl uvést.

Ještěd

Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace.

Vlastní jej České radiokomunikace, které ho získaly v roce 2000 za 85 milionů. Do objektu už investovaly 45 milionů korun.

Stavba ale chátrá a potřebuje opravy za další desítky milionů korun. Mimo jiné opravy vnitřních zařízení nebo opravy elektrorozvodů.

Jedním ze zájemců na provozování hotelu je společnost s ručením omezeným Ještěd. "O další spolupráci s Radiokomunikacemi máme samozřejmě zájem, nájemce ještě nevybraly," přiblížil jednatel společnosti Ještěd Petr Šmaus.

Jedná se o nájmu, který by umožnil investovat. Na prodej už Ještěd podle Českých radiokomunikací není. Vedení Libereckého kraje sice vedlo v minulosti jednání o koupi, v červnu 2009 od nich ale ustoupilo. Sumu 100 milionů korun vyčleněnou na koupi Ještědu kraj použil na předfinancování projektů z Evropské unie.

"Ještěd je jedním z nejdůležitějších objektů infrastruktury společnosti a není v této chvíli na prodej. Záměrem je objekt dlouhodobě pronajmout strategickému nájemci, který vrátí místu prestiž," vzkázal mluvčí Radiokomunikací Kamil Chalupa.

Ještěd je českou stavbou století a od roku 2006 národní kulturní památkou, zasloužil by si i zápis do UNESCO. Žádost musí podat vlastník. "O možnosti zápisu Ještědu vzhledem k jeho unikátnosti samozřejmě uvažujeme, ale žádost jsme zatím nepodali. Žádosti o zápis budou nejprve předcházet projekty pro žádost o granty," zmínil mluvčí Chalupa.

Vlastník do Ještědu zatím investoval 45 milionů

Podle památkáře Jiřího Křížka není ani stav budovy podmínkou k jejímu zápisu do prestižního seznamu. "Příkladem je vila Tugendhat v Brně. Ještěd navíc není v havarijním stavu. UNESCO chce ale vědět, jestli má stavba stabilního vlastníka, který se o ni bude starat. Ideální by byla veřejná instituce, jako je kraj nebo stát. Ta stavba má nadregionální význam. Dokonce má i potenciál si na sebe vydělat," uvedl před časem památkář Křížek.

Sumy potřebné na opravu se různí. Krajský radní Zdeněk Bursa loni uvedl, že je zapotřebí 300 milionů korun. Tato suma byla podle něj nad finanční možnosti kraje. České radiokomunikace do Ještědu již investovaly 45 milionů korun. Zatím provedly nejnutnější obnovu. Loni například proběhla oprava opláštění v místech, kde jsou ukryty vysílací antény.

"Teď plánujeme rekonstrukci přístupových ramp, betonových zábradlí, betonových fasádních prvků. Důvodem jsou opět povětrnostní podmínky, v některých případech špatně nebo nevhodně provedené izolace proti vodě," vypočítal mluvčí Chalupa. Odmítá, že je Ještěd v havarijním stavu.

"Mám na jednu stranu radost z toho, že nový vlastník Radiokomunikací má zájem o svůj majetek pečovat, na druhou stranu opravy nebudou dostatečné. Neopraví se vnitřní zařízení, elektrorozvody a podobně," upozornila náměstkyně hejtmana pro kulturu Lidie Vajnerová.

Na dotace zatím Ještěd nedosáhl. Ministerstvo kultury nezařadilo Ještěd před dvěma lety mezi projekty, které budou čerpat peníze z Evropské unie na obnovu památek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz